Wady i zalety płyt fundamentowych

Budowę domu zaczynamy od fundamentów. I już na tym etapie pojawi się pytanie: jaki ten fundament ma być? Czy warto, zamiast tradycyjnego fundamentu, wykorzystać płytę fundamentową?
Wady i zalety płyt fundamentowych
Źródło zdjęć: © shutterstock

25.03.2013 12:01

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to wylewana na placu budowy płyta betonowa, zbrojona klasycznymi stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Do jej wykonania wykorzystywane są podstawowe elementy szalunkowe, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych kształtów płyty - zgodnie z projektem obiektu. Podstawową różnicą pomiędzy płytą, a tradycyjnym fundamentem, jest to, że pod płytę fundamentową robi się znaczenie płytszy wykop, dzięki czemu zaoszczędzić można sporo czasu. Grubość płyty fundamentowej wynosi 25 cm. W wyjątkowych wypadkach, na życzenie projektanta - możliwe jest zwiększenie grubości nawet do 40 cm, poprzez zastosowanie specjalnej nakładki zwiększającej wysokość elementu krawężnikowego, a więc zwiększającego grubość płyty żelbetowej.

Jakie są zalety płyt fundamentowych?

Krótszy czas realizacji projektu. Krótki cykl wykonania płyty wpływa na przyspieszenie realizacji budynku (korzystna zaleta zwłaszcza w przypadku nowoczesnych metod wznoszenia np. domów prefabrykowanych).

Lepsza izolacja termiczna i łatwość w wykonaniu. Płytę łatwiej jest zaizolować - nie ma konieczności wykonywania dodatkowych izolacji pionowych i poziomych, niezbędnych przy wykonywaniu tradycyjnych ław i ścian fundamentowych.

Stabilność. Płyta fundamentowa jest elementem monolitycznym, o wiele bardziej stabilnym niż projektowane obecnie ławy i ściany fundamentowe. Poza tym płyta doskonale sprawdza się na gruntach o małej nośności, niejednorodnych, podatnych na osiadanie, lub o wysokim poziomie wód gruntowych, czy też na terenach szkód górniczych. Obciążenie budynku rozkładane jest na znacznie większą powierzchnię niż w przypadku fundamentowania w sposób tradycyjny.

Niższy koszt w stosunku do fundamentu tradycyjnego. Koszty zmniejszają się dzięki temu, że znacznie prostsze i tańsze są prace ziemne, wykopy są płytsze niż przy tradycyjnym rozwiązaniu, co naturalnie skraca czas budowy i umożliwia mechaniczne wykonywanie prac. Grunt pod płytę trzeba jednak przygotować poprzez zagęszczenie żwirem i piaskiem.

Jakie są wady płyt fundamentowych?

Wcześniejsze zaplanowanie przyłączy. Zanim zaczniemy wylewać płytę fundamentową, musimy wiedzieć, gdzie będą przyłącza. Dotyczy to również instalacji wentylacyjnej.

Możliwe wyższe koszty budowy. Kwestia kosztów jest kwestię indywidualną, koszty będą wyższe, jeśli dom wznoszony jest na gruntach wysadzinowych, w innym przypadku może być wręcz przeciwnie.

Brak możliwości przygotowania betonu we własnym zakresie. Do wylewania płyty fundamentowej nie można stosować betonu zrobionego metodą gospodarczą na placu budowy, trzeba zakupić beton z wytwórni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)