Trwa ładowanie...

Układanie płytek na podłodze - bez fugi czy z fugą?

Moda na bezfugowe układanie płytek na podłodze sprawia, że coraz częściej planujemy taką formę wykończenia. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie płytki możesz wykorzystać w ten sposób. Poznaj zasady bezbłędnego układania płytek.

Układanie płytek na podłodze - bez fugi czy z fugą?Źródło: Bosch
d2uytp6
d2uytp6

Moda na bezfugowe układanie płytek na podłodze sprawia, że coraz częściej planujemy taką formę wykończenia. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie płytki możesz wykorzystać w ten sposób. Poznaj zasady bezbłędnego układania płytek.

Szerokość zastosowanej fugi zależy od wymagań pomieszczenia i materiału okładzinowego oraz od twojej wizji estetycznej wnętrza. Bezfugowe układanie płytek, które w rzeczywistości oznacza obecność fugi minimalnej grubości, można stosować tylko przy płytkach odpowiednio wyprodukowanych.

Układanie płytek na podłodze: szerokość fugi

Zastosowana spoina wpływa na odbiór całej posadzki. Niewielkich rozmiarów kafelki będą wyglądały karykaturalnie z szeroką fugą, natomiast cienka spoina nie przeszkadza nawet przy wielkoformatowych płytkach. Jej grubość często weryfikują krawędzie elementów okładziny. Nieregularne, postarzane, w stylu rustykalnym nigdy nie stworzą równej szczeliny, a w jej następstwie fugi – w jednym miejscu będzie ona szersza, w innym węższa. Oprócz efektu wizualnego fuga pełni przede wszystkim ważne funkcje techniczne.

Układanie płytek na podłodze: z fugą

Funkcją spoiny jest przejmowanie naprężeń powstających na powierzchni płytek. Odgrywa ona rolę dylatacji - ponieważ materiał pracuje, czyli się odkształca (w zależności od temperatury i wilgotności powietrza oraz ruchów budynku), jego elementy nie mogą ściśle do siebie przylegać. Ciasno ułożone płytki w niedługim czasie zaczęłyby pękać.

Elastyczna fuga umożliwia występowanie tego typu mikro ruchów. Dodatkowo nie pozwala na wnikanie wody pod okładzinę i - co za tym idzie - na jej odspojenie od podłoża. Chroni także krawędzie płytek przed uszkodzeniem mechanicznym.

d2uytp6

Standardowe płytki ceramiczne potrzebują fugi o grubości od 3 do 4 mm. Grube kafle gresowe, kamienne czy klinkierowe, na przykład przeznaczone na zewnątrz, mogą wymagać nawet 6-10-milimetrowej spoiny. Im szersza fuga, tym łatwiej jest usunąć uszkodzony kafelek i przykleić w jego miejsce nowy.

Układanie płytek na podłodze: bezfugowe

Określenie "bezfugowe układanie płytek" wprowadza w błąd, gdyż nie istnieje możliwość bezpiecznego układania okładziny bez pozostawienia szczelin między jej elementami. Toteż w tym wypadku zwrot ”bez fug” oznacza obecność cienkiej spoiny o grubości 1-2 mm. Tego typu ułożenie jest możliwe, jeśli zdecydujesz się na zakup płytek rektyfikowanych, czyli takich, których krawędzie są idealnie równe.

Warto wiedzieć, że ceramika kalibrowana (wszystkie płytki w jednej partii mają jednakowy kształt) w rzeczywistości może mieć różnice w wymiarach równe 3 mm, a fuga w ich przypadku powinna mieć grubość nawet 8 mm. Dlatego bezfugowo mogą być zestawiane jedynie płytki rektyfikowane. Ten sposób wykończenia powierzchni, zwłaszcza przy zastosowaniu wielkoformatowych płyt, tworzy efekt jednolitej płaszczyzny, w której łączenia są prawie niewidoczne. Jeżeli zastosujesz spoinę o kolorze idealnie dopasowanym do barwy płytek, wzmocnisz wrażenie jednorodności okładziny.

d2uytp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uytp6