Urządzanie mieszkania, zwłaszcza pierwszego, to nie lada wyzwanie. Jako laik, który musi się zmierzyć z tym zadaniem samodzielnie, staniesz na pewno przed wieloma dylematami. Na jakie wpadki jesteś narażony? Może się okazać, że to, co wpadło ci w oko, nie sprawdza się w rzeczywistym wnętrzu. Problemem bywa też być ograniczony budżet, brak fachowej wiedzy, znikoma wyobraźnia przestrzenna...
Urządzanie mieszkania, zwłaszcza pierwszego, to nie lada wyzwanie. Jako laik, który musi się zmierzyć z tym zadaniem samodzielnie, staniesz na pewno przed wieloma dylematami. Na jakie wpadki jesteś narażony? Może się okazać, że to, co wpadło ci w oko, nie sprawdza się w rzeczywistym wnętrzu. Problemem bywa też być ograniczony budżet, brak fachowej wiedzy, znikoma wyobraźnia przestrzenna...
Określenie, co dokładnie i w jakiej formie jest ci niezbędne, co przydatne, a co stanowi tylko kaprys, może uchronić cię przed impulsywnymi zakupami, które w efekcie okażą się nietrafione. Zacznij od sofy do salonu, łóżka do sypialni, stołu do jadalni, zamontowania szafy wnękowej itp. Dopiero gdy się już z nimi oswoisz, pomyśl o meblach o mniejszych gabarytach. Szafki nocne, stoliki kawowe, komody czy fotele możesz dobrać później, pod warunkiem że w ogóle okażą się potrzebne. W czasie urządzania mieszkania na sam koniec zostaw dywany, zasłony czy dodatkowe oświetlenie. Zastawianie rzeczami wszystkich pomieszczeń na wstępie może okazać się kosztownym błędem.
Kupowanie wszystkiego naraz
Aby dobrze zacząć i zakończyć przygodę z amatorskim urządzaniem mieszkania, warto pamiętać, że aranżacja wnętrz wymaga czasu i ciągłego udoskonalania. Niedobrze jest kupować wszystkie rzeczy jednocześnie i w jednym miejscu, bo w ten sposób powstaje aranżacja jak z katalogu danej marki. Nie będzie tam miejsca na twój indywidualny rys. Dekoracje powinny też pełnić funkcję pamiątek. Lepiej jeśli kojarzą się z przyjemną, wakacyjna podróżą, niż z bieganiem po sklepach zakończonym opustoszeniem konta. Przywieziona z wakacji akwarela z nadmorską panoramą zapewne będzie wywoływać lepszy nastrój niż reprodukcja obrazu, jakich wiele, zakupiona w markecie.
Warto wypracowywać swój własny styl. Jeżeli mimo urządzania mieszkania w nowoczesnym charakterze spodoba ci się rustykalny stół lub perski dywan, nie rezygnuj z nich. Takie elementy mogą bowiem zupełnie odmienić wnętrze i dodać mu nieco osobistego charakteru. Pamiętaj jednak, że aby uniknąć stylistycznego chaosu, powinieneś traktować takie działania jako wyjątki potwierdzające regułę, a nie normę.
Urządzanie po taniości
Mając do dyspozycji ograniczone środki finansowe, rozłóż wydatki w czasie. Częstym błędem podczas debiutanckiego urządzania mieszkania jest stawianie na niską jakość. Jeśli mieszkanie ma charakter przejściowy, nie jest to najgorsze rozwiązanie. Jednak na dłuższą metę takie działanie jest niepraktyczne. Oczywiście nie chodzi o stworzenie wnętrza na całe życie. Wystrój i wyposażenie powinny bowiem nadążać za twoimi zmieniającymi się potrzebami. Starte panele, wyszczerbione fronty w kuchni czy spuchnięty blat pod umywalką w łazience mogą po dwóch czy trzech latach narazić cię na niepotrzebne wydatki lub konieczność mieszkania w nieestetycznym wnętrzu. O ile prowizoryczny stolik nocny stosunkowo łatwo wymienić po pewnym czasie na solidniejszy i wymarzony, niewygodne łóżko będzie twoją udręką. Kupuj najlepsze przedmioty, na jakie cię stać, a nie najwięcej, na ile cię stać. Świadomość, że z trudem wypracowane na koncie środki zamieniają się w coś wartościowego, jest znacznie bardziej optymistyczna. Kto oszczędza,
płaci dwa razy...
Sugerowanie się gotowymi rozwiązaniami
Podczas urządzania mieszkania warto inspirować się zdjęciami oglądanymi w kolorowych pismach czy w portalach wnętrzarskich. Trzeba jednak pamiętać, że wiele aranżacji powstaje na użytek określonych sesji i styliści nie zawsze biorą pod uwagę aspekty praktyczne. Czy wyposażenie kuchni na fotografii odpowiada kolejności wykonywanych przez ciebie prac? Czy otwarte półki w łazience sprawdzą się także u ciebie? Wysmakowana estetyka musi iść w parze z funkcjonalnością. Piękne pomieszczenia miło jest oglądać, ale niekoniecznie w nim mieszkać. Musisz też przewidzieć domowe zaplecze z deską do prasowania, rozkładaną suszarką do ubrań czy mopem. Zadbaj o praktyczne elementy aranżacji, w tym miejsce na przechowywanie mniej atrakcyjnych przedmiotów.
Planowanie bez wyobraźni
W trakcie urządzania mieszkania może się okazać, że liczba i wymiary wybranych mebli nie pozostawiają dość miejsca na swobodne poruszanie się lub że dane pomieszczenie pomieści mniej, niż zakładałeś... Nie potrafiąc tego racjonalnie ocenić, możesz wesprzeć się prostymi programami do projektowania, które pomogą ci w zakupowych rozterkach podczas urządzania mieszkania i rozwiną twój zmysł dekoratorski. Łatwiej też będzie dzięki nim dobrać do siebie pasujące stylistycznie wyposażenie czy kolorystykę. Większość programów można ściągnąć bezpłatnie, oferują je też niektóre sieciówki, co pozwala na stworzenie bazowej aranżacji na konkretnych modelach mebli oraz rzeczywistego kosztorysu. Wystarczy ściągnąć i zainstalować program, postępując zgodnie z instrukcją. Prawie każdy pozwala na wirtualne urządzanie mieszkania na rzucie oraz w formacie 3D. Projekt można też wielokrotnie edytować i drukować, by w efekcie wyruszyć do sklepu z gotową ściągawką.