Trwa ładowanie...
d2w17aj

Ubrania bez żadnych zagnieceń. Jakie żelazko wybrać?

Żelazko znajduje się niemal w każdym domu. Ci, którzy dbają o to, by pościel, ubrania i firany zawsze zachwycały gładką strukturą, będą szukać najlepszego dla siebie sprzętu zgodnego z oczekiwaniami. Na co więc warto zwracać uwagę przy wyborze żelazka?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żelazko żelazku nierówne. Kup mądrze
Żelazko żelazku nierówne. Kup mądrze (Shutterstock.com)
d2w17aj

Jedno żelazko – kilka postaci

Często wychodzimy z założenia, że wybór żelazka nie powinien sprawiać kłopotu, bo jest to urządzenie, które obsługuje się naprawdę w prosty sposób. Kiedy jednak przychodzi nam zaznajomić się z rodzajami i funkcjami, sprawa zaczyna się komplikować.

d2w17aj

Tradycyjne żelazko parowe, zasilane przewodowo i wykorzystujące gorącą wodę, to niejedyny wariant. W ofercie producentów AGD znajdują się jeszcze żelazka parowe bezprzewodowe, które do nagrzewania wykorzystują specjalny stojak. Chociaż są wygodne w obsłudze, to jednak szybko tracą temperaturę i wymagają ponownego nagrzania na stojaku. Ciekawym wariantem są żelazka suche, które nie potrzebują wody.

Innym rodzajem są żelazka systemowe, które prasują z wykorzystaniem mocnego strumienia pary, wytwarzanego w specjalnej bazie. Baza może mieć pojemność od ok. 1 l i jest dość spora, dlatego nada się dla osób, które mają do wyprasowania naprawdę dużo tkanin i nie chcą spędzać mnóstwa czasu przy tej czynności. Dla podróżników przeznaczone są z kolei żelazka turystyczne, cechujące się niewielkimi rozmiarami.

d2w17aj

Żelazko – jaka stopa?

Stopa to jedno z najważniejszych elementów żelazka, ponieważ ma kontakt z tkaniną. Nie możemy pozwolić więc, by przywierała czy wyświecała ubrania. W sklepach dostępne są najczęściej żelazka ze stopą stalową, teflonową, ceramiczną, granitową czy tytanową.

d2w17aj

Stopa stalowa to jedno z tańszych rozwiązań, które łatwo się nagrzewa, ale jest mało odporne na zarysowania. Stopa teflonowa zaś nie przywiera do tkanin, nie wyświeca ich i lepiej sunie po materiale, co korzystnie wpływa na komfort prasowania, ale również jest mało odporna na zarysowania. Stopa ceramiczna jest twarda, niemniej jednak trudno się ją czyści. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem stopa granitowa, która jest nie tylko trwała i łatwa w czyszczeniu, ale też daje odpowiedni poślizg. Podobne właściwości mają żelazka ze stopą tytanową i szafirową.

Man irons clothes on ironing board with blue steaming iron iStock.com
Podziel się

Żelazko – jaka moc?

Moc decyduje o tym, jak szybko żelazko się nagrzewa. Im jest większa, tym szybciej będzie można zabrać się za prasowanie. Żelazko z dużą mocą skuteczniej wytwarza parę, co ma znaczenie dla osób chcących prasować albo odświeżać delikatne tkaniny, nie przykładając do nich stopy. Żelazka z mocą ok. 2000 W osiągają maksymalną temperaturę już w kilka sekund.

d2w17aj

Żelazko – para

Zakres wytwarzania pary w żelazkach wpływa na to, jak długo będziemy w stanie wyprasować tkaniny konkretnej grubości i ile razy trzeba będzie trzeba je przewrócić. Do jeansów czy zwykłych bluzek wystarczy model wytwarzający 35 gramów na minutę, z tym że niektóre ubrania trzeba będzie przewrócić. Modele w zakresie od 70 do 80 g/min są w stanie wyprasować grube materiały bez przewracania. Żelazka systemowe wyróżniają się w tej grupie, ponieważ służą do tego, by wytwarzać mnóstwo pary (od ok. 50 g/min do ok. 150 g/min).

d2w17aj

Niektóre żelazka mają także funkcję wyrzutu pary, co pozwala lekko nawilżyć tkaninę albo odświeżyć ubrania, których nie można wyprać w pralce.

Żelazko – dodatkowe funkcje

Bardzo przydatną funkcją żelazka jest system antywapienny, który umożliwia stosowanie wody z kranu. Dzięki temu wewnątrz żelazka nie odkłada się wiele osadu, który skraca żywotność sprzętu. Z tą opcją wiąże się też samooczyszczanie, pozwalające pozbyć się cienkich płatków kamienia z kanalików parowych.

Inną przydatną funkcją jest blokada kapania, co sprawia, że z żelazka nie wycieka nienagrzana dostatecznie woda. Warto też zwrócić uwagę na wszelkie blokady i zabezpieczenia, np. przed przegrzaniem.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2w17aj

d2w17aj
d2w17aj