Trwa ładowanie...

Układanie płytek ceramicznych. Jak rozpoznasz dobrego glazurnika?

Wiedza i doświadczenie – połączenie idealne, które powinno charakteryzować każdego eksperta. Na jakie aspekty w kwestii układania płytek powinieneś zwrócić uwagę, aby przekonać się, że zatrudniłeś odpowiednią osobę do tego zadania?

Układanie płytek ceramicznych. Jak rozpoznasz dobrego glazurnika?Źródło: Shutterstock
dcj6k3w
dcj6k3w

Wiedza i doświadczenie – połączenie idealne, które powinno charakteryzować każdego eksperta. Na jakie aspekty w kwestii układania płytek powinieneś zwrócić uwagę, aby przekonać się, że zatrudniłeś odpowiednią osobę do tego zadania?

Zdecydowałeś się na remont, wybrałeś i kupiłeś płytki. Czas zatem wybrać glazurnika, który wykona okładzinę z płytek. Oczywiście rzetelność, fachowość, dokładność i precyzja to najważniejsze, ale dość ogólne wyznaczniki. A przecież podejmując się remontu, czyli dość kosztownej inwestycji, nikt nie chce stresować się tym, że coś pójdzie nie tak. Jak zatem sprawdzić kompetencje i umiejętności glazurnika?

Glazurnik z polecenia. Czyjego?

Najczęściej poszukiwania fachowca rozpoczynamy od sondażu przeprowadzonego wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów. To pozwala zaoszczędzić czas i zdobyć wiarygodną opinię. Co jednak zrobić, gdy w ostatnim czasie nikt z najbliższego otoczenia nie przeprowadzał w domu prac glazurniczych? Z pomocą może przyjść np. obsługa punktu handlowego, w którym zamierzasz kupić płytki. Sprzedawcy z łatwością wskażą glazurników, z którymi współpracują od lat i którzy cieszą się zaufaniem klientów.

Pomocne mogą również okazać się fora internetowe. Internauci dość powszechnie wymieniają pomiędzy sobą opinie na temat fachowców, których zatrudniali, i wystawiają im swoje referencje. Ponadto warto mieć na uwadze, że kompetentny glazurnik najprawdopodobniej będzie w stanie przedstawić swoje referencje, portfolio czy też podać kontakt do klientów, którzy potwierdzą jego fachowość. Dobrze także dopytać glazurnika, czy odbył szkolenia produktowe z zakresu chemii budowlanej czy też producenta płytek. To daje gwarancję, że osoba, którą zamierzasz zatrudnić, rozwija się i ma wystarczającą wiedzę produktowo-techniczną do tego, aby doradzać, a co najważniejsze - wykonać prace zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

dcj6k3w

Współpraca z glazurnikiem. Na co zwrócić uwagę?

Przygotowanie powierzchni. Dobry glazurnik powinien zacząć od starannego przygotowania powierzchni, na której zostaną ułożone płytki. Po pierwsze należy ją oczyścić z kurzu, poprzednio używanej zaprawy klejowej, czy innych pozostałości, a także z wszelkich nierówności i kruchych elementów. Wszelkie powstałe ubytki należy dokładnie uzupełnić. Oczywiście nowo położone tynki i beton powinny być dobrze wysezonowane, czyli odpowiednio związane i wyschnięte. Tylko prawidłowo przygotowane, oczyszczone podłoże daje pewność, że płytki osiągną wymaganą przyczepność.

Rozplanowanie płytek. Kolejnym krokiem poprzedzającym układanie płytek ceramicznych jest ich właściwe rozplanowanie. Zapytaj glazurnika, jak chce je ułożyć. Dobry fachowiec planowanie układu płytek rozpocznie od ściany, na której znajduje się najwięcej otworów, tzn. drzwi, okna czy miejsca na włączniki świateł i gniazdka elektryczne. Na ścianie, gdzie znajduje się otwór okienny, ułoży płytki symetrycznie, a jednocześnie rozmieści je tak, by przy samym oknie nie były one docinane.

W przypadku gdy wysokość, do której mają zostać ułożone płytki, jest ściśle określona (jeżeli nie układasz płytek do samego sufitu, ale np. do ¾ wysokości pomieszczenia), dobry glazurnik rozpocznie ich układanie od górnej granicy wysokości, tak by całe płytki znajdowały się u góry, a przycięte – przy podłodze.

Ściana czy podłoga będzie wyglądała lepiej, jeżeli płytki zostaną docięte symetrycznie. Oznacza to, że powinny być układane symetrycznie od środka powierzchni. Dzięki temu całość będzie bardziej estetyczna, a płytki będą przycięte po równo w obu krawędziach ściany lub podłogi. Pamiętaj także, że ułożenie płytek i ich właściwa obróbka nie są możliwe bez odpowiednich narzędzi. Dokonując wyboru fachowca zapytaj, jakimi narzędziami dysponuje.

dcj6k3w

Zaprawa klejowa. Dobry glazurnik musi mieć wiedzę na temat materiałów, zastosowania odpowiedniego kleju oraz fugi do określonych rodzajów płytek oraz miejsca ich ułożenia. Kompetentny fachowiec przystąpi do klejenia płytek tzw. metodą kombinowaną, czyli posmaruje klejem zarówno podłoże, jak i spód płytki. To ważne szczególnie przy układaniu płytek podłogowych, ponieważ pełne wypełnienie płytki pod spodem zapewnia sukces montażu. A brak pustych przestrzeni pod płytką wydłuży żywotność podłogi, szczególnie jeśli jest to przestrzeń zewnętrzna typu taras.

Zaplanowanie spoiny i fugowanie. Planując ilość oraz rozmieszczenie płytek należy brać pod uwagę szerokość spoiny. Fuga nie tylko stanowi element estetycznego wykończenia okładziny ceramicznej, ale także chroni przed dostawaniem się wilgoci pod płytki. Dodatkowo zwiększa przyczepność płytek do ściany czy podłogi. Jej szerokość jest uzależniona przede wszystkim od wymiarów płytek. W przypadku okładzin wykonywanych na zewnątrz (np. na tarasie czy balkonie) spoina powinna być szersza. Poza odpowiednim zaplanowaniem spoiny ważne jest oczywiście samo jej aplikowanie. Zanim glazurnik rozpocznie fugowanie, powinien odczekać, aż zaprawa klejowa całkowicie zwiąże.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Tubądzin

dcj6k3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcj6k3w