Trwa ładowanie...

W 2020 r. szykuje się podwyżka podatku od nieruchomości. O ile więcej zapłacimy?

Właściciele nieruchomości muszą się przygotować na podwyżkę podatku w 2020 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, kogo taka podatkowa zmiana dotknie najbardziej.

Share
W 2020 r. szykuje się podwyżka podatku od nieruchomości. O ile więcej zapłacimy?Źródło: Shutterstock.com
d1j82ym

Osoby posiadające nieruchomości, zdążyły się już przyzwyczaić, że praktycznie co roku następuje podwyżka stawek podatkowych. Warto jednak podkreślić, że taka podwyżka na 2020 r. będzie większa niż poprzednio. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, dlaczego stawki podatku od nieruchomości na początku 2020 r. wzrosną bardziej niż w minionych latach. Analiza RynekPierwotny.pl odpowiada również na pytanie o to, którzy właściciele nieruchomości najbardziej odczują przyszłoroczne podwyżki.

Inflacja z 2019 r. „napędziła” wzrost stawek podatkowych

Zależność pomiędzy wzrostami podatku od nieruchomości oraz poziomem inflacji wynika ze swoistego mechanizmu waloryzacji. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że stawki podatkowe na kolejny rok powinny wzrosnąć o wartość wskaźnika inflacji z pierwszego półrocza. Oznacza to, że wspomniane stawki na 2020 r. zostaną podniesione o poziom inflacji z okresu styczeń - czerwiec 2019 r. Po sprawdzeniu danych na temat wzrostów cen w polskiej gospodarce, staje się jasne, dlaczego przyszłoroczne podwyżki stawek podatku od nieruchomości będą niemal największe od 2015 r.

Minister właściwy do spraw finansów co roku ogłasza graniczne stawki podatku od nieruchomości, które zostały skorygowane o wskaźnik inflacji. Przyszłoroczne zmiany takich stawek wyglądają następująco:

  • grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - wzrost stawki z 0,93 zł/mkw. (2019 r.) do 0,95 zł/mkw. (2020 r.) pozostałe grunty - wzrost stawki z 0,49 zł/mkw. (2019 r.) do 0,50 zł/mkw. (2020 r.)
  • budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - wzrost stawki z 0,79 zł/mkw. (2019 r.) do 0,81 zł/mkw. (2020 r.)
  • budynki i lokale firmowe oraz ich części - wzrost stawki z 23,47 zł/mkw. (2019 r.) do 23,90 zł/mkw. (2020 r.)
  • pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - wzrost stawki z 7,90 zł/mkw. (2019 r.) do 8,05 zł/mkw. (2020 r.)
d1j82ym

Warto podkreślić, że samorządy mogą ustalić poziom podatku od nieruchomości, który będzie niższy od urzędowych limitów. Takie sytuacje nie są jednak częste. Prawdziwą rzadkość stanowi natomiast rezygnacja gminy z pobierania podatku od nieruchomości.

Negatywne zmiany najbardziej odczują przedsiębiorcy

Przyszłoroczne zmiany podatku od nieruchomości nie będą uciążliwe dla właścicieli mieszkań i domów. Posiadacz lokalu mieszkalnego o powierzchni 60 mkw., zapłaci bowiem o 1,2 zł więcej (wynik bez uwzględnienia wzrostu obciążeń dotyczącego części wspólnych budynku). W przypadku domu o powierzchni 140 mkw., wzrost rocznego podatku za sam budynek wyniesie 2,8 zł. Skala podwyżek okazuje się większa (odpowiednio 8,4 zł/19,6 zł dla właściciela przykładowego lokalu i domu) jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę stawek podatkowych pomiędzy 2011 rokiem i 2020 rokiem. Takie długoterminowe wzrosty stawek podatku zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na przyszłoroczną podwyżkę stawek podatku od nieruchomości najbardziej mogą narzekać przedsiębiorcy. Wynika to z faktu, że poziom podatku dotyczącego budynków i lokali firmowych jest aż 30 razy większy niż w przypadku mieszkań. Przykładowy właściciel małego sklepu o powierzchni 80 mkw. w przyszłym roku za sam lokal (bez uwzględnienia części wspólnych budynku) zapłaci podatek wynoszący 1912 zł.

d1j82ym

To spora kwota nawet jeśli uwzględnimy możliwość jej częściowego rozliczenia w ramach podatku dochodowego. Warto dodać, że roczna podwyżka podatku od nieruchomości dla właściciela przykładowego sklepu wyniesie 34,4 zł. O wiele większa zmiana podatku za sklepowy lokal (228 zł) dotyczyła natomiast lat 2011 - 2020 r. Niestety nic nie wskazuje na to, że stawki podatku od nieruchomości dla małych przedsiębiorców zostaną niebawem obniżone.

d1j82ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j82ym
d1j82ym