Trwa ładowanie...

Ubrania bez żadnych zagnieceń. Jakie żelazko wybrać?

Żelazko znajduje się niemal w każdym domu. Ci, którzy dbają o to, by pościel, ubrania i firany zawsze zachwycały gładką strukturą, będą szukać najlepszego dla siebie sprzętu zgodnego z oczekiwaniami. Na co więc warto zwracać uwagę przy wyborze żelazka?

Ubrania bez żadnych zagnieceń. Jakie żelazko wybrać?Źródło: Shutterstock.com
d49bzi2
d49bzi2

Jedno żelazko – kilka postaci

Często wychodzimy z założenia, że wybór żelazka nie powinien sprawiać kłopotu, bo jest to urządzenie, które obsługuje się naprawdę w prosty sposób. Kiedy jednak przychodzi nam zaznajomić się z rodzajami i funkcjami, sprawa zaczyna się komplikować.

Tradycyjne żelazko parowe, zasilane przewodowo i wykorzystujące gorącą wodę, to niejedyny wariant. W ofercie producentów AGD znajdują się jeszcze żelazka parowe bezprzewodowe, które do nagrzewania wykorzystują specjalny stojak. Chociaż są wygodne w obsłudze, to jednak szybko tracą temperaturę i wymagają ponownego nagrzania na stojaku. Ciekawym wariantem są żelazka suche, które nie potrzebują wody.

Innym rodzajem są żelazka systemowe, które prasują z wykorzystaniem mocnego strumienia pary, wytwarzanego w specjalnej bazie. Baza może mieć pojemność od ok. 1 l i jest dość spora, dlatego nada się dla osób, które mają do wyprasowania naprawdę dużo tkanin i nie chcą spędzać mnóstwa czasu przy tej czynności. Dla podróżników przeznaczone są z kolei żelazka turystyczne, cechujące się niewielkimi rozmiarami.

Żelazko – jaka stopa?

Stopa to jedno z najważniejszych elementów żelazka, ponieważ ma kontakt z tkaniną. Nie możemy pozwolić więc, by przywierała czy wyświecała ubrania. W sklepach dostępne są najczęściej żelazka ze stopą stalową, teflonową, ceramiczną, granitową czy tytanową.

Stopa stalowa to jedno z tańszych rozwiązań, które łatwo się nagrzewa, ale jest mało odporne na zarysowania. Stopa teflonowa zaś nie przywiera do tkanin, nie wyświeca ich i lepiej sunie po materiale, co korzystnie wpływa na komfort prasowania, ale również jest mało odporna na zarysowania. Stopa ceramiczna jest twarda, niemniej jednak trudno się ją czyści. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem stopa granitowa, która jest nie tylko trwała i łatwa w czyszczeniu, ale też daje odpowiedni poślizg. Podobne właściwości mają żelazka ze stopą tytanową i szafirową.

Man irons clothes on ironing board with blue steaming iron iStock.com
Man irons clothes on ironing board with blue steaming iron Źródło: iStock.com

Żelazko – jaka moc?

Moc decyduje o tym, jak szybko żelazko się nagrzewa. Im jest większa, tym szybciej będzie można zabrać się za prasowanie. Żelazko z dużą mocą skuteczniej wytwarza parę, co ma znaczenie dla osób chcących prasować albo odświeżać delikatne tkaniny, nie przykładając do nich stopy. Żelazka z mocą ok. 2000 W osiągają maksymalną temperaturę już w kilka sekund.

Żelazko – para

Zakres wytwarzania pary w żelazkach wpływa na to, jak długo będziemy w stanie wyprasować tkaniny konkretnej grubości i ile razy trzeba będzie trzeba je przewrócić. Do jeansów czy zwykłych bluzek wystarczy model wytwarzający 35 gramów na minutę, z tym że niektóre ubrania trzeba będzie przewrócić. Modele w zakresie od 70 do 80 g/min są w stanie wyprasować grube materiały bez przewracania. Żelazka systemowe wyróżniają się w tej grupie, ponieważ służą do tego, by wytwarzać mnóstwo pary (od ok. 50 g/min do ok. 150 g/min).

Niektóre żelazka mają także funkcję wyrzutu pary, co pozwala lekko nawilżyć tkaninę albo odświeżyć ubrania, których nie można wyprać w pralce.

d49bzi2

Żelazko – dodatkowe funkcje

Bardzo przydatną funkcją żelazka jest system antywapienny, który umożliwia stosowanie wody z kranu. Dzięki temu wewnątrz żelazka nie odkłada się wiele osadu, który skraca żywotność sprzętu. Z tą opcją wiąże się też samooczyszczanie, pozwalające pozbyć się cienkich płatków kamienia z kanalików parowych.

Inną przydatną funkcją jest blokada kapania, co sprawia, że z żelazka nie wycieka nienagrzana dostatecznie woda. Warto też zwrócić uwagę na wszelkie blokady i zabezpieczenia, np. przed przegrzaniem.

d49bzi2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49bzi2