Trwa ładowanie...

Udrażnianie rury, naprawa cieknącej baterii - te usterki usuniesz samodzielnie

Ryzyko niedrożności rur, wysoki poziom wilgotności, stały kontakt wyposażenia z twardą wodą – wszystkie te czynniki, związane ze specyfiką i częstotliwością wykonywanych w łazience czynności, mogą doprowadzić do usterek. Zdradzamy, jakie sygnały świadczą o konieczności naprawy i jak zapobiec poważniejszym awariom.

Udrażnianie rury, naprawa cieknącej baterii - te usterki usuniesz samodzielnieŹródło: Fotochannel
d2dmgu0
d2dmgu0

Ryzyko niedrożności rur, wysoki poziom wilgotności, stały kontakt wyposażenia z twardą wodą – wszystkie te czynniki, związane ze specyfiką i częstotliwością wykonywanych w łazience czynności, mogą doprowadzić do usterek. Zdradzamy, jakie sygnały świadczą o konieczności naprawy i jak zapobiec poważniejszym awariom.

Powszechne, choć nie do końca prawdziwe przekonania na temat łazienkowych usterek to jeden z głównych powodów, dla których decydujemy się na pomoc fachowca, tymczasem w wielu sytuacjach można sobie poradzić we własnym zakresie. Poznaj optymalne sposoby usuwania awarii i mity, które wokół nich narosły.

Gotowe środki chemiczne to najskuteczniejszy sposób na udrażnianie rur - MIT

Zanieczyszczenia zalegające w rurach to przeważnie włosy lub osady z mydła i kosmetyków. Gotowe preparaty udrażniające usuną zalegający brud, o ile zator umiejscowiony jest dość płytko – w syfonie lub przedniej części kanalizacji. Jeżeli jednak znajduje się on dalej lub gdy mamy do czynienia z większą ilością zanieczyszczeń, tego typu środki mogą twardnieć, tworząc trudną do usunięcia warstwę. Takie ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku starszych inastalacji wykonanych z żeliwa. Przy poważnych awariach bezpieczniej będzie więc skorzystać ze sprężyny hydraulicznej umożliwiającej mechaniczne pozbycie się brudu. Po wsunięciu narzędzia do rury kręcimy korbą aż do momentu, gdy natrafimy na wyczuwalny opór. Wraz z wyciągnięciem sprężyny usuniesz zalegające w instalacji zanieczyszczenia. Dla pewności zabieg można powtórzyć. Po oczyszczeniu kanalizacji w ten sposób zapobiegawczo można używać środków chemicznych, należy jednak stosować je z umiarem.

Przeciekająca bateria do wymiany - MIT

Do najczęstszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu armatury łazienkowej zalicza się ograniczony zakres ruchu uchwytu, skrzypienie przy jego poruszaniu, nierównomierny strumień oraz kapanie wody z wylewki. Większość z tych usterek nie jest wynikiem trwałego uszkodzenia baterii, ale awarii wymiennych elementów wyposażenia. - W przypadku armatury jednouchwytowej przeciekanie w miejscu styku uchwytu z korpusem może sygnalizować nieprawidłowe działanie głowicy. Taki defekt wymaga zastąpienia uszkodzonego elementu, nie ma jednak konieczności wymiany całej baterii – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. W takiej sytuacji konieczne jest prawidłowe dopasowanie części zamiennej. Po zakupie odpowiedniej głowicy możesz przystąpić do jej wymiany.

Zanim zdemontujesz armaturę, zamknij dopływ wody. Następnie wyciągnij zaślepkę, wykręć wkręt mocujący uchwyt baterii i ściągnij element z dźwigni regulatora. Kolejnym krokiem jest odkręcenie chromowanej osłony regulatora oraz nakrętki mocującej. Po usunięciu tej części wyciągnij zniszczony element i wymień go na nowy. Ponowny montaż regulatora przepływu przeprowadza się w odwrotnej kolejności. Zwróć szczególną uwagę, czy korki orientujące są umiejscowione w gniazdach korpusu baterii. Aby zyskać pewność długotrwałej i sprawnej pracy elementów, uszczelnienia gumowe warto pokryć smarem silikonowym.

d2dmgu0

Jeśli natomiast zauważysz widoczne zmniejszenie przepływu strumienia pomimo jego maksymalnego otwarcia i normalnego ciśnienia wody, sprawdź stan napowietrzacza. Najprawdopodobniej nieprawidłowe działanie jest wynikiem zanieczyszczenia lub zużycia elementu. W takiej sytuacji trzeba zdemontować część i przepłukać ją pod silnym strumieniem wody lub wymienić na nową.

Pęcznienie mebli łazienkowych wpływa na ich funkcjonalność - FAKT

Ze względu na wysoki poziom wilgotności w łazience przeznaczone do niej meble wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed negatywnym działaniem wody, która może doprowadzić do pęcznienia szafek, wypaczania ich powierzchni i zniekształcania obrzeży. Uszkodzenia te wbrew pozorom nie stanowią jedynie problemu estetycznego. Nierówności mogą skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem mebli, np. niedomykaniem się szafek. Z tego powodu niezwykle ważną kwestią przy wyborze wyposażenia jest wykorzystany w produkcji materiał. Choć szkło i tworzywa sztuczne charakteryzują się wysokim poziomem odporności, wciąż największą popularnością cieszą się drewno i płyta wiórowa. By powierzchnia mebli nie była narażona na absorbcję wody i wywołane nią pęcznienie, powinna zostać pokryta lakierem poliuretanowym. Skutecznym rozwiązaniem są również zabezpieczenia obrzeży wykonane z termoplastycznego tworzywa ABS, które trwale przylegają do krawędzi mebla.

Awariom wynikającym z obecności osadu kamiennego nie można zapobiec - MIT

Twarda woda to kłopot w wielu polskich domach. Powstający przez nią osad pojawia się zarówno w widocznych miejscach – na powierzchni armatury i ceramiki, jak i wewnątrz urządzeń łazienkowych. Wybierając sprzęty, sprawdź, czy są wyposażone w systemy czyszczące, dzięki którym łatwo usunąć zbierający się kamień. W przypadku słuchawek natryskowych jest to zwykle gumowa nasadka uniemożliwiająca wydostanie się osadu na zewnątrz. Aby ją wyczyścić, wystarczy zdjąć daną część i ją przepłukać. By uniknąć awarii spowodowanych działaniem twardej wody, konieczna jest także regularna pielęgnacja. Bezpiecznym rozwiązaniem, które nie naruszy zewnętrznych powłok armatury lub ceramiki, jest roztwór wody z octem. Nasączona nim bawełniana szmatka pozostawiona na zabrudzeniach skutecznie je usunie.

Materiał powstał przy współpracy z Grupą Armatura

d2dmgu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dmgu0