Uwielbiamy boho. Dodatki, które odmienią wnętrze w oazę stylu i relaksu
Styl boho we wnętrzu stał się w ostatnich latach równie popularny, co w trendach odzieżowych. Jeśli lubisz zwiewne sukienki, frędzle i zamsz w swojej garderobie, na pewno spodobają ci się makramy, piękne tkaniny i naturalne materiały we wnętrzu.
12.04.2019 | aktual.: 12.04.2019 12:36
Relaks na 100 proc. - wnętrza w stylu boho
Charakterystyczny klimat sprzyjający relaksacji i wypoczynkowi to jeden z podstawowych atutów salonów, sypialni i pokoi w stylu boho. Miękkie tkaniny o wyraźnym splocie, frędzle, faktury i dużo naturalnych kolorów przełamanych akcentami barwnymi niczym egzotyczne ptaki – np. w postaci pomponików.
Dekoracje ścienne to jeden z charakterystycznych elementów stylu boho. Mogą to być reprodukcje barwnych, fantazyjnych obrazów, lustra w ozdobnych ramach, wiklina, jak i plecione makatki, które dzięki popularności boho znowu są na topie.
Oaza stylowych dodatków – wnętrze z akcentami boho
Swobodny styl, piękne kolory, dużo tekstylnych, miękkich materiałów i liczne nawiązania do natury – oto wybrane cechy stylu wywodzącego się z francuskiej cyganerii, a nam znanego pod nazwą boho. Trudno mówić o zasadach stylu boho czy konkretnych wskazówkach, które zapewnią nam jego wyjątkową atmosferę, ale możemy wybrać te elementy, które w najpiękniejszych wnętrzach stylizowanych w ten sposób najczęściej znajdujemy. Z pozoru poszczególne dodatki i meble nie będą do siebie pasować, ale w tym tkwi artystyczny urok i swoboda boho. Czasem wystarczy kilka akcentów, aby wprowadzić np. do sypialni bajeczną atmosferę.
Dekoracyjność i elementy rękodzieła to cechy charakterystyczne dla dodatków w stylu boho. Pamiątki z podróży w etnicznym stylu będą uzupełnieniem mebli z targu staroci i kolorowych tekstyliów. Duże znaczenie ma też światło, które podobnie jak ulubione dodatki powinno wywoływać uczucie komfortu – stąd tak popularne są dla stylu boho np. lampy z frędzlami.
Jak tanim kosztem odmienić wnętrze – inspiracje boho
Artystyczne źródła stylu boho nawiązują do stylu życia, któremu nie brak fantazji. Artystyczne osobowości, które tworzyły podstawy stylu boho wiele lat temu, nie zważały na trendy i swobodnie komponowały barwne narzuty ze skrajnie odmiennymi stylistycznie dywanami i meblami. Jeden akcent z drugim łączyło często ręczne wykonanie lub samodzielne dekorowanie np. w postaci malowanych wzorów.
Urok stylu boho często tkwi w detalach i elementach DYI: łatwo stworzysz we wnętrzu klimatyczny nastrój za pomocą ręcznie plecionych lampionów, makram wieszanych na ścianach lub dekoracyjnych chwostów z włóczki, które mogą ozdobić poduszki na kanapie.
Kolory stylu boho
Naturalne beże i brązy, kremowe biele i akcenty we wszystkich kolorach, które znajdziemy w naturze – oto kolory stylu boho. Konopne sznurki, piękny, naturalny len, surowa bawełna, glina, wiklina, wszelkiego rodzaju włókna i surowce (także z recyklingu) to baza stylu boho.
Trudno zamknąć kolorystykę boho w określone ramy, bo naturalną wiklinę śmiało możemy połączyć z kolorową plecionką w intensywnych barwach. Jedno jest pewne: boho nie boi się łączyć barwnych i wzorzystych mebli z dodatkami w kontrastujących kolorach. Łatwo to zauważyć zwłaszcza na przykładzie tekstyliów do dekoracji domu. Bieżniki, obrusy, hamaki, huśtawki, pledy, koce i narzuty, miękkie i przydługie firany i zasłony – boho to wszystko to, czego nie znajdziemy w zimnych, współczesnych i nieprzytulnych wnętrzach pełnych stali i szkła.
Jakie meble pasują do stylu boho?
Naturalne drewno i tkaniny pochodzenia naturalnego to świetne tło dla dodatków w artystycznym stylu boho. Warto uwzględnić w wystroju wnętrza w takim stylu meble vintage lub stylizowane na przedmioty z ''przeszłością''. Komfort zapewnią wygodne poduszki i poduchy, a także klimatyczne i efektowne pufy różnego rodzaju. Do salonu w stylu boho będą pasować wszystkie te meble, w których siadamy i od razu wiemy, że to odpowiednie miejsce do spędzenia miłego popołudnia ze znajomymi.
Prosty i niedrogi sposób na metamorfozę mebli i nadanie im szyku boho to przemalowanie ich na nowy, ciekawy kolor i np. wymiana uchwytów na kolorowe gałki. Na stół możemy położyć plecione ze słomy lub rafii podkładki, dywan przykryć jutowymi dywanikami, a ścianę ozdobić kolorową tkaniną w egzotyczny wzór. Wystarczy kilka akcentów i każde wnętrze zmieni się miejsce pełne stylu boho.
Nie zapominaj o roślinach
Odpoczynek będzie przyjemniejszy także dzięki roślinom. Mięsiste liście i dużo zielonego koloru, który wpływa na nas uspokajająco, to niezbędny element. Kwiaty mogą zostać ulokowane w dowolnym miejscu: mogą stać na parapecie, na meblach, na podłodze lub kwietnikach, a także zdobić półki lub umocowane na ścianach czy suficie sznurkowe wieszaki.