Wentylator do domu. Nie daj się upałowi
Lato jeszcze się nie zaczęło, a już warto pomyśleć o tym, jak przetrwać nadchodzące upały w domu. Niezawodną i praktyczną opcją jest zakup przenośnego wiatraka lub wentylatora, który zapewni ulgę w gorący dzień. Jeśli twój stary wiatraczek pamięta jeszcze poprzednią epokę, pomyśl o zmianie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
Nie każdego stać na zainstalowanie w domu profesjonalnego klimatyzatora. Tymczasem w przypadku modeli przenośnych wentylatorów zarówno cena, jak i możliwości sprzętu są bardzo atrakcyjne.
Liczy się obieg powietrza
Nowoczesne wentylatory w niczym nie muszą przypominać starych modeli wykonanych z szarego lub białego tworzywa sztucznego. Eleganckie, ergonomiczne wentylatory kolumnowe lub stojące wiatraki wykonane z błyszczącego, wypolerowanego metalu zwracają uwagę nie tylko sporymi możliwościami, ale również nienagannym wyglądem. Będą pasować zarówno do salonu, jak i na przykład nowoczesnego gabinetu.
Prosty wiatrak stojący w strategicznym punkcie pokoju może zapewnić sporą ulgę w upalne dni. Największą zaletą stojących wentylatorów jest przede wszystkim stosunkowo niska cena. Za wydajne modele z silnikiem o sporej mocy zapłacisz nawet niecałe sto złotych. Dobry wiatrak będzie w stanie schłodzić pomieszczenia wielkości nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych.
Gdzie ustawić wiatrak w pokoju?
Wydajność sprzętu zależy nie tylko od silnika, ale również miejsca, w którym ustawiono sprzęt. Nie może on zaburzać aktualnego przepływu powietrza w pokoju, gdy otworzysz okna. Pamiętaj, że wentylatory wciągają powietrze z tyłu, dlatego nie mogą stać w samym rogu pomieszczenia. Najlepiej ustawić wiatrak tyłem do okna bądź chłodnego korytarza. Będzie wciągać chłodniejsze powietrze z zewnątrz, a jednocześnie "wypychać" ciepłe powietrze z pokoju.
Wiatrak czy wentylator kolumnowy?
Ostatnimi czasy poza tradycyjnymi wentylatorami coraz większą popularność zyskują modele kolumnowe. Zamiast jednego dużego "śmigła" wyposażono je w wiele małych skrzydełek przymocowanych do walca obracającego się z dużą prędkością. To sprawia, że wentylatory kolumnowe zajmują stosunkowo niewiele miejsca i nie rzucają się w oczy. Dodatkową zaletą sprzętu jest to, że jest on w stanie obracać się do ok. 180 stopni, co pozwala ochłodzić znacznie większą przestrzeń. Idealnie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu i biurze, w którym liczy się każdy centymetr.
Przy wyborze wentylatora do twojego domu warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.
Prędkość nawiewu. Parametr ten zależy od mocy urządzenia. Im będzie większa, tym urządzenie będzie wydajniejsze. Istotne jest to, aby dopasować ją do wielkości pokoju. Niewielkie pomieszczenia czy biura nie potrzebują tak wydajnych urządzeń jak przestronny salon czy sypialnia.
Kąt działania. Większość modeli ma możliwość cyklicznej zmiany kierunku nawiewu, co wpływa na jakość i obszar chłodzenia. Niektóre modele wyposażono ponadto w funkcję zdalnego sterowania, która umożliwia zmianę kąta cyrkulacji bez wstawania z kanapy czy fotela.
Regulacja obrotów. To parametr o tyle istotny, że pozwala dostosować poziom ochłodzenia do temperatury panującej wokoło. Szybkie obroty w chłodniejsze dni mogą sprawić, że zamiast przyjemnej bryzy, poczujesz nieznośny chłód.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.