Uchroń się przed brakiem prądu. Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Choć kojarzą się przede wszystkim z placami budowy, to coraz częściej są wybierane także jako zabezpieczenie na wypadek nagłego braku zasilania. Mowa o agregatach prądotwórczych, które w tym roku sprzedają się jak świeże bułeczki. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Agregat prądotwórczy zapewni bezpieczeństwo energetyczne domu
Agregat prądotwórczy zapewni bezpieczeństwo energetyczne domu
Źródło zdjęć: © Getty Images | ra3rn

20.10.2022 | aktual.: 14.12.2022 13:15

W świecie nowych technologii ciężko jest funkcjonować bez prądu, ponieważ to od niego zależy świeżość jedzenia, możliwość pozostania w kontakcie ze światem, a także realizowanie nawet najmniejszych projektów budowlanych. Dotychczas agregaty prądotwórcze były spotykane przede wszystkim na placach budowy i w szeroko pojętym zastosowaniu przemysłowym. Wraz ze wzrostem ryzyka nagłego braku prądu zaczęły również pojawiać się w gospodarstwach domowych, tak na wszelki wypadek.

Jaka powinna być moc agregatu?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru agregatu prądotwórczego jest oczywiście moc. Jaka powinna być? Tu przyda się trochę obliczeń matematycznych, ponieważ przyjmuje się, że moc powinna być od 1,2 do 1,5 raza większa niż łączna moc odbiorników, które chcecie podłączyć. Informacje na temat mocy znajdziecie na tabliczkach znamionowych. Kolejny krok to ustalenie, czy agregat ma być jednofazowy, czy trójfazowy. Ten drugi zazwyczaj będzie miał dwa rodzaje gniazd, ale nie do końca jest złotym środkiem. Łączna moc prądu jednofazowego nie powinna w takim przypadku przekraczać 60 proc. mocy agregatu. Dodatkowo fazy powinny być obciążone w sposób równomierny.

Jaki silnik w agregacie prądotwórczym?

Agregaty prądotwórcze są napędzane silnikami spalinowymi i zazwyczaj są to silniki dwusuwowe, dlatego ciężko trafić na urządzenie, które będzie ciche. Dużą grupą agregatów są inwerterowe. Posiadają falownik, który produkuje czysty prąd zamieniany następnie na prąd stały. Dodatkowo mają one regulator napięcia (AVR), co pozwala utrzymać napięcie na stałym poziomie. Warto wiedzieć, że jego skoki mogą doprowadzić do uszkodzenia podłączonych urządzeń elektronicznych. Takie konstrukcje uchodzą też za lżejsze od klasycznych agregatów ramowych. Wszystko zależy oczywiście od wielkości zbiornika paliwa. Informacje o czasie pracy na jednym tankowaniu znajdziecie w opisach produktów.

Przydatne wskazówki dotyczące agregatów

Oprócz wspomnianego systemu AVR, który zapewnia stabilność napięcia, jest jeszcze kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując agregat. Jeżeli zamierzacie przechowywać go na zewnątrz, to powinien mieć odpowiednią klasę IP, która oznacza odporność na przedostawanie się do wnętrza ciał obcych oraz oddziaływanie cieczy. Agregat stojący w pomieszczeniu powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy w postaci minimalnej powierzchni 2 metrów kwadratowych dla wlotu i wylotu. W jego sąsiedztwie lepiej nie przechowywać żadnych substancji łatwopalnych. Ciekawym rozwiązaniem są też agregaty z systemem ATS, który polega na automatycznym załączeniu agregatu, kiedy ten wykryje przerwę w dostawie prądu z sieci. Kiedy prąd powróci, to urządzenie z powrotem przejdzie w tryb czuwania.

Źródło artykułu:WP Dom
agregatagregatygenerator
Wybrane dla Ciebie