Trwa ładowanie...

Wady i zalety działek o dużym spadku

Posesje na pagórkowatym lub górzystym obszarze kuszą ukształtowaniem terenu i urodą okolicznej przyrody. Niestety niosą ze sobą również trudności natury technicznej, jeżeli zdecydujesz się zbudować w takim miejscu dom. O czym musisz pamiętać, wznosząc dom na skarpie?

Share
Wady i zalety działek o dużym spadkuŹródło: projekt: Kuryłowicz & Associates/Dom na skarpie
d2241r0

Posesje na pagórkowatym lub górzystym obszarze kuszą ukształtowaniem terenu i urodą okolicznej przyrody. Niestety niosą ze sobą również trudności natury technicznej, jeżeli zdecydujesz się zbudować w takim miejscu dom. O czym musisz pamiętać, wznosząc dom na skarpie?

Marzenie o domu z widokiem na góry, jezioro, wąwóz czy rzekę jest całkowicie zrozumiałe i nikogo nie trzeba przekonywać, że taka lokalizacja oferuje walory nieporównywalne z niczym innym. Dla osób związanych z terenem nadmorskim, górskim czy z pojezierzem mieszkanie w takim miejscu - ze wszystkimi dobrodziejstwami, ale też ograniczeniami, jakie niesie specyficzne ukształtowanie terenu - jest oczywistym elementem kontynuowania tradycji. Dom wkomponowany w zbocze różni się jednak - pod względem projektowym - od budynków wznoszonych na płaskim terenie. Także zagospodarowanie posesji o dużym spadku wymaga od inwestora niestereotypowego podejścia.

Kształtowanie działki

Jeśli działka ma niewielki spadek, przed rozpoczęciem budowy wystarczy wykonać niedużą niwelację terenu. W takim przypadku nie ma też konieczności wybierania specjalnego projektu domu. Każdy uda się bowiem zrealizować bez trudu. Gdy jednak teren jest stromy, wymaga nawiezienia dużej ilości ziemi, aby w miejscu spadku powstała dogodna przestrzeń pod fumdament. Czasem konieczne jest dostarczenie wielu wywrotek kruszywa i gruntu oraz dodatkowo wykonanie murków oporowych zapobiegających osuwaniu się nawiezionego materiału. Podczas gdy trakty komunikacyjne najłatwiej wówczas ukształtować w formie schodów, podjazd na posesji musi być stworzony jako pochylnia. Wymaga ona więcej miejsca niż konstrukcja stopni. Aby zapewnić wygodny podjazd, również trzeba odpowiednio ukształtować zbocze. Nawiezienie kruszywa i ziemi to dość spory wydatek, z którym trzeba się liczyć podczas zakupu działki na zboczu.

Projekt domu na posesję o dużym spadku

Najczęściej na "trudnym" terenie stawia się domy całkowicie lub częściowo podpiwniczone. W ten sposób stabilizuje się konstrukcję i wykorzystuje naturalny spadek działki do utworzenia podziemnej kondygnacji wpasowanej w zbocze. Piwnica pozwala zmniejszyć też powierzchnię zabudowy, dzięki czemu zyskujemy więcej przestrzeni na posesji na ogród i strefę relaksu, taką jak choćby taras. Kondygnacja podziemna umożliwia zlokalizowanie tu garażu. Wówczas podjazd należy tak skonstruować, aby umożliwił łatwą komunikację między drogą dojazdową a bramą wjazdową do piwnicy.

d2241r0

Dzięki częściowemu osadzeniu w gruncie można tu także zaaranżować spiżarnię o idealnej temperaturze utrzymującej się przez cały rok. Częściowo wysunięta ponad linię gruntu piwnica daje szansę na doświetlenie jej pomieszczeń przez okna w ścianie zewnętrznej budynku. To z kolei sprawia, że mamy pełne pole do popisu, jeśli chodzi o zagospodarowanie je przestrzeni. Można tu zaprojektować saunę, pokój fitness czydomowe kino.

Usytuowanie domu

Dzięki spadkowi budynek jest z jednej strony osłonięty, co szczególnie chętnie wykorzystują choćby architekci projektujący domy energooszczędne. Jeśli spadek jest duży, a posesja znajduje się w środku zbocza, teren będzie tworzył naturalną solidną otulinę zapobiegającą wychładzaniu się murów. Ekspozycja południowa jest najlepsz dla budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię. Wówczas od tej strony należy projektować największe przeszklenia, przez które dostarczana będzie energia słoneczna. Od północnego chłodu osłoni nas wtedy zbocze.

Budując dom na działce z dużym spadkiem, należy wykonać kosztowne hydroizolacje i zabezpieczyć fundamenty przed zalaniem. Woda opadowa, spływając z góry, musi mieć odpowiednie ujście, aby nie dochodziło do przemakania np. murów piwnicy. Z tego względu konieczne jest też przeprowadzenie odwodnienia wokół budynku.

Największą zaletą domu na zboczu jest oczywiście widok. Dlatego warto budować tarasy, balkony i duże przeszklenia od tej strony.

d2241r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2241r0
d2241r0