Trwa ładowanie...

Wielki powrót dywanów – co jest dziś na topie?

Dla gwiazd filmowych od wielu już lat nie wychodzi z mody jeden dywan – czerwony. Jednak upodobania zwykłych śmiertelników bywają różne. W czasach PRL podłoga bez dywanów nie istniała, ale gdy zaczęły rządzić minimalistyczne wnętrza – odeszły w niepamięć. Dziś dumnie wracają, a ich nowa odsłona cieszy oko i zdumiewa jakością. Jakie są teraz modne dywany?

Wielki powrót dywanów – co jest dziś na topie?Źródło: pexels
d2iivfc
d2iivfc

Przydatny akcent

Dobrze pielęgnowany dywan nie jest wbrew pozorom siedliskiem kurzu i bakterii. Przeciwnie – zatrzymując pyłki, zapobiega rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń. Chroni też podłogę przed zarysowaniem i zniszczeniem. Właściwie dobrany dywan do salonu czy sypialni tworzy przyjemny klimat, ociepla pomieszczenie, korzystnie wpływa też na akustykę (tłumi hałas). Dywan pomoże ci w aranżacji wnętrza – podkreśli jego charakter, a nawet podzieli przestrzeń na odrębne strefy. Nic dziwnego, że stały się hitem noworocznych wyprzedaży.

Ręczna robota

Od jakiegoś czasu obserwujemy trend na ręcznie wykonywane dywany, kilimy, makaty, które mogą zdobić nie tylko podłogi, ale też ściany. Wykonywane za pomocą krosien dekoracje łączą tradycyjną technikę ze współczesnym wzornictwem. W ten sposób dywan do salonu staje się produktem ponadczasowym. Wielu producentów to pracownie artystyczne, które dbają nie tylko o indywidualny projekt i dobrą jakość wyrobów. Dywan ma ci służyć przez lata, musi więc być modny, ale jednocześnie możliwie uniwersalny. Dlatego zawsze sprawdzają się szarości, biele i czerń. Nie oznacza to, że nie należy sięgać po inne kolory – świetnie wygląda np. turkus w połączeniu z bladoróżowym. Najważniejsze, aby dywan ci się podobał i… pasował do wnętrza.

Vintage ciągle w modzie

Styl vintage jest ciągle na topie. Modne dywany sprawiają więc wrażenie starszych niż są naprawdę. Wyglądają jakby były poprzecierane, wyblakłe albo miejscami odbarwione – miłośnicy nurtu "used look" mają więc w czym wybierać. Takie dywany świetnie odnajdują się nie tylko w loftowych wnętrzach, ale też tradycyjnych i nowoczesnych. Równie efektownym i wciąż aktualnym rozwiązaniem są wzory patchworkowe, wyglądające jakby powstały z pozszywanych kawałków starych dywanów.

Geometrycznie na podłodze

Aby bezpiecznie zaaranżować przestrzeń, do bogatych aranżacji dobieraj proste dywany w spokojnej kolorystyce. We wnętrzach minimalistycznych stosuj intensywniejsze wzory i kolory. Tu sprawdzą się dywany o przyciągających wzrok geometrycznych deseniach czy złożone z różnokolorowych kwadratów albo prostokątów – na wzór płytek ceramicznych. Pamiętaj też, że np. dywan do salonu powinien mieć odpowiednie wymiary – zbyt mały optycznie zmniejszy pomieszczenie.

BoConcept
Źródło: BoConcept

Technologiczny awans

Współczesne dywany nie przypominają już tych z minionej epoki, a to dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. To one sprawiają, że twój dywan do salonu będzie przede wszystkim łatwy w utrzymaniu w czystości i przyjazny dla środowiska. Na szczególną uwagę zasługuje technologia Easy Clean, która zapobiega wnikaniu brudu oraz wchłanianiu rozlanych płynów. Płyn pozostaje na powierzchni dywanu, dzięki czemu wystarczy go zebrać ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Modne dywany są dziś też przyjazne alergikom – właściwe dobrana przędza nie wywołuje uczuleń.

Picsea on Unsplash
Źródło: Picsea on Unsplash

Cenowa huśtawka

Ceny dywanów są tak zróżnicowane, że trudno tu mówić o jakimkolwiek zakresie. Wszystko zależy od doboru materiałów, metody wykonania, a nawet… projektanta. Tak, w świecie designu krążą nazwiska, które sprawiają, że produkty osiągają cenę wcale nie najtańszego samochodu! Jan Kath projektuje dywany, które zdobią rezydencje Billa Clintona, Anthony’ego Kiedisa czy wyściełają podłogi luksusowych jachtów. Swoje designerskie upodobania przelał na wykładziny dywanowe także Christian Lacroix, tworząc niezwykłe kolekcje dla duńskiej marki EGE. Zazwyczaj jednak dywany kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli nie jesteś koneserem, nie musisz przesadzać z wydatkiem, ale zakup oryginalnego produktu dobrej jakości z pewnością docenimy po latach.

d2iivfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iivfc