ycipk-3vlayh
Artykuł sponsorowany
wełna skalna

Wełna skalna w twoim domu. Poznaj jej niesamowite zalety

Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa Twojej rodziny. Zobacz, jak ocieplanie domu skalną wełną mineralną wpływa na komfort codziennego życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wełna skalna w twoim domu. Poznaj jej niesamowite zalety
(materiały promocyjne)
ycipk-3vlayh

Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa Twojej rodziny. Zobacz, jak ocieplanie domu skalną wełną mineralną wpływa na komfort codziennego życia.

1. Obniżenie rachunków za ogrzewanie

Jednym z największych problemów właścicieli domów są wysokie koszty ogrzewania. Niejednokrotnie stanowią one nawet 70% wszystkich kosztów przeznaczonych na utrzymanie domu! Jak podają dane z raportu „Szóste Paliwo”, w Polsce aż 65% domów jednorodzinnych zostało wybudowanych przed ‘89 rokiem, a wiele z nich do tej pory nie zostało ocieplonych. Oznacza to, że w sezonie grzewczym portfele wielu Polaków boleśnie odczuwają każdy spadek temperatury. – Z przeprowadzonych przez ekspertów analiz wynika, że kompleksowe ocieplenie budynku połączone z wymianą kotła, pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 5 tys. zł w skali roku. Taka oszczędność jest możliwa wtedy, gdy użyta zostanie wełna skalna do izolacji. Wówczas można znacząco ograniczyć utratę ciepła z domu, a co za tym idzie zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

ycipk-3vlayh

2. Walka ze smogiem

Smog wytwarzają głównie samochody i wielkie fabryki? Nic bardziej mylnego! W Polsce głównym źródłem smogu jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kominów domów jednorodzinnych. Jak podaje raport ISECS, ogrzewanie polskich domów odpowiada aż za 40% produkcji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% szkodliwego dla zdrowia benzo(a)pirenu.
– Ocieplenie domu wełną skalną to pierwszy krok w stronę redukcji smogu. Gdybyśmy wszystkie Polskie domy mogli ocieplić takim materiałem, moglibyśmy zredukować całkowitą emisję benzo(a)pirenu o 44%, pyłów PM2,5 o 22% i pyłów PM10 o 23% w skali kraju. Byłby to istotny wkład w walce o czyste powietrze w Polsce – mówi dr inż. Konrad Witczak, ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju w ROCKWOOL Polska.

3. Zdrowy budynek i zdrowi domownicy

Woda i wilgoć to jedne z największych wrogów konstrukcji budowlanych. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by materiał użyty do izolacji posiadał właściwości hydrofobowe – a więc był trudny do namoczenia. Takie właściwości posiada wełna skalna: nie chłonie wilgoci z powietrza, dzięki czemu woda nie wnika do wnętrza izolacji. Wewnętrzne warstwy ścian nie są zawilgocone i nie stanowią pożywki dla rozwoju pleśni i grzybów, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Pleśń w pomieszczeniach prowadzi do powstawania infekcji skórnych, zapalenia stawów, działa też drażniąco na oczy i układ oddechowy. Takie warunki mieszkaniowe odpowiadają za powstanie złego mikroklimatu w budynku i mogą przyczyniać się także do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak alergia wziewna, skórna czy astma. Dobra izolacja poddasza i ścian zewnętrznych odpowiada za odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach – w nieocieplonym domu potrzeba więcej energii do ogrzania pomieszczeń, przez co powietrze jest bardziej przesuszone i pełne drobnoustrojów. Te wszystkie czynniki mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich członków rodziny, szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych.

ycipk-3vlayh

4. Ochrona domu przed pożarem

Co roku w wyniku pożarów w Polsce traci życie kilkaset osób. W naszych domach jest coraz więcej sprzętów elektronicznych i łatwopalnych substancji syntetycznych, a więc czas potrzebny do ewakuacji jest o wiele krótszy niż jeszcze 50 lat temu. Nie wszyscy o tym wiedzą, że ocieplenie domu może pomóc nie tylko w odpowiednim regulowaniu temperatury w pomieszczeniach, ale także może ochronić konstrukcję budynku przed pożarem. Materiał taki jak wełna skalna jest odporny na działanie temperatur do 1000C i posiada najwyższą klasę reakcji na ogień – A1. Taka izolacja w pełni zabezpiecza elementy budowlane przed ogniem. Dodatkowo w trakcie pożaru nie wydziela się toksyczny dym, a to najczęstsza przyczyna śmierci w wyniku pożaru. Znaczące zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego domu to gwarancja wewnętrznego spokoju, że miejsce, w którym na co dzień przebywa nasza rodzina, jest bezpiecznym od ognia azylem.

5. Izolacja od hałasu

Nawet, jeśli mieszkamy poza miastem, nie zawsze możemy liczyć na ciszę i spokój. Hałasujący sąsiedzi, weekendowe imprezy czy huk dobiegający z ulic szybkiego ruchu to tylko niektóre przykłady męczącego hałasu. W domu zaś często przeszkadza nam głośna muzyka, której słucha nastolatek czy tupanie i odgłosy uderzeniowe, jeśli mamy dom z poddaszem użytkowym. Dobra izolacja budynku zapewnia nie tylko ochronę przed hałasem wewnątrz domu, ale także skutecznie wytłumia dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dzięki ociepleniu można znacząco poprawić komfort akustyczny w każdym pomieszczeniu. Testy ekspertów wykazały, że płyty z wełny skalnej o grubości 100 mm są w stanie pochłonąć ponad 90% energii akustycznej, która pada na ich powierzchnię. Dzięki temu każdy domownik może cieszyć się ciszą w swoich czterech ścianach.

ycipk-3vlayh

6. Spokój i komfort na lata

Raz wykonana izolacja wełną skalną to spokój i komfort na wiele lat. Materiał ten cechuje się trwałością, stabilnością i najwyższą jakością – testy organizacji EURIMA wykazały, że zachowuje swoje właściwości przez ponad 55 lat użytkowania. Ponadto wełna skalna pochodzi w pełni z naturalnych surowców i nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych, dlatego jest w stanie zapewnić niezmiennie wysoką jakość izolacji termicznej. Przekłada się to na odpowiedni komfort cieplny o każdej porze roku, przez długie lata użytkowania.
Więcej informacji na Rockwool.pl - producent wełny mineralnej.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vlayh

ycipk-3vlayh
ycipk-3vlayh