Wentylator na upały. Postaw na nieduże, wydajne wiatraki
Trudno znieść letnie upały, szczególnie w domowym zaciszu. Gdy skwar jest ciężki do zniesienia, a do zachodu słońca jeszcze daleko, ulgę może przynieść albo zimny prysznic, albo przenośny wiatrak czy wentylator. Kupując teraz, możesz sporo zaoszczędzić.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nie każdy może pozwolić sobie na profesjonalną klimatyzację w domu. Lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie praktyczny wiatrak, który zapewni ulgę w gorący dzień. Należy wybrać sprzęt, którego moc będzie odpowiednia do wielkości pomieszczenia. Dzięki temu będzie w stanie zapewnić przyjemny chłód nawet w najgorętsze dni lata.
Rodzaje wentylatorów
Najbardziej popularnym rozwiązaniem, które zapewnia odpowiednie ochłodzenie w gorące dni, będzie wentylator podłogowy. Kosztuje stosunkowo niewiele, nie wymaga skomplikowanego montażu, a przy tym jest łatwy w ustawieniu i zajmuje niewiele miejsca.
Małe wiatraki biurkowe to rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie i tych, którzy dużo czasu spędzają w jednym miejscu. Jeśli twoje mieszkanie jest stosunkowo niewielkie i nie masz miejsca na pełnowymiarowy wentylator, możesz zdecydować się na mniejszą wersję, którą postawisz na biurku lub szafce. Dobrze sprawdzi się również w kuchni zwłaszcza w godzinach przygotowywania obiadu.
Wentylatory sufitowe to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w salonie czy sypialni. Duże śmigła nie muszą obracać się z wysoką prędkością, by zapewnić przyjemne ochłodzenie, a dodatkowo możesz mieć pewność, że chłodne powietrze dotrze do każdego zakamarka pomieszczenia i nie przeszkodzi jej stół czy krzesła.
Do niewielkich pomieszczeń – wentylatory kolumnowe
Poza tradycyjnymi wiatrakami, które swego czasu gościły w niemal każdym domu, warto zastanowić się nad nowocześniejszą alternatywą. Wentylatory kolumnowe zajmują stosunkowo niewiele miejsca i mogą funkcjonować jako ciekawy element wystroju domu. Zamiast jednego dużego "śmigła" wyposażono je w wiele małych skrzydełek, które przymocowano do obracającego się z dużą prędkością walca.
Dużą zaletą tego modelu jest zasięg działania. Wentylatory kolumnowe są w stanie oscylować w zakresie około 180 st. Dzięki takiej budowie wentylator jest stosunkowo niewielki i z pewnością łatwo ustawisz go w odpowiednim miejscu. Doskonale sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach i biurach, w których liczy się każdy centymetr.
Liczy się obieg powietrza
Aby spełnił swoje zadanie należycie, powinien stać w strategicznym punkcie pokoju. Nawet wentylatory o stosunkowo niewielkiej mocy są w stanie schłodzić pomieszczenia o wielkości nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Najlepiej umieścić wiatrak tak, by nie zaburzał naturalnego przepływu powietrza w pokoju, skierowanie go w miejsce pomiędzy drzwiami wejściowymi a uchylonym oknem mija się z celem. Najlepiej będzie umieścić go w rogu pomieszczenia tak, by front skierowany był ku środkowi pokoju.
Przy zakupie wiatraka warto sprawdzić, czy model oferuje wystarczającą prędkość nawiewu. Zależy ona w dużej mierze od mocy urządzenia. Im będzie wyższa, tym wentylator będzie bardziej wydajny. Z drugiej strony urządzenia o wysokiej mocy działają o wiele głośniej niż te pobierające mniej energii. Przyjmuje się, że wiatrak o mocy od 50 do 100 W doskonale sprawdzi się w każdego rodzaju pomieszczeniu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.