Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
whitepress
09-09-2019 11:45

W drewnie - artystycznie, czyli jak zostać rzeźbiarzem

Zawsze interesowało cię rzeźbiarstwo? Masz zdolności manualne, które chcesz w jakiś kreatywny sposób wykorzystać? A może jesteś profesjonalistą w rzeźbieniu i szukasz narzędzi, które sprostają każdemu wyzwaniu? Nie musisz już dalej szukać, jest miejsce, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

W drewnie - artystycznie, czyli jak zostać rzeźbiarzemŹródło: Materiały prasowe
d2oxdeb
d2oxdeb

Rzeźbienie od podstaw, czego potrzebujesz na start?

Jeśli od zawsze interesowało cię rzeźbienie, nigdy nie jest zbyt późno, żeby spróbować w nim swoich sił. Żeby zacząć, potrzebujesz jedynie materiału, w którym możesz rzeźbić, kilku przydatnych narzędzi, odzieży ochronnej i oczywiście, pomysłu na to, co zamierzasz wyrzeźbić. Sięgając po odpowiednie narzędzia rzeźbiarskie, nie może ci zabraknąć dłut rzeźbiarskich oraz noży snycerskich.

Dłuta rzeźbiarskie dzielą się na kilka rodzajów, których warto używać w zależności od zamierzonego efektu - czy chcemy uzyskać kształty wklęsłe o różnej średnicy, wykończyć wypukłe powierzchnie, czy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych miejsc.

Noża snycerskiego nie można zamienić na zwykły nóż, który nie będzie miał odpowiedniego kształtu ostrza i nie będzie tak dobrej jakości. To nie jest przedmiot, na którym należy oszczędzać - nóż powinien posłużyć ci przez długie lata. Żeby zawsze był ostry, zainwestuj w osełkę do ostrzenia i regularnie dbaj o ostrość i czystość swoich narzędzi. To ważne - ostry nóż ułatwia proces rzeźbienia i zwiększa bezpieczeństwo.

W trakcie pracy pamiętaj też o ochronie swojego ciała, warto zainwestować w dobrej jakości rękawice ochronne i okulary chroniące oczy przed wszelkimi drzazgami i odpryskami. Swój strój dopełnij odpowiednim fartuchem, który zabezpieczy ubrania przed zniszczeniem.

d2oxdeb

Jeśli nie czujesz się pewnie w nowej roli, zawsze możesz skorzystać z samouczków rzeźbiarskich. Wprowadzą cię krok po kroku w tajniki rzemiosła. Jeśli jesteś samoukiem lub Twój warsztat jest nieco bardziej rozwinięty - i tak możesz do nich sięgnąć, rozszerzyć swoje kwalifikacje, dowiedzieć się czegoś nowego. Zawsze warto skorzystać z szansy na rozwój i okazję do nauki nowych rzeczy czy po prostu nowych trików.

Dzieło dopracowane w najmniejszym detalu

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na samej sztuce rzeźbienia i drążenia nie kończy się praca rzeźbiarza. Zanim projekt można zostać za skończony, warto skorzystać z tarników i innych sposobów na wygładzenie ostrych krawędzi. A kiedy przybierze on już pożądany kształt, drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia z użyciem środków konserwujących. To, w jaki sposób drewno zostanie zabezpieczone, zależy od tego, w jakim celu rzeźba powstała. Na tej podstawie dobierz odpowiednie środki, zależnie od tego, czy drewno powinno być chronione jedynie przed brudem i wilgocią, czy jeszcze dodatkowo odpowiednio przygotowane na przykład pod kontakt z żywnością.

Ogranicza cię tylko Twoja wyobraźnia - twórz ramy luster i obrazów, ozdobne detale i naczynia, świeczniki, rzeźby czy figurki. Nie bój się eksperymentować, sięgać po różne kształty dłut i noży oraz inne narzędzia pomocnicze ułatwiające wykonanie pracy. Po zakupie siekiery możesz samodzielnie zdobywać i suszyć drewno, które później wykorzystasz. Wybierając materiał, sięgaj po drewno, które nie posiada zbyt wielu słoi w swoim przekroju, stanowią one dodatkowe wyzwanie.

Ręczne narzędzia rzeźbiarskie oraz narzędzia stolarskie znajdziesz w specjalistycznym sklepie internetowym dluta.pl. Rzeźbiarstwo to niezwykle satysfakcjonujące hobby!

d2oxdeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oxdeb