Trwa ładowanie...

Wentylacja hybrydowa - jak działa, komu się opłaca?

W zdecydowanej większości domów jest wentylacja grawitacyjna, ale nie zawsze spełnia ona swoją funkcję, bo działanie takiej instalacji wentylacyjnej jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Ten problem rozwiązuje wentylacja hybrydowa. Jak działa, kto może ją zainstalować? Poznaj zalety wentylacji hybrydowej.

Wentylacja hybrydowa - jak działa, komu się opłaca?Źródło: Alnor
d3zupg7
d3zupg7

W zdecydowanej większości domów jest wentylacja grawitacyjna, ale nie zawsze spełnia ona swoją funkcję, bo działanie takiej instalacji wentylacyjnej jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Ten problem rozwiązuje wentylacja hybrydowa. Jak działa, kto może ją zainstalować? Poznaj zalety wentylacji hybrydowej.

W systemie wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza odbywa się dzięki różnicy ciśnienia w pomieszczeniach i na zewnątrz domu, która wynika z różnicy temperatury. Niestety nie zawsze wydajność takiej instalacji wentylacyjnej jest wystarczająca, bo różnica temperatury nie zawsze jest dostatecznie duża, by podciśnienie w kanałach wentylacyjnych wystarczyło do wyssania przez nie niezbędnej ilości powietrza. Stały strumień powietrza wentylacyjnego mogą zapewnić wentylatory, ale do ich napędu jest potrzebna energia elektryczna, za którą sporo się płaci.

Wentylacja hybrydowa - zasada działania

Dążąc do zmniejszenia zużycia energii, wymyślono wentylację hybrydową. To połączenie dwóch rodzajów wentylacji – grawitacyjnej i mechanicznej z wentylatorem. Dopóki powietrze wypływa przez przewód wentylacyjny dzięki siłom natury, wentylator nie działa, ale gdy naturalny ciąg kominowy słabnie, uruchamia się silnik.

By włączanie i wyłączanie odbywało się automatycznie, potrzebny jest specjalny moduł sterujący z czujnikiem prędkości przepływu powietrza. Można też zastosować sterowanie ręczne i uruchamiać wentylator samemu.

d3zupg7

Wentylacja hybrydowa - nasady

W systemie wentylacji hybrydowej stosuje się specjalne wentylatory wyciągowe instalowane na wylotach z kominów wentylacyjnych. Można je bez kłopotu zastosować w domu z wentylacją naturalną, która okazała się niewystarczająca. Są one nazywane nasadami hybrydowymi. Kształt ich wirników jest opracowany w ten sposób, by w jak najmniejszym stopniu zakłócały działanie wentylacji grawitacyjnej, kiedy nie pracują. Zadaniem nasad hybrydowych nie jest intensywne przewietrzanie pomieszczeń - mają przede wszystkim stabilizować ciąg kominowy.

Jeśli warunki atmosferyczne sprzyjają działaniu wentylacji naturalnej i prędkość wiatru jest niewielka, wentylator jest wyłączony. Mimo to nasada może się wtedy obracać pod wpływem wiatru. Gdy jednak wiatr powoduje zbyt szybki ruch wirnika i nadmiernie zwiększa się siła ciągu, silnik działa jak hamulec, by zbyt intensywna wentylacja nie powodowała wychłodzenia pomieszczeń.

Zaletą wentylacji hybrydowej jest niewątpliwie niewielki pobór energii przez wentylator - moc silnika wynosi zaledwie 5-15 W, w dodatku włącza się on tylko od czasu do czasu i bardzo cicho pracuje.

Wentylacja hybrydowa - czy to rozwiązanie dla ciebie?

Podciśnienie wytwarzane przez nasady hybrydowe jest bardzo niskie - porównywalne z naturalnym ciągiem kominowym - więc ich działanie nie powoduje zakłócenia odprowadzania spalin z urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania czy z otwartych palenisk (spaliny nie są wysysane z przewodów spalinowych). Mimo wszystko jednak przepisy zabraniają stosowania wentylacji mechanicznej wyciągowej w pomieszczeniach z otwartymi paleniskami i urządzeniami z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, nie robiąc wyjątku dla wentylacji hybrydowej.

d3zupg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zupg7