Trwa ładowanie...
d2y24j7

UOKiK ostrzega: niebezpieczne meble dla dzieci

Rodzice, uważajcie na meble, które wybieracie dla swoich pociech. Ponad 30 proc. skontrolowanych przez Izbę Handlową na zlecenie UOKiK mebli dla dzieci (łóżeczka, kołyski, kojce) oraz nosidełek miało wady.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kupując łóżeczko, sprawdź, czy w jego konstrukcji nie ma małych elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i połknąć
Kupując łóżeczko, sprawdź, czy w jego konstrukcji nie ma małych elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i połknąć (Shutterstock.com)
d2y24j7

To, co zakwestionował urząd, to brak oparcia dla główki dziecka w nosidełkach, zbyt duże odstępy między listwami na dnie łóżka, w nosidełkach często brakowało informacji o dopuszczalnej wadze lub wieku dziecka. Sprzedawcy często gubili też instrukcję bezpiecznego montażu mebli.

Po skontrolowaniu producenci usunęli większość wad, ale mimo wszystko trzeba zachować czujność. W sześciu przypadkach UOKiK wszczął postępowania administracyjne. Jak na razie zakończyło się jedno z nich - zgodnie z decyzją UOKiK producent łóżeczek musi je wycofać z rynku.

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK przeprowadziła kontrolę mebli i innych artykułów do spania lub wypoczynku dla małych dzieci. Inspektorzy zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo i oznakowanie.

d2y24j7

Kontrola odbyła się w czwartym kwartale 2017 r. we wszystkich województwach. Inspektorzy wzięli pod lupę różnego rodzaju łóżka dziecięce, kołyski, kojce i nosidełka. Sprawdzili 343 partie produktów. Skontrolowani przedsiębiorcy to głównie sklepy. Inspektorzy odwiedzili też hurtownie, producentów, pierwszych dystrybutorów i importera.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Zakwestionowano 118 partii produktów, czyli 34,4 proc. skontrolowanych. Przykładowe nieprawidłowości to:
• brak oparcia dla główki dziecka w nosidełkach,
• zbyt duże odstępy między listwami na dnie łóżka,
• w przypadku nosidełek brak informacji o dopuszczalnej wadze lub wieku dziecka,
• brak instrukcji, ostrzeżeń lub danych producenta.

Jeśli kupujesz łóżeczko, kołyskę, kojec lub nosidełko, sprawdź, czy:
• nie ma ostrych krawędzi lub narożników, zadziorów, wystających gwoździ itp.,
• nie ma otwartych końców rur,
• nie ma małych elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i połknąć,
• układ kołysania ma mechanizm blokujący i może być poruszany wyłącznie przez bezpośrednie popychanie, a nie napędzany silnikiem elektrycznym,
• przestawienie dna łóżeczka lub kojca z położenia wyższego na niższe jest możliwe tylko przy użyciu narzędzi,
• nosidełko przeznaczone dla dzieci w wieku do 4 miesięcy ma podparcie dla główki.

d2y24j7

Podziel się opinią

Share
d2y24j7
d2y24j7