Trwa ładowanie...

Urządzamy pokój małego alergika

Aranżacja przestrzeni dla pociechy, na której samopoczucie wpływają nawet najmniejsze drobinki zanieczyszczeń, jest nie lada wyzwaniem. Jak efektywnie zaprojektować wystrój pokoju małego alergika, aby był jednocześnie przytulny i komfortowy?

Urządzamy pokój małego alergikaŹródło: Shutterstock.com
d2etpk9
d2etpk9

Alergia na roztocza i pyłki kurzu zwykle kojarzy się z uporczywym schorzeniem, którego następstwem jest konieczność rezygnacji ze wszystkich zbędnych elementów wystroju wnętrza. Prawdą jest, że dzięki kilku trikom np. w wyborze materiałów, z których wykonane będą meble, czy przemyślanego doboru urządzenia oczyszczającego powietrze, już od początku dbamy o bezpieczeństwo dzieci, zapewniając im komfort i frajdę z przebywania w swoim królestwie.

Farby, które nie tylko zdobią ściany

Asortyment gadżetów przyjaznych dla małych alergików wciąż się powiększa. Spośród skutecznych rozwiązań zainteresować mogą nas nowoczesne farby, które absorbują niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Ceramiczne emalie dbają o nasze zdrowie, pochłaniając np. szkodliwy formaldehyd i oddają go do atmosfery w postaci pary wodnej. Wzbogacenie formuły produktów o cząsteczki srebra i antystatyczne powłoki, to zabieg dodatkowo zmniejszający przyleganie kurzu do powierzchni.

Do korzystania z tego typu produktów skłaniają nas coraz częściej bogate palety kolorystyczne, którymi możemy pokryć całą powierzchnię ściany lub zaprojektować cieszące dziecięce oko wzorki. W zależności od tego, czy stawiamy na jasne skandynawskie wnętrza, tajemniczy pokój odkrywcy czy pastelową krainę, uda nam się pogodzić funkcjonalność z efektownym wykończeniem. Nie rezygnujmy z dodatkowej przestrzeni i zamieńmy ściany pokoju malucha w miejsce artystycznych przygód, które skutecznie rozweseli wnętrze – standardem wśród farb jest nie tylko najwyższa klasa odporności na szorowanie uporczywych plam, ale i zmniejszone wchłanianie intensywnych barwników.

Minimalizm nie musi być nudny

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Alergeny w domu to domena nie tylko złej jakości powietrza. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale najczęściej znajdują się w podstawowych elementach wyposażenia wnętrz – kumulują się w meblach, dywanach, zasłonach, a nawet zabawkach. Aranżując pokój malucha, który boryka się z alergią, powinniśmy ograniczyć meble i dodatki do niezbędnego minimum. Bardzo dobrze sprawdzą się naturalne tworzywa, jak np. drewniane biurko czy łóżko, któremu bez zbędnego wysiłku nadamy piękny odcień, a utrzymanie go w czystości nie będzie sprawiało problemów.

d2etpk9

Wybierając środki do ich pielęgnacji kierujmy się rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub posiadanym atestem higienicznym – to bezpieczne rozwiązanie, które gwarantuje najwyższą jakość produktu, szczególnie, gdy mali domownicy cierpią np. na astmę. Rozważmy, czy dywan lub wykładzina, choć kuszą miękkością i z pewnością nadają wnętrzu przytulny charakter, będą odpowiednim wyborem do pokoju malucha. Zbierający się kurz i alergeny mogą nasilać problemy z oddychaniem. Nie obawiajmy się jednak nudy w tak minimalistycznej przestrzeni – ciekawe aranżacje w postaci niebanalnych połączeń kolorów i faktur, której stylowym dopełnieniem będą delikatne zasłonki lub chroniące przed promieniami słonecznymi rolety, pozwolą nam urządzić komfortową przestrzeń do nauki i zabawy.

Oczyszczacz oczyszczaczowi nierówny

Odpowiednio przygotowane ściany i minimalistyczna aranżacja wnętrza mogą nie poradzić sobie ze wszystkimi alergenami, które gromadzą się w dziecięcych pokojach. Pomocnym rozwiązaniem, które poprawia jakość powietrza są przenośne oczyszczacze powietrza. W asortymencie popularnych sklepów znajdziemy wiele modeli z parametrami, które na pierwszy rzut oka niewiele nam mówią. Jak wybrać ten najefektywniejszy?

– Najważniejszym wyróżnikiem oczyszczaczy powietrza są zastosowanie filtry: nie jest ważna ich liczba, ale jakość. Rekomendujemy filtry w technologii HEPA, które są w stanie zatrzymać już drobne zanieczyszczenia w postaci sierści, roztoczy, grzybów i składowych smogu – pyłu PM2.5. Oprócz tego ważna jest ich energooszczędność, przydatny tryb jonizacji powietrza, a w przypadku alergików certyfikacja ECARF potwierdzająca skuteczność w neutralizowaniu dolegliwości choroby. Mobilne puryfikatory to rozwiązanie, z których skorzystają wszyscy domownicy. Kompaktowych rozmiarów urządzenia bardzo często wyposażone są w kółka, które ułatwiają ich transportowanie między pokojami. Gdy choć jeden z mieszkańców jest alergikiem, korzyść z takiej funkcjonalności jest jeszcze większa – ustawmy oczyszczacz w miejscu, w którym przebywa najczęściej, a tym samym, gdzie jest najbardziej podatny na wpływ alergenów – radzi Dawid Kozyra z firmy CentroClima.

Nie bójmy się dziecięcej ciekawości i przypadkowej zmiany ustawień urządzenia. Większość modeli dostępnych na rynku oprócz skutecznej funkcji blokady rodzicielskiej umożliwia sterowanie parametrami np. przy użyciu telefonu komórkowego. To nie tylko wygoda, ale i stała kontrola nad klimatem panującym w naszym domu.

d2etpk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2etpk9