Trwa ładowanie...

Wąska działka to nie problem. Projekty domów, które wpasują się bez problemu

Coraz więcej osób decyduje się budować domy na wąskich działkach. Dzieje się tak z wielu przyczyn, m.in. dlatego że ziemia nie jest najtańsza, dostępne są niewymiarowe działki w pobliżu centrum miast. Zobacz, jak dobierając projekt domu zmaksymalizować przestrzeń mieszkalną!

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wąska działka to nie problem. Projekty domów, które wpasują się bez problemuŹródło: Extradom
d41fpk0
d41fpk0

Mierz wysoko!

W przypadku wąskich działek trzeba myśleć o skutecznym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Piętrowe domy, w których będzie panowała przestronność są tego doskonałym przykładem. A jeśli dodatkowo chcesz zaoszczędzić rezygnując z budowy podpiwniczenia, możesz wybrać projekt domu, w którym garaż i pomieszczenia gospodarcze będą umiejscowione na parterze.

Otwórz się na przestrzeń

Tradycyjne domy mocno dzielą przestrzeń na poszczególne strefy. W przypadku projektu domu na wąską działkę często przełamuje się ten schemat, otwierając kuchnię na salon i jadalnię. Wybierając taki projekt nie tylko optycznie powiększysz dostępny metraż, ale również sprawisz, że domownicy będą bliżej spędzać czas w strefie dziennej.

Garażowe dylematy

Garaż może znaleźć się zarówno w bryle budynku (wysunięty przed fasadę lub wbudowany w parter), jak i poza nią (wolnostojący garaż możesz umieścić np. za domem). W projekcie domu możesz również pominąć garaż i zdecydować się na wiatę, która osłoni Twój samochód przed deszczem.

Extradom
Źródło: Extradom

O czym pamiętać, wybierając projekt domu na wąską działkę?

Sprawdź dokładnie wymiary posiadanej działki, bo może mieć to ogromny wpływ na Twój przyszły dom. Obecnie na działce o szerokości mniejszej od 16 m można przybliżyć budynek do jednej z granic działki do 1,5 m (z elewacją od granicy bez okien i drzwi). W przypadku działek o szerokości równej i powyżej 16 m, odległość od granic działki wynosi 4 m (gdy ściana budynku zwrócona do granicy ma otwory okienne lub drzwiowe) lub 3 m (gdy rzeczonych otworów nie ma). Dopuszcza się również sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, jednak tu również trzeba spełnić wymogi wynikające z przepisów.

Jak wybrać plan domu na wąską działkę w 5 krokach?

  1. Określ swoje potrzeby – ilu pokoi potrzebujesz, czy chcesz mieć duży ogród lub taras, itp.
  2. Wybierz styl architektoniczny – marzy Ci się wiktoriańska posiadłość a może nowoczesna willa? Możliwości jest wiele, dlatego wybierz styl, który będzie dla Ciebie komfortowy i piękny.
  3. Zastanów się nad praktycznymi aspektami – może chcesz mieć dom energooszczędny lub pasywny? Albo wiesz już, jaki rodzaj ogrzewania Cię interesuje?
  4. Okiełznaj budżet – oszacuj, w jakiej kwocie chcesz się zmieścić w budowie domu. Mając na uwadze swój budżet i marzenia, szukaj odpowiedniego projektu.
  5. Poznaj możliwości – zapoznaj się z naszymi gotowymi projektami domów. Kliknij w projekt, który Cię zainteresował i poznaj rzut poszczególnych kondygnacji. Zobacz, czy taki układ domu będzie dla Ciebie skrojony na miarę.
d41fpk0

A jeśli zechcesz np. zlikwidować jedną ścianę działową, podwyższyć poddasze lub w inny sposób dostosować projekt do swoich potrzeb, wystarczy opracować to z architektem adaptującym, kierownikiem budowy lub architektem będącym autorem projektu. Jeśli chcesz mieć pewność, który ze specjalistów będzie Ci w stanie pomóc w danej modernizacji, skontaktuj się z infolinią.

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

Domidea 50 Extradom
Domidea 50 Źródło: Extradom
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d41fpk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41fpk0