Trwa ładowanie...

Urządzanie mieszkania dla osób starszych. Potrzeba wieku czy chwyt marketingowy?

Projektanci wciąż poszukują rozwiązań ułatwiających urządzanie mieszkania pod kątem osób młodych czy dzieci. Tendencją ostatnich lat jest też tworzenie mebli i wnętrz dla osób starszych. Czy to tylko moda, czy też współczesne wzornictwo nareszcie zaczęło zauważać potrzeby seniora?

Urządzanie mieszkania dla osób starszych. Potrzeba wieku czy chwyt marketingowy?Źródło: Shutterstock
d1vc455
d1vc455

Meble dla seniora: przyszłościowe urządzanie mieszkania

Projektanci często wychodzą z założenia, że wzornictwo powinno być przede wszystkim dostosowane do ludzkich potrzeb, a te - jak wiadomo - są zmienne. W przypadku osób starszych wynikają one przede wszystkim z obniżonej sprawności fizycznej czy problemów zdrowotnych. Ta kwestia coraz częściej porusza zarówno młodych, początkujących, jak i uznanych już twórców współpracujących z największymi producentami. Właśnie senior jest adresatem takich projektów jak: umywalka Anny Dul – Uni, stworzona we współpracy z firmą Marmorin, wyróżniona w konkursie Graduation Projects 2011/2012 czy zaprojektowane przez Aleksandrę Wiśniewską oraz Piotra Kuchcińskiego, wyróżnione w konkursie Top Design na arena DESIGN 2013, krzesło Closer z kolekcji 4 You by Vox z obrotowym siedziskiem, pozwalające na wygodną zmianę pozycji osobom starszym ze schorzeniami kręgosłupa.

Połączenie funkcjonalności i piękna nabrało też nowego znaczenia dla projektantów L&W. Francesa Lanzavecchia i Hunn Wai kolekcją mebli i akcesoriów No Country for Old Man wzbudzili duże zainteresowanie na Salone del Mobile w 2012 roku. Choć kreatywny duet reprezentuje dwie odległe kultury, włoską i singapurską, znalazł wspólny mianownik projektowania dla ludzi w odległych zakątkach świata. Serię mebli i akcesoriów charakteryzuje nie tylko dobre wzornictwo, lecz także szereg cech ułatwiających życie osobom starszym. W jej skład wchodzą mobilne stoliki Together z wygodnymi uchwytami do przestawiania, Monolight, czyli połączenie lampki ledowej ze szkłem powiększającym, oraz fotel Assunta o stabilnej konstrukcji z drążkami usprawniającymi siadanie i wstawanie. Meble i sprzęty L&W prezentują stosunkowo proste w zamyśle, lecz niezwykle praktyczne rozwiązana. Nie zniechęcają wymyślnym wzornictwem i skomplikowanymi funkcjami. Czy mają szansę stać
się w najbliższym czasie częścią aranżacji wnętrz użytkowanych przez osoby starsze?

d1vc455

Meble dla seniora: drobiazg ma znaczenie

Na pytanie, czy senior czuje się lepiej wśród nowoczesnych udogodnień, czy pośród znajomych, tradycyjnych mebli, należy odpowiadać indywidualnie. Urządzanie mieszkania seniora nie musi odbywać się z udziałem mebli znanych projektantów, trzeba jednak zadbać o wygodę osób starszych, stosując łatwo dostępne rozwiązania.

Szczególną uwagę powinno się zwrócić na fotele i kanapy. Zbyt miękkie, głębokie i niskie nie będą wygodne dla osób starszych. Lepiej zastąpić je meblami z twardszym siedziskiem, które się nie zapada i umożliwia łatwe wstawanie. Idealnym prezentem dla osób starszych są fotele z możliwością regulacji zagłówka i podłokietników, a także masujące z podnoszonymi podnóżkami.

W przypadku łóżek też liczy się odpowiednia wysokość (najlepiej na poziomie kolan), twardość materaca oraz ergonomiczne poręcze. Praktyczny jest regulowany stelaż, który pozwala bez wysiłku unieść głowę czy zmęczone, opuchnięte nogi. Blisko łóżka powinny znaleźć się podręczne szafki oraz dobre oświetlenie do czytania.

d1vc455

Niskie, okrągłe czy zaoblone stoliki pomagają zminimalizować ryzyko urazów, są bezpieczniejsze niż kanciaste. Komody, półki czy regały dobrze jest przymocować do ściany, opieranie się o nie może być bowiem niebezpieczne. Szafki powinny mieć wygodne szerokie uchwyty. W kuchni dobrze sprawdzają się typu cargo czy narożne z obrotowymi koszami, zapewniające łatwy dostęp do znajdujących się w nich rzeczy. Do osób starszych powinno się też indywidualnie dopasować wysokość blatów, nawet jeżeli oznacza to zróżnicowanie ich poziomów (np. w domach wielopokoleniowych).

Ważne są też duże odległości między meblami. Podczas urządzania mieszkania zgodnie z potrzebami seniora należy uwzględnić dość szerokie ciągi komunikacyjne. Niekiedy małe przemeblowanie we wnętrzu uzgodnione z rodzicami czy dziadkami może ułatwić im codzienne funkcjonowanie i znacznie zwiększyć ich bezpieczeństwo. Jednak nic na siłę – najważniejsze, by w swoich domach czuli się samodzielni i swobodni.

d1vc455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vc455