Wejście w pełnym blasku: oświetlenie przy drzwiach wejściowych

Lampy zewnętrzne wskazują drogę i ułatwiają poruszanie się wokół domu po zachodzie słońca. Oświetlenie przy drzwiach wejściowych zapewnia ponadto poczucie bezpieczeństwa i bywa prawdziwą dekoracją ganku. Jak je dobrać, by zaaranżować olśniewające wejście?

Wejście w pełnym blasku: oświetlenie przy drzwiach wejściowych
Źródło zdjęć: © Domy z Wizją

21.02.2017 15:47

Lampy zewnętrzne wskazują drogę i ułatwiają poruszanie się wokół domu po zachodzie słońca. Oświetlenie przy drzwiach wejściowych zapewnia ponadto poczucie bezpieczeństwa i bywa prawdziwą dekoracją ganku. Jak je dobrać, by zaaranżować olśniewające wejście?

Oświetlenie domu zgodnie z przeznaczeniem

Lampy zewnętrzne, służące m.in. do oświetlenia drzwi wejściowych, muszą spełniać szczególne wymogi bezpieczeństwa. Oprawy wewnętrzne, nawet pod zadaszeniem nie sprawdzą się, ponieważ nie są odporne na przenikanie wilgoci czy mróz. Najważniejszy z parametrów, który powinieneś uwzględnić, chcąc rozjaśnić strefę wejściową, jest oznaczony na opakowaniach symbolem IP (Index of Protection). Dla oświetlenia wejścia powinien on wynosić minimum 45, gdzie pierwsza liczba oznacza pyłową szczelność oprawy w skali od 0 do 6, a druga wodoszczelność w przedziale od 0 do 8. W przypadku opraw wbudowanych w nawierzchnię zaleca się przynajmniej IP 65.

Oświetlenie zewnętrzne - funkcjonalne i stylowe

Lampy zewnętrzne przy wejściu powinny współgrać z tymi w ogrodzie, a także z elewacją budynku. Podobnie jak w domu, podczas wyboru oświetlenia na zewnątrz również należy zadbać o spójność stylistyczną. Przy drzwiach wejściowych możesz umieścić lampę sufitową, naścienną, a także innego rodzaju oświetlenie dekoracyjne. Kilka lamp zamontowanych pod daszkiem, rzucających rozproszone światło doda gankowi przytulności. Z kolei kinkiety będą idealne, by podkreślić fakturę lub detal elewacji. Niekiedy dodatkowy strumień światła, padający na gzyms czy wnękę, może stać się głównym elementem dekoracyjnym budynku wieczorową porą. Praktyczne i efektowne są też punktowe światełka montowane w schodach. Dzięki takiemu rozwiązaniu krawędzie stopni są dobrze widoczne i tym samym łatwiej jest uniknąć potknięcia. Punktowe lampy zewnętrzne można umieścić też na dole wzdłuż balustrady, jeśli jest ona murowana.

Niekiedy stosuje się specjalne lampki do oświetlenia numeru domu przy drzwiach wejściowych, co pomaga gościom w znalezieniu właściwego adresu po zmroku. Trafienie kluczem do zamka ułatwia z kolei dioda wbudowana w spodnią część klamki drzwi wejściowych, uruchamiana maleńkim przyciskiem.

Lampy zewnętrzne: wygodne i oszczędne

Włącznik światła powinien być umieszczony na ganku przy drzwiach wejściowych oraz przed schodami, szczególnie jeśli nie są one podświetlone. Musisz mieć możliwość włączania światła, wychodząc z domu i wchodząc do niego. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczne poruszanie się po stopniach.

Wygodnym rozwiązaniem jest oświetlenie uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Włącza on lampy zewnętrzne, gdy ktoś zbliża się do wejścia, i wyłącza je automatycznie, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Dzięki temu światło rozbłyska wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne, co przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Alternatywą są lampy z czujnikiem zmierzchu. W niektórych modelach czas włączania światła może być dodatkowo regulowany potencjometrem.

**

Oświetlenie wejścia: daleko i blisko**

Jeśli budynek jest ustawiony na tyle blisko, że dociera do niego oświetlenie z ulicy, wystarczy zamontować oprawę nad wejściem do domu. W przypadku gdy prowadzi tam dłuższy chodnik, warto zainstalować punktowe lampy zewnętrzne także wzdłuż niego. Pamiętaj jednak, by lampki były rozmieszone w równych odstępach i na tyle blisko siebie, by w rzędzie świateł nie powstawały zbyt duże luki, utrudniające odnajdowanie drogi po ciemku. W przypadku krętych ścieżek rozmieść źródła światła na zewnętrznych krawędziach.

Oświetlenie dróżek powinno być skierowane w dół, by nie oślepiało przechodzących osób. Mogą to być chociażby lampki solarne, które nie świecą co prawda zbyt jasno, ale skutecznie pełnią funkcję nawigacyjną, a ponadto nie wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej. Jedne z bardziej efektownych rozwiązań to oprawy montowane bezpośrednio w nawierzchni. Warto jednak stosować je alternatywnie, nie sprawdzą się bowiem na chodniku pokrytym śniegiem.

Komentarze (11)