Trwa ładowanie...

Urządzanie kuchni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Lodówka to jeden z kluczowych elementów w kuchni. Stojąc przed wyborem odpowiedniego modelu, należy zastanowić się nad jego funkcjami oraz tym, czy urządzenie będzie wkomponowane w zabudowę, czy ma stać swobodnie. Sprawdzamy, kiedy poszczególne rozwiązania sprawdzą się najlepiej i czym kierować się przy zakupie lodówki.

Lodówka to jeden z najważniejszych punktów kuchni Lodówka to jeden z najważniejszych punktów kuchni Źródło: Adobe Stock
d2iivfc
d2iivfc

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Zabudowa lodówki zawsze jest kuszącym pomysłem zwłaszcza przy braku wyraźnego oddzielenia kuchni i salonu. Dzięki temu całość kompozycji wygląda schludnie i jednocześnie zachowuje swoją funkcjonalność. Plusem lodówek przeznaczonych do zabudowy jest fakt, że nie wymagają zbyt dużo dodatkowego miejsca pozwalającego na schłodzenie. Jeżeli jednak chcecie umieścić w zabudowie lodówkę wolnostojącą, to trzeba uwzględnić w projekcie przestrzeń pozwalającą na swobodną cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie urządzenie będzie pobierać więcej prądu, a nawet może ulec uszkodzeniu w wyniku przegrzania.

Lodówki przeznaczone do zabudowy są droższe, ponieważ ich budowa pozwala na umieszczenie na nich odpowiednich frontów. Wyższa cena wynika również z faktu, że system chłodzenia jest zrobiony w sposób kompaktowy. To oznacza, że za plecami urządzenia wystarczy zostawić około 5 cm miejsca. Jeżeli chcecie mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli kupić lodówkę wolnostojącą, wkomponować ją w zabudowę, ale nie macie potrzeby montowania frontów, to należy zwrócić uwagę na sposób chłodzenia. Co to oznacza? Jeśli z tyłu ma spiralę, to możecie ją wstawić do zabudowy, pozostawiając tylko kilka cm miejsca po bokach. Są to tak zwane lodówki do obudowy.

Klasyczne urządzenia wolnostojące potrzebują więcej miejsca, a to jest określone w specyfikacji. Zakup sprzętu pod konkretny projekt to nierzadko mariaż z jednym modelem lodówki i to trzeba wziąć pod uwagę, próbując rozstrzygnąć chłodny dylemat. Kolejna kwestia to wielkość sprzętu i umieszczenie zamrażarki. Tu macie do dyspozycji wersje z zamrażarką na górze lub na dole i lepiej postawić na tę drugą. Przy większej ilości miejsca i dużej rodzinie warto kupić lodówkę side by side, gdzie po jednej stronie jest część chłodząca, a po drugiej - mrożąca. Istotny jest także kierunek otwierania drzwi. Na rynku znajdziecie modele, w których można go ustawić w zależności od potrzeb.

Klasa energetyczna

Kolejnym kryterium wyboru jest oczywiście klasa energetyczna i tu dokonała się w ostatnim czasie rewolucja polegająca na uproszczeniu oznaczeń na etykietach. Może ona jednak powodować pewne zaskoczenie, ponieważ wydawałoby się, że trudniej jest o zakup energooszczędnego sprzętu. Nic bardziej mylnego, po prostu obecna klasa A+++ potrafi wpadać w B, a nawet w C. Klasa A++ rozciąga się od C do E, a klasa A+ - od E do F. Jeżeli spojrzycie na obecną ofertę, to najwięcej modeli jest obecnie w przedziale E oraz F.

Funkcjonalność

Ostatnim kryterium wyboru jest oczywiście mnogość oferowanych funkcji. Tu na pewno warto postawić na technologię no-frost, dzięki której na ścianach lodówki nie pojawi się szron. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja "holiday", gdzie lodówka utrzymuje niską temperaturę, ale pobiera przy tym mniej prądu.

Inne przydatne dodatki to sygnał niedomkniętych drzwi, funkcja szybkiego chłodzenia, różnego rodzaju filtry antybakteryjne i systemy filtracji powietrza, które zapobiegają przenoszeniu zapachów z jednego produktu na drugi, a także osobna szuflada do przechowywania mięsa. Inne przydatne gadżety to kostkarka do lodu oraz barek - czyli osobne drzwiczki wmontowane w drzwiach lodówki, przez które wyjmiecie chłodne napoje ze specjalnej półki. Ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowany dystrybutor, dzięki któremu zawsze będziecie mieć dostęp do schłodzonej wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2iivfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2iivfc