W jakiej pozycji śpimy najczęściej?
Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu - bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń.
Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu - bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń. Podpowiadamy, jak dobrać materac i poduszkę do twojej ulubionej pozycji snu.
Na plecach czy brzuchu? A może na boku? Pozycja, w której zasypiamy, może znacząco różnić się od tych, które przyjmujemy w ciągu całej nocy. Brytyjscy naukowcy pod kierownictwem Chrisa Idzikowskiego przeprowadzili badanie na grupie tysiąca kobiet i mężczyzn, które udowodniło, że istnieje związek pomiędzy ułożeniem ciała a charakterem śpiącego. Ulubiony sposób zasypiania mówi wiele o osobowości osoby śpiącej.
Spanie na plecach
W tej pozycji zasypia aż 33 proc. ludzi na świecie. I aż dziw, że tak niewielu! Jest ona bowiem uznawana przez wszystkich specjalistów za najzdrowszą dla kręgosłupa i karku. Ciało ułożone prosto może się odpowiednio zrelaksować bez obaw o wystąpienie skurczy lub niekontrolowanych zacisków. W tej pozycji szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia kręgosłupa, jakie dają materace piankowe, kieszeniowe oraz lateksowe, dopasowujące się do kształtu ciała. Ten ostatni typ materacy gwarantuje komfort i regenerujący wypoczynek, a jednocześnie nie odkształca się trwale i zachowuje swoją pierwotną formę.
Dobrym rozwiązaniem dla osób, które zasypiają najczęściej w pozycji prostopadłej do dolnej krawędzi łóżka, są też materace siedmiopolowe (o siedmiu strefach twardości). Aby odciążyć kręgosłup, warto skorzystać ze stelaża z podnoszonym zanóżkiem. Tym, którzy zasypiają na plecach, nie zaleca się jednak stosowania dużej liczby poduszek. Spanie z nienaturalnie uniesionym odcinkiem piersiowym jest obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego należy tego unikać.
Spanie na brzuchu
Tylko 14 proc. osób deklaruje, że zasypia na brzuchu - w pozycji uznawanej za najmniej dobrą dla zdrowia. Dlaczego? To właśnie w tej pozycji kręgosłup ułożony jest w nienaturalnej krzywiźnie, co powoduje bóle i zwyrodnienia, a nacisk całego ciała na płuca powoduje ich niewydolność. Ci, którzy preferują spanie na brzuchu, powinni unikać pianki termoelastycznej. Wykonany z niej materac sprawia, że brzuch zatapia się w łóżko i powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej. W tym wypadku poleca się materace średnio twarde.
Spanie na boku
Na lewym lub prawym - w pozycji na boku codziennie zasypia ponad połowa społeczeństwa. Taka forma zalecana jest przeważnie kobietom w ciąży, aby poprawić krążenie krwi i wesprzeć pracę serca. Spanie na boku w czasie ciąży zalecane jest również ze względu na plecy mamy, ponieważ leżenie na wznak wywiera zbyt dużą presję w odcinku lędźwiowym (co może prowadzić nawet do omdlenia) i ze względu na żołądek (mdłości itd.). Osoby, które codziennie zasypiają w tej pozycji, powinny mieć odpowiednio wyprofilowane poduszki, które będą wsparciem dla kręgosłupa i pozwolą mu się zregenerować. Najlepszym materacem dla wszystkich, którzy preferują tę pozycję, są miękkie produkty z pianki termoelastycznej. Dlaczego? Tworzą one podłoże, które reaguje na temperaturę ciała śpiącego i dopasowuje się do wszelkich krzywizn (szczególnie w okolicy kręgosłupa piersiowego i na odcinku kręgosłupa lędźwiowego), gwarantując tym samym spokojny sen.