Usytuowanie garażu na działce. Która opcja jest najkorzystniejsza?

Są dwie szkoły sytuowania garażu na działce. Może to być garaż wolno stojący lub połączony z domem. Na tym jednak nie koniec. Daje się on bowiem umieścić względem budynku mieszkalnego w rozmaitych kombinacjach – od frontu, z boku, na tyłach działki czy w piwnicy. Lokalizację garażu powinno się wyznaczyć na etapie projektowania domu, wybierając najlepszą dla siebie opcję. Jest to jedna z ważniejszych decyzji dotyczących zagospodarowania terenu.

Usytuowanie garażu na działce. Która opcja jest najkorzystniejsza?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

07.11.2016 10:58

Są dwie szkoły sytuowania garażu na działce. Może to być garaż wolno stojący lub połączony z domem. Na tym jednak nie koniec. Daje się on bowiem umieścić względem budynku mieszkalnego w rozmaitych kombinacjach – od frontu, z boku, na tyłach działki czy w piwnicy. Lokalizację garażu powinno się wyznaczyć na etapie projektowania domu, wybierając najlepszą dla siebie opcję. Jest to jedna z ważniejszych decyzji dotyczących zagospodarowania terenu.

W oddaleniu

Garaż wolno stojący sprawdza się w przypadku dużych nieruchomości – wtedy zwykle jest większy i pełni dodatkowo funkcję warsztatu czy pomieszczenia gospodarczego. Położony z boku, za lub przed domem może być z nim połączony zadaszeniem, dzięki któremu będzie można dojść do domu, nie moknąc w słotne czy śnieżne dni. Taki łącznik czyni komunikację między budynkami prawie tak samo komfortową jak garaż połączony z domem, ale jednocześnie umożliwia odizolowanie części mieszkalnej od hałasu wjeżdżającego i wyjeżdżającego samochodu.

W jednej bryle

Garaż w połączony z domem jest polecany na małe działki, gdzie nie ma miejsca na kolejny budynek. Ta opcja daje możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na piętrze i pozostawia więcej powierzchni na ogród. Współtworzy budynek o zwartej bryle i dobrze pasuje w szczególności na działki o regularnych, prostokątnych czy wręcz kwadratowych kształtach. Oczywiście garaż połączony z domem oznacza jednocześnie zmniejszenie powierzchni parteru i ograniczenie liczby okien w pomieszczeniach na tym poziomie. Dobudowany z boku wymaga stosunkowo szerokiej działki, korzystnie wpływa jednak na symetrię i proporcje budynku. Czyni też wjazd samochodem komfortowym i nie wymaga zbyt długiego podjazdu. Dobrze sprawdza się więc w przypadku domów położonych tuż przy drodze.

**

Pod ziemią**

Garaż połączony z domem, usytuowany w piwnicy to idealna opcja na wąskie działki z niewielkim ogródkiem. To także jedyne słuszne rozwiązanie w przypadku zabudowy szeregowej, gdzie nie ma szansy na umieszczenie garażu przed budynkiem, od frontu. Dobrze sprawdza się też w przypadku domów osadzonych na wzniesieniu, dając możliwość wykorzystania naturalnych walorów ukształtowania terenu. Przy dużym zagłębieniu w ziemi trzeba jednak zadbać o odpowiednio długi zjazd. Oddalenie budynku od ulicy to z kolei mniejsza powierzchnia ogrodowa za domem. Budowa takiego garażu oznacza także na ogół większe koszty, a im wyższy poziom wód gruntowych, tym są one większe. Warto wziąć go więc pod uwagę jeszcze na etapie projektu.

Od frontu

Garaż wolno stojący czy taki połączony z domem, usytuowany na froncie to opcja na wąskie, ale długie działki. Wjazd do niego nie musi być równoległy do ulicy, tak jak wejście do domu. Odpowiednio duża powierzchnia manewrowa przed budynkiem pozwala nieraz usytuować bramę garażową prostopadle do frontowego ogrodzenia. Taki garaż oddziela budynek mieszkalny od drogi i jest korzystną opcją w przypadku sąsiedztwa ruchliwych ulic.

Garaż w bryle położony od frontu nieco mniej dominuje nad budynkiem niż podobnie umiejscowiony garaż wolno stojący - tym bardziej, gdy jest wysunięty przed elewację tylko częściowo. Minusem takiego rozwiązania jest to, że podjazd garażu położonego blisko ulicy jest na ogół stosunkowo krótki, co może utrudnić manewrowanie samochodem zwłaszcza podczas wjazdu z wąskiej uliczki.

Względem stron świata

Najkorzystniej byłoby, gdyby garaż połączony z domem został zlokalizowany na północnej elewacji i chronił tym samym pomieszczenia mieszkalne przed wiatrem i zacienieniem. Tak położony poprawia parametry cieplne części mieszkalnej budynku. Najmniej korzystne jest położenie garażu od strony południowo-wschodniej. Jest ona bowiem najbardziej słoneczna i zwykle najlepiej jest właśnie tam zlokalizować salon czy inne pomieszczenia dzienne.

Garaż wolno stojący można natomiast zbudować w dowolnym miejscu działki, zwłaszcza jeśli znajduje się on w sporym oddaleniu od domu – nawet w linii ogrodzenia, gdy pozwalają na to miejscowe przepisy.

Wybór ostatecznego rozwiązania zależy nie tylko od preferencji inwestorów, lecz także od wielkości i kształtu działki, jej usytuowania względem ulicy, a nawet liczby posiadanych samochodów – wielkość powierzchni zabudowy ma bowiem oczywisty wpływ na usytuowanie zarówno garażu wolno stojącego, jak i tego połączonego z domem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)