Trwa ładowanie...
ycipk-zcgkpf

W sam raz na zimne wieczory – miękkie koce i pledy

Koce i pledy przydają się zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy chcemy odpocząć po pracy przy książce czy filmie. Zobacz, jaki typ będzie dla ciebie odpowiedni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koce i pledy wykonuje się z różnych materiałów, niektóre nadają się na zimę, a niektóre na lato
Koce i pledy wykonuje się z różnych materiałów, niektóre nadają się na zimę, a niektóre na lato (Shutterstock.com)
ycipk-zcgkpf

Koce i pledy – wełna i bawełna

Koce i pledy szyte są najczęściej z trzech rodzajów materiałów: wełny, bawełny i syntetyków (mikrofibry, akrylu itp.) Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Jaki typ wybrać?

ycipk-zcgkpf

Koce i pledy z wełny to propozycja dla wyjątkowych zmarzluchów, którzy lubią otaczać się naturalnymi tkaninami. Wełna jest nie tylko niesamowicie ciepła i sprężysta, ale też doskonale chłonie wilgoć. Wełniane koce i pledy długo zachowują swoją formę oraz estetyczny wygląd, pod warunkiem, że są odpowiednio czyszczone, bo produkty z wełny są podatne na kurczenie. Dlatego trzeba je prać w 30 stopniach Celsjusza, na niskich obrotach, niemniej najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest czyszczenie w pralni.

ycipk-zcgkpf
pexels
Podziel się

Koce i pledy z bawełny to kolejna propozycja, która świetnie nadaje się zwłaszcza dla dzieci. Bawełna jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku, w przeciwieństwie do wełny, która często "gryzie". Dodatkowo nie wywołuje podrażnień skóry i bardzo rzadko uczula. Bawełna jest przewiewna, higroskopijna, trwała i odporna na rozciąganie, jednak łatwo się gniecie. Dlatego bawełniane koce z domieszką syntetyków (np. poliakrylu) lepiej znoszą wielokrotne pranie, nie gniotą się i dodatkowo są bardziej puszyste.

Na rynku znajdziemy również cienkie, lniane pledy, które świetnie nadają się przede wszystkim na lato. Len jest bardzo lekki i przewiewny, ale niezbyt miękki w dotyku.

ycipk-zcgkpf

Koce i pledy – materiały syntetyczne

Koce i pledy z materiałów syntetycznych to tańsza alternatywa dla wyrobów z naturalnych materiałów. Na rynku znajdziemy najczęściej koce i pledy z akrylu i mikrofibry. Koce i pledy z akrylu są bardzo miękkie i nie gniotą się, jednak mogą się szybko mechacić. Dodatkowo świetnie zatrzymują ciepło, ale nie są przewiewne, dlatego można się pod nimi spocić zwłaszcza podczas cieplejszych dni. Koce i pledy z mikrofibry (mieszanki włókien poliestrowych i poliamidowych) są niesamowicie lekkie i trwałe, dlatego świetnie nadają się do podróży czy na pikniki. Ich wadą jest jednak to, że bardzo przyciągają kurz.

ycipk-zcgkpf
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-zcgkpf

ycipk-zcgkpf
ycipk-zcgkpf