Trwa ładowanie...
d159u5b

Urządzamy wnętrza. 5 najpopularniejszych trendów

Kolejne lata przynoszą nam nowe mody w dziedzinie wystroju pomieszczeń i rok 2019 nie jest tu wyjątkiem. Bogactwo roślinności albo geometryczne wzory na ścianach? Przyjrzyjmy się trendom, które zdaniem ekspertów zdobędą nasze mieszkania w najbliższym czasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Urządzamy wnętrza. 5 najpopularniejszych trendów
(iStock.com)
d159u5b

Kwiaty i inne rośliny opanowują wnętrza

Zarówno w designie, jak i życiu codziennym oddaliliśmy się ostatnio od natury, co ma wymierny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. "Biofilia" to stwierdzenie ukute przez Edwarda O. Wilsona z Uniwersytetu Harvarda, które oznacza potrzebę poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi. Taki właśnie powrót do natury zdominuje zdaniem magazynu Elle Decor nasze wnętrza w postaci kwiatów doniczkowych we wszystkich kolorach tęczy.

Zdanie to potwierdza Beata Kwiatkowska, jedna z autorek bloga Make Home Easier oraz jurorek trwającego konkursu Porta Drzwi pt. "O!Twórz Mieszkanie". Jak twierdzi:

d159u5b

- Fajnym rozwiązaniem w sypialni są kwiaty, które dopiero od niedawna zaczęły być obecne w naszych domach. Targi w Mediolanie, cztery lata temu, były wręcz botaniczne! Było tam tyle zieleni, że prawie w ogóle nie było widać mebli. A u nas to dopiero zaczyna wchodzić i ludzie przełamują w sobie taką barierę.

Wszechobecne tkaniny ozdobne

Ponieważ moda we wnętrzach ciągle się zmienia, tak jak i nasze gusta, rośnie moda na różnego rodzaju tkaniny ozdobne. Nie tylko dodają one wnętrzu szyku w stylu retro, ale też możemy je szybko zastąpić inna ozdobą, gdy odczujemy potrzebę zmian. Trudno więc dziwić się, że zdjęcia prezentujące tkaniny ozdobne zajęły na początku 2019 r. pierwsze miejsce w dziedzinie trendów wnętrzarskich w serwisie Pinterest. Także wspomniana już blogerka Beata Kwiatkowska popiera tę tendencję:

d159u5b

- To jest najszybszy i najprostszy sposób, żeby zmienić wnętrze. Pod warunkiem, że wnętrze ma przygotowaną neutralną bazę, bo do niej dopasujemy wszystko i będzie zawsze aktualne, zgodne z modą. […] Mogą to być poduszki czy zmiana tkanin, zasłon, firan czy delikatne dodatki.

Fantazyjne wzory na ścianie

Zwykle jeśli chcieliśmy uzyskać ciekawy efekt wizualny na ścianach naszych mieszkań, kierowaliśmy uwagę w stronę tapet. Obecnie przybyła im jednak poważna konkurencja w postaci wzorów, które nanoszone są na ścianę przy pomocy farby. Ogranicza nas tu jedynie wyobraźnia. Dzięki akcesoriom i szablonom dostępnym w sklepach możemy nanieść na ścianę geometryczne wzory, które zdaniem serwisu Freshome są ostatnim krzykiem mody. Tendencję tą zdecydowanie popiera Beata Kwiatkowska:

d159u5b

- Można fajnie udekorować ściany farbami, niekoniecznie nanosząc na nią tapetę. Na rynku są przecież dostępne ładne szablony. Jeżeli nie mamy zdolności plastycznych, to wystarczy wykleić i pomalować za pomocą taśmy malarskiej wzór graficzny. To nie muszą być skomplikowane formy.

Styl vintage powraca

Czy jest to kwestia sentymentu, czy też autentycznego podziwu dla dawnego wzornictwa, moda na wnętrza i akcesoria retro ma się dobrze. W naszych wnętrzach coraz częściej znajdziemy fotele 365 czy lampy-grzybki, które niegdyś niszczały na strychach naszych dziadków i rodziców. Moda na styl vintage nie dotyczy jednak tylko mody z czasów PRL-u. Sięgamy także po wzory amerykańskie czy zachodnioeuropejskie, które znamy z filmów i albumów zdjęciowych.

d159u5b

Iwona Ławecka-Marczewska, redaktor naczelna magazynu "Dobre Wnętrze", która również jest jurorką konkursu "O!Twórz Mieszkanie", potwierdza:

- Bezsprzecznie zapanowała moda na wnętrza vintage, zwłaszcza nawiązujące do lat 60., z oryginalnym wyposażeniem z tamtych lat lub meblami i dodatkami inspirowanymi tamtymi czasami. Do wnętrz stylowych Polacy chętnie wybierają styl nawiązujący do art deco. Swoich zwolenników ma też styl nowojorski (meble z metalowymi elementami w złotym kolorze, meble lustrzane, plusz, pastelowe barwy, czarno-biała fotografia, wzór marokańskiej koniczyny).

Ciepłe kolory we wnętrzach

d159u5b

Ostatnio odchodzimy nieco od zimnych błękitów i bieli. Kierunek ten wyznaczył już Instytut Pantone, uznając za kolor roku Living Coral, a więc barwę ciepłą i fantazyjną. Brytyjski serwis Ideal Home nie ma nic przeciwko tej tendencji. Na liście gorących kolorów 2019 roku umieścił również inne barwy kojarzone z naturą – ochrę, terakotę, czy pikantną czerwień. Według serwisu Pinterest warto również zainwestować w barwę żółtą. Dlaczego projektanci namawiają do wykorzystywania ciepłych kolorów we wnętrzach? Przede wszystkim dlatego, że budują one w domownikach i gościach wrażenie przytulności i bezpieczeństwa.

Próbując streścić trendy wnętrzarskie bieżącego roku, na pewno zauważymy, że do lamusa odchodzą uniwersalne wnętrza rodem z katalogów. Wręcz przeciwnie – coraz popularniejsza jest personalizacja, fantazja oraz radosna twórczość podczas urządzania własnego mieszkania.

Partnerem artykułu jest PORTA DRZWI.

Zobacz także: Opowieść o dobrym designie

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d159u5b

d159u5b
d159u5b