Trwa ładowanie...

Urządzamy łazienkę – najważniejsze wskazówki

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym naszym domu. Przy jej urządzaniu należy wziąć pod uwagę nie tylko wytrzymałość materiałów wykończeniowych i ich wzornictwo, ale także dobre rozplanowanie sprzętów, które będziemy chcieli tam umieścić. W związku z tym dzisiaj postanowiliśmy rzucić nieco światła na ten temat i zastanowić się, jak powinna być urządzona nowoczesna łazienka i czego nie powinno w niej zabraknąć. Jeśli właśnie czeka Cię remont i nie masz pomysłu na swoją łazienkę – zapraszamy do czytania!

Materiał partnera: Electrolux
 Źródło: materiały partnera
d1yw5qa
d1yw5qa

Urządzanie łazienki – od czego zaczynamy?

Przy urządzaniu łazienki i właściwie każdego innego pomieszczenia pierwszym naszym krokiem powinno być zastanowienie się, w jakim stanie znajduje się ona aktualnie. Będzie to dla nas pewnego rodzaju drogowskaz, który podpowie nam, co musimy zrobić, żeby to miejsce nabrało nowego blasku. Oczywiście najłatwiej mają osoby, które właśnie odebrały swoje mieszkanie w stanie deweloperskim lub wybudowały dom. W takiej sytuacji mamy praktycznie zupełną dowolność w kwestii tego, jak ma wyglądać to pomieszczenie.

Jeśli jednak przyjdzie nam urządzać już istniejącą łazienkę, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Przykładowo zmiana miejsca naszej armatury jest możliwa i będziemy mogli ją wykonać, jeśli będziemy mieli na to ochotę, jednak pamiętajmy o tym, że pociągnie to za sobą dodatkowe koszty. W przypadku wielu łazienek problemem może się okazać instalacja elektryczna – w starym budownictwie wykorzystywano najczęściej aluminiowe przewody, który zostały obecnie wyparte przez te wykonane z miedzi. Niestety tych dwóch materiałów nie można łączyć ze sobą, więc w przypadku chęci dodania do naszego pomieszczenia kolejnego gniazdka wymiana instalacji musi obejmować całe mieszkanie.

Oczywiście generalny remont łazienki to zawsze spore koszty, jednak zdecydowanie będzie warto to zrobić. Nowoczesne wzornictwo nowych mebli i sprzętów na niewiele się nam zda, jeśli kilkunastoletnie płytki zaczną w pewnym momencie odpadać ze ścian. Nowa podłoga czy gładzie może i są kosztowne, jednak pozwolą nam uniknąć tego problemu w przyszłości.

Styl naszej nowej łazienki

Kiedy nasza łazienka będzie już w stanie surowym lub jeśli jest on naszym stanem wyjściowym, możemy zastanowić się, w jakim stylu ma być utrzymane pomieszczenie. Podstawą w tej kwestii powinno być niezapominanie o tym, że moda i style się zmieniają i jeśli chcemy, żeby nasza łazienka wyglądała świeżo przez długie lata, najbezpieczniejszym wyjściem będzie postawianie na bezpieczne i uniwersalne wzornictwo.

d1yw5qa

Przykładem może być tutaj styl skandynawski. Fakt jest faktem, że takie wzornictwo jest obecnie niezwykle modne, jednak nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić przez najbliższe lata. Najprawdopodobniej wynika to właśnie z uniwersalności i minimalizmu, które rządzą w tym wystroju, dzięki czemu taki wybór może się okazać odpowiednio bezpieczny.

Oczywiście propozycja stylu skandynawskiego to tylko przykład, jednak dobrze ilustrujący to, o co w tym chodzi. Jeśli postawimy na bardziej ekstrawaganckie i kolory, istnieje szansa, że nasze pomieszczenie wkrótce nam się znudzi lub co gorsza, zacznie nam się nie podobać. Minimalizm i prosta to klucz, by móc tego uniknąć, zwłaszcza w kontekście glazury czy armatury, czyli tych rzeczy, które najprawdopodobniej zostaną w pomieszczeniu najdłużej.

Rozmiar łazienki ma znaczenie w jej wystroju!

Styl to nie jedyna rzecz, jaką należy rozważyć w kontekście urządzania naszej łazienki. Musimy pamiętać, że to pomieszczenie z zasady ma być maksymalnie praktyczne oraz funkcjonalne. Najtrudniejsze do osiągnięcia będzie to w przypadku niewielkich łazienek, które najczęściej można spotkać w blokach, jednak nie ma się o co obawiać – przy zastosowaniu się do kilku zasad nawet z najmniejszego pokoju można wykrzesać naprawdę dużo.

Kiedy jesteśmy posiadaczami małych łazienek, kluczem jest odpowiedni wybór sprzętów i wyposażenia. Do kwestii urządzeń AGD przejdziemy za chwilę, więc teraz posłużymy się innym przykładem – przy niewielkich łazienkach warto postawić na podwieszaną toaletę. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie mogła ona schować się w ścianie, w związku z czym zyskamy kilka lub kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni. W przypadku małych pomieszczeń jest to wręcz na wagę złota, więc zdecydowanie warto poszukać innych, podobnych rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić miejsce.

d1yw5qa

Jeśli nasza łazienka jest duża, ten problem nas nie dotyczy, jednak w dalszym ciągu musimy pamiętać o konieczności zapewnienia odpowiedniej przestrzeni, żeby nie stała się ona niefunkcjonalna. Przykładowo optymalną odległością pomiędzy jedną umywalką a drugą jest 30 cm, a między sedesem a ścianą około 20. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad, nasza łazienka może stać się po prostu mało praktyczna.

Nowoczesna łazienka? Odpowiednie sprzęty AGD!

Urządzenia AGD, takie jak pralki automatyczne czy suszarki, to niezwykle ważna rzecz w kontekście planowania nowego wyglądu naszego pomieszczenia. Podobnie jak z innymi elementami wyposażenia, musimy zwrócić uwagę nie tylko na ich wymiary i aspekty praktyczne, ale także na design.

Jaki będzie najlepszy wybór sprzętów AGD w kontekście małej łazienki? Warto postawić na nowoczesne i wielofunkcyjne rozwiązania, jak pralko-suszarka. W ten sposób dostaniemy dwie funkcjonalności w jednym sprzęcie i pozbędziemy się z łazienki uciążliwych sznurków do suszenia odzieży. Dodatkowo nowoczesne pralko-suszarki takie jak Electrolux DelicateCare 900 mają specjalne systemy, które czuwają nad naszą odzieżą w trakcie suszenia, gwarantując nam utrzymanie ich koloru i odpowiedniej struktury tkaniny, więc na takim rozwiązaniu może skorzystać nie tylko przestrzeń w naszej łazience, ale także nasze ubrania.

d1yw5qa

Klasycznie w przypadku większej łazienki mamy większą dowolność w wyborze odpowiedniej pralki automatycznej, suszarki czy pralko-suszarki, jednak w dalszym ciągu nie powinniśmy podejmować tego wyboru pochopnie. W przypadku większej rodziny konieczna może się okazać duża pralka automatyczna, która będzie w stanie poradzić sobie z ciężkim załadunkiem. Przykładem takiego rozwiązania może być chociażby Electrolux pralka UltraCare 900 UniversalDose, która oferuje aż 10 kilogramów załadunku. To bardzo dobry wynik, który pozwoli nam przy jednym podejściu zrobić pranie dla całej rodziny. Co więcej, specjalna szuflada UniversalDose, która czuwa nad równomiernym rozprowadzaniem detergentów, będzie w stanie poradzić sobie nawet z maksymalnym załadunkiem w taki sposób, że pranie będzie zawsze świeże i miękkie.

Urządzanie łazienki – podsumowanie

Urządzanie łazienki niewątpliwie jest pewnym wyzwaniem, jednak jeśli podejdziemy do tego tematu z głową i wszystko solidnie przemyślimy, nie powinno minąć zbyt wiele czasu, zanim będziemy mogli się cieszyć odświeżonym i w pełni funkcjonalnym pomieszczeniem. Kluczem do właściwego rozplanowania jest tutaj rozmiar naszej łazienki – w przypadku mniejszych warto postawić na takie rozwiązania, które będą w stanie zaoszczędzić nieco miejsca. Jeśli nasza łazienka jest większa, także nie zapominajmy o względach praktycznych, które sprawią, że pomieszczenie będzie na co dzień odpowiednio wygodne i komfortowe. 

Materiał partnera: Electrolux
d1yw5qa
d1yw5qa