Trwa ładowanie...

Ulubione kolory Polaków. To one królują w naszych domach

Wyniki ostatnich badań pokazują, że w polskich wnętrzach królują biel, beże oraz odcienie szarości. Jeśli decydujemy się na bardziej odważne kolory - najczęściej wybieramy fiolet lub niebieski. Dlaczego boimy się kolorów?

Ulubione kolory Polaków. To one królują w naszych domachŹródło: Kasthall
d2jp2mu
d2jp2mu

Wyniki ostatnich badań pokazują, że w polskich wnętrzach królują biel, beże oraz odcienie szarości. Jeśli decydujemy się na bardziej odważne kolory - najczęściej wybieramy fiolet lub niebieski. Dlaczego boimy się kolorów?

Wybierając kolor ścian, często nie zdajemy sobie sprawy, przed jak trudną i ważną decyzją stajemy. Odpowiedni dobór barw we wnętrzu to niełatwe zadanie, które wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Barwy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery i klimatu danego pomieszczenia oraz decydują o jego indywidualnym charakterze. Mają przy tym niezwykły wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Westwing Home & Living przeprowadził badanie "Mój dom", w którym zapytał Polaków o kolory obecne w ich domach. Ankietowani wskazywali, w jakiej kolorystyce utrzymane są poszczególne pomieszczenia: salon, kuchnia, sypialnia, łazienka, przedpokój/korytarz.

Kolor do salonu

Jak pokazują wyniki sondażu, w salonie najczęściej decydujemy się na biel, kolor najbardziej neutralny, kojarzony z minimalizmem i nowoczesnością – na tę odpowiedź wskazało 26 proc. ankietowanych. Niemal równie często wybieramy inne spokojne odcienie pasujące do większości aranżacji: beż (23 proc.) oraz szary (22 proc.). Nieco rzadziej w salonach Polaków pojawia się kolor brązowy (11 proc.) , który nadaje wnętrzu dostojność i elegancję. Na bardziej odważne barwy decydujemy się rzadko – najczęściej jest to zieleń lub kolor niebieski (po 3 proc.).

– Polacy, aranżując salon, zazwyczaj decydują się na odcienie bezpieczne i naturalne. Wynika to z faktu, że boimy się kolorów. Nie będąc pewnym ich znaczenia i wpływu na wygląd pomieszczenia, wolimy nie eksperymentować – mówi Marta Suchodolska.

d2jp2mu

Kolor do kuchni

Kuchnie w polskich domach utrzymane są w bieli (na tę odpowiedź wskazało 40 proc. ankietowanych), beżach (19 proc.) lub brązach (12 proc.). W sypialniach dominuje kolor biały (27 proc.), beżowy (18 proc.) lub szary (15 proc.), identyczna kolorystyka obowiązuje w łazienkach – odpowiednio 26 proc., 20 proc. i 17 proc. Jednak to właśnie w sypialni i łazience najczęściej decydujemy się na drobne eksperymenty.

Kolor do sypialni i łazienki

W sypialniach Polaków pojawia się kolor fioletowy, którego atutem jest to, że dodaje wnętrzu dyskretnej elegancji (8 proc.), lub niebieski, który z kolei ma niezwykłe właściwości wyciszające i uspokajające (6 proc.). W łazience często stawiamy na kolor brązowy, który - jako kolor ziemi - wprowadza do niej atmosferę spokoju i relaksu (10 proc.), a także na kolor niebieski (8 proc.), zielony (6 proc.) lub czarny (4 proc.).

Kolor do przedpokoju

Do przedpokoju lub korytarza wybieramy zazwyczaj barwy naturalne: biel (28 proc.), kolor szary (23 proc.), beżowy (22 proc.) bądź brązowy (10 proc.). - Neutralne kolory mogą pięknie prezentować się we wnętrzu i mają tę zaletę, że pasują praktycznie do każdego stylu. Jeśli jednak chcemy nadać mieszkaniu indywidualny charakter, powinniśmy postawić na bardziej odważne odcienie. Decydując się na określoną barwę, należy przede wszystkim zastanowić się, jak wpływa ona na nasze samopoczucie. Kolor trzeba dopasować przede wszystkim do osobistych preferencji, abyśmy czuli się w nim dobrze i swobodnie – dodaje Marta Suchodolska.

d2jp2mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jp2mu