Uważaj, co sadzisz w ogrodzie. Rośliny terroryzujące otoczenie
27.04.2018 | aktual.: 27.04.2018 09:27
Urządzanie ogrodu to frajda. Żeby radość trwała jak najdłużej, trzeba jednak zrobić to z głową. Częstym błędem wśród ogrodników amatorów jest przypadkowy dobór roślin. I nie chodzi tylko o te, które bez odpowiednich warunków uprawy mogą zmarnieć, lecz także o te, które mogą siać w ogrodzie spustoszenie. Których kwiatów i roślin ogrodowych się wystrzegać?
Urządzanie ogrodu to frajda, trzeba jednak zrobić to z głową. Częstym błędem jest przypadkowy dobór roślin. I nie chodzi tylko o te, które bez odpowiednich warunków mogą zmarnieć, lecz także o te, które mogą siać w ogrodzie spustoszenie. Których roślin lepiej się wystrzegać?
Piękna i zaborcza - tak w skrócie, a przy tym celnie, można opisać nawłoć kanadyjską. Niepilnowana rozprzestrzenia się po ogrodzie w niesamowitym tempie. Ma bowiem zdolność błyskawicznej aklimatyzacji. Każdy okaz jest w stanie zrodzić wiele drobnych kwiatów, co przekłada się na obfite owocowanie i zawrotną liczbę nasionek, z których każde wyposażone jest w efektywnie działający aparat lotny, umożliwiający mu przedostawanie się na duże odległości. Ale to tylko jeden z mechanizmów inwazji w ogrodzie. Drugi kryje się pod ziemią. Ta roślina ogrodowa jest bowiem wyposażona w kłącza, które na skutek defragmentacji dają początek nowym kwiatom. Tworząc zbite monokultury, nawłoć kanadyjska stanowi dużą konkurencję dla innych gatunków roślin ogrodowych. Jej kwiatostany są ponadto wyjątkowo atrakcyjne dla owadów, przez co zapylacze zaniedbują rosnące wokół kwiaty innych gatunków, co zubaża ogrodową florę.
Podagrycznik pospolity
Często pojawia się w ogrodzie sam, stając w cieniu i nie rzucając się zbytnio w oczy. Delikatny i urokliwy nie budzi podejrzeń. Subtelne białe kwiaty i zielone albo - w wydaniu ozdobnym - pstre liście to jednak tylko pozór. Ta wieloletnia roślina tworzy pod ziemią system mocnych i grubych korzeni, z których już w następnym sezonie wyrasta cała armia podobnych kwiatów. To jeden z najbardziej podstępnych okazów roślin ogrodowych, ponieważ może odbić nawet z kawałka korzenia. Dlatego, jeśli opryski nie przynoszą rezultatów, trzeba podjąć walkę wręcz i mechanicznie usunąć podziemne części.
Dereń jadalny
To popularny krzew często tworzący w ogrodzie luźno formowany żywopłot oraz rzadki przykład kwiatów terroryzujących... zapachem. Niestety chociaż należy do tych roślin, które w porze kwitnienia prezentują się uroczo, obsypana drobniutkimi żółtymi kwiatuszkami wydziela wyjątkowo nieprzyjemną woń. Pocieszające jest to, że kwitnienie trwa krótko (przypada na luty i marzec), a dość niepozorne kwiatostany szybko opadają.
Naparstnica purpurowa
Wysoka, zwykle ponadmetrowa roślina króluje nad rabatami w niejednym wiejskim i naturalistycznym ogrodzie. Oprócz długich lancetowatych liści charakteryzują ją różowo-fioletowe, dzwonkowate kwiaty zebrane w pokaźne grona. Wdzięczna postura kryje jednak w sobie jad. Cała roślina jest trująca, a jej przypadkowe spożycie w dużych dawkach w najlepszym przypadku może skończyć się mdłościami, a w najgorszym - nawet zatrzymaniem akcji serca. Najlepiej trzymać ją z daleka od dzieci!
Różanecznik
Fatalne w skutkach może być spożycie niektórych roślin ogrodowych - nie tylko dla ludzi, lecz także domowych ulubieńców. Popularny różanecznik to niezwykle piękna i szlachetna roślina, wyjątkowo jednak toksyczna dla psów i kotów. Jeden liść wystarczy, by czworonożny przyjaciel przypłacił jego przypadkowe zjedzenie osłabieniem, kolką, utratą koordynacji, a nawet paraliżem łap. Brak interwencji weterynaryjnej w niektórych przypadkach może nawet grozić śpiączką.
Pióropusznik strusi
To odmiana paproci, a zatem roślina, która pod ziemią wypuszcza kłącza. Właśnie za pomocą nich potrafi "wędrować" po całym ogrodzie, a nawet wyjść poza jego teren. Rok po roku zmienia lokalizację i pojawia się tam, gdzie jej nie zapraszano. Zamiast stać w rogu ogrodu, potrafi ostentacyjnie wejść na warzywne grządki czy zająć nienależne jej miejsce na pieczołowicie wypielęgnowanym trawniku. Jeśli zależy ci jednak na dekoracyjnych, pióropuszowych liściach, zasadź kilka paproci w donicach, co prawdopodobnie zapobiegnie ich zwyczajowym migracjom.
Werbena ogrodowa
Nie tylko pyłki uczulają. Jeśli jesteś alergikiem, w twoim ogrodzie każda roślina powinna być wzięta pod lupę. Jedną z nich jest werbena ogrodowa, tworząca pachnące skupiska kwiatów o białej, żółtej, różowej, fioletowej lub czerwonej barwie. Na twoje nieszczęście kwitnie ona długo - nawet od czerwca do października. Charakterystyczne jest to, że w bezpośrednim kontakcie ze skórą wywołuje natychmiastową niemal reakcję objawiającą się pokrzywką lub biało-różowymi bąblami, a niekiedy też świądem.