KuchniaWentylacja w kuchni

Wentylacja w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym w powietrzu pojawia się wiele różnych aromatów. Choć często ich zapach jest przyjemny, zasadą jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się ich po całym mieszkaniu dzięki działaniu wentylacji. Poznaj najważniejsze zasady wentylacji w kuchni.

Wentylacja w kuchni
Źródło zdjęć: © Stadshem

22.02.2017 09:03

Kuchnia to miejsce, w którym w powietrzu pojawia się wiele różnych aromatów. Choć często ich zapach jest przyjemny, zasadą jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się ich po całym mieszkaniu dzięki działaniu wentylacji. Poznaj najważniejsze zasady wentylacji w kuchni.

Wentylacja w budynku mieszkalnym jest skonstruowana tak, by powietrze z pomieszczeń, w których pojawiają się jego zanieczyszczenia, było usuwane bezpośrednio na zewnątrz. Dlatego między innymi w kuchni niezbędny jest otwór wentylacyjny wywiewny. Unoszące się w powietrzu produkty gotowania, zmywania bądź spalania gazu są przez niego transportowane poza budynek. Miejsce wywiewanego musi zająć świeże powietrze, które trafia do kuchni z pokoi, więc w nich powinny być szczeliny lub nawiewniki umożliwiające zasysanie powietrza ze dworu.

Przepływ powietrza do kuchni musi być możliwy nawet przy zamkniętych drzwiach wewnętrznych, dlatego w tych oddzielających kuchnię od reszty mieszkania (w ich dolnej części) niezbędne są otwory o łącznej powierzchni 200 cm kw. bądź szczelina szerokości 2,5 cm pod skrzydłem drzwi. Nie są one potrzebne, jeśli w kuchni znajduje się nawiewnik umożliwiający dotarcie do niej niezbędnej ilości powietrza bezpośrednio spoza domu.

Wentylacja w kuchni: ile powietrza?

W polskiej normie dotyczącej wentylacji są zapisane wartości natężenia przepływu powietrza przez kratkę wentylacyjną w kuchni, niezbędne do jej prawidłowej wentylacji. W pomieszczeniu, w którym jest kuchenka gazowa lub węglowa, jest to co najmniej 70 m sześc./h, konieczne jest w nim także okno zewnętrzne. Zakłada się bowiem, że okno nie jest absolutnie szczelne oraz że będzie można je otwierać, by wspomagać działanie wentylacji.

Jeśli w kuchni nie ma urządzeń gazowych ani węglowych, tylko kuchenka elektryczna, to okno nie jest niezbędne, a strumień powietrza wentylacyjnego może mieć wtedy natężenie przepływu równe 50 m sześc./h. Gdy jest to kuchnia w mieszkaniu przeznaczonym dla maks. trzech osób i jest w niej okno, wystarczy 30 m sześc./h.

Wentylacja w kuchni: mechaniczna

W sytuacji, gdy kuchenka gazowa ma się znaleźć w pomieszczeniu bez okna, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej – wentylatora wywiewnego zainstalowanego w kuchni lub systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej w całym domu.

Wentylacja naturalna zwykle nie jest wystarczająca do tego, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się kuchennych zapachów do sąsiednich pomieszczeń. Dlatego szczególnie w kuchniach otwartych, których nie da się odizolować drzwiami od reszty mieszkania, zalecane jest zamontowanie mechanicznego wyciągu umożliwiającego okresowe zwiększanie intensywności wymiany powietrza. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przewód wywiewny wyciągu nie może blokować przepływu powietrza przez kratkę wentylacyjną, pozbawiając wnętrza wentylacji, dlatego jego zastosowanie jest możliwe tylko w kuchni z dwoma kanałami wywiewnymi.

Problemów należy się spodziewać szczególnie po podłączeniu wyciągu do zbiorczego przewodu wentylacyjnego obsługującego kilka mieszkań, będącego standardowym rozwiązaniem w starszych budynkach wielorodzinnych. Często się zdarza, że wentylator powoduje wtłaczanie przez taki przewód zanieczyszczonego powietrza do mieszkań na innych kondygnacjach, wywołując zrozumiałe niezadowolenie ich lokatorów. W takiej sytuacji wyciąg kuchenny można wykorzystać jedynie do oczyszczania powietrza, instalując w nim filtr węglowy - jako pochłaniacz, bez podłączania przewodu do otworu wentylacyjnego.

Źródło artykułu:WP Kobieta
wentylacja w kuchniwyciąg kuchennywentylacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)