W jakiej kuchni sprawdzi się wyspa?
Wyspa kuchenna, czyli kompleks szafek w kwadracie lub prostokącie, poza tradycyjnym ciągiem kuchennym, to bardzo dobre rozwiązanie dla kuchni wyjątkowo przestronnej albo otwartej na salon. Oprócz tego, że doskonale się prezentuje, jest też bardzo funkcjonalna.
Wyspa wygląda bardzo efektownie. Powinna być to jednak tylko jej funkcja dodatkowa. Musi przede wszystkim służyć osobom, które w kuchni wykonują najwięcej czynności i ułatwiać je, a nie utrudniać. Bardzo częstym błędem w aranżacjach kuchennych jest niewłaściwe dobranie wyspy do pomieszczenia. Pamiętajmy, by przed jej montażem, wszystko dokładnie zmierzyć. Oto nasze propozycje aranżacji wyspy w kuchni.
22.02.2017 12:15
Pomysły na zagospodarowanie wyspy kuchennej
Wyspa kuchenna to moduł meblowy, zawierający szafki, szuflady i górny blat, czyli wszystko to, czego w kuchni najbardziej potrzeba. Możemy ją jednak wykorzystać do montażu zlewu lub kuchenki. Musimy wtedy pamiętać o tym, by zapewnić na niej dodatkowe przestrzenie. Zarówno w przypadku gotowania, jak i zmywania, potrzebne jest miejsce obok, na odkładanie umytych naczyń do wysuszenia, czy odłożenie garnka lub sztućców. Jeśli wyspa kuchenna ma spełniać funkcję „ogniska domowego” - mamy zamiar przy niej przyrządzać i gotować posiłki, nie zapomnijmy o montażu okapu – jego specjalnej wersji na wyspy kuchenne.
Wyspa kuchenna dla dużych rodzin
Zaletą wyspy kuchennej jest przede wszystkim jej ogromna funkcjonalność. Jeśli więc mamy liczną rodzinę, a do tego kilku jej członków zamierza wspólnie gotować, nie ma lepszego rozwiązania niż wyspa. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wszystko zawsze jest pod ręką, a wspólne przyrządzanie posiłków staje się doskonałą okazją do rozmów i wspólnego działania.
Wyspa kuchenna – gdzie ją zlokalizować?
Najlepiej w miejscu, gdzie jest najwięcej przestrzeni. Wyspa kuchenna jest bardzo często wykorzystywana jako granica między kuchnią a salonem. Wizualnie doskonale oddziela te dwa pomieszczenia od siebie. Zanim jednak wybierzemy ostatecznie miejsce, warto wszystko dokładnie pomierzyć, mając na uwadze, że:
- do wyspy powinien być zapewniony dostęp z każdej strony;
- musi być możliwość swobodnego przejścia obok niej;
- nie stawiamy wyspy w przejściu – ciągu komunikacyjnym między pomieszczeniami, przy drzwiach;
- przy wyspie kuchennej powinniśmy mieć możliwość swobodnego przykucania;
- koniecznie trzeba wziąć pod uwagę głębokość szuflad czy drzwi od szafek, by było możliwe ich swobodne otwieranie.
Wyspa kuchenna zamiast stołu
Jeśli cała przestrzeń wyspy kuchennej nie jest zagospodarowana i mamy na niej odrobinę wolnego blatu, warto wykorzystać go w charakterze stołu kuchennego. Wtedy koniecznie trzeba pomyśleć o zakupie specjalnych wysokich krzeseł.