Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
elewacje zewnętrzne
09-10-2013 16:28

Tynkowanie elewacji domu. Najważniejsze zasady

Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe cieszą się popularnością wśród osób budujących domy. Tworzą elegancką, dekoracyjna powłokę na elewacji, a jednocześnie doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną. Ich aplikacja wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego tynkowanie lepiej powierzyć profesjonalnym wykonawcom. Zanim jednak zamówisz fachowca, warto poznać zasady aplikacji tynków.

Tynkowanie elewacji domu. Najważniejsze zasadyŹródło: Malfarb
d3m7kt2
d3m7kt2

Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe cieszą się popularnością wśród osób budujących domy. Tworzą elegancką, dekoracyjna powłokę na elewacji, a jednocześnie doskonale zabezpieczają warstwę izolacyjną. Ich aplikacja wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego tynkowanie lepiej powierzyć profesjonalnym wykonawcom. Zanim jednak zamówisz fachowca, warto poznać zasady aplikacji tynków.

Na rynku dostępny jest dziś bogaty wybór tynków cienkowarstwowych – w zależności od potrzeb możesz zdecydować się m.in. na tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy lub silikatowo-silikonowy: – Produkty różnią się co prawda właściwościami, lecz ich aplikacja jest identyczna i - co najważniejsze - w przeciwieństwie do tynków tradycyjnych – stosunkowo szybka, gdyż wymaga wykonania tylko jednej warstwy. Zadanie to wymaga jednak wprawy, dlatego najlepiej zlecić je fachowcom.

Dobrze też samemu zdobyć nieco wiedzy na temat nakładania tynków, gdyż dzięki temu będzie można lepiej kontrolować przebieg prac wokół domu. Pozwoli to także ocenić kompetencje wynajętych wykonawców, a w razie potrzeby podjąć decyzję o zmianie ekipy – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed tynkowaniem

W przypadku nakładania tynków cienkowarstwowych kluczowe znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża. Powinno ono być przede wszystkim suche, stabilne i wolne od uszkodzeń (nałożenie tynku na wilgotną powierzchnię prowadzi do jego odspajania). W razie potrzeby należy je dokładnie oczyścić oraz wzmocnić preparatem gruntującym.

Na tak przygotowane podłoże trzeba nałożyć masę podkładową – z jednej strony zabezpieczy to wewnętrzne warstwy elewacji (w tym warstwę ocieplenia), a z drugiej zwiększy przyczepność powłoki, co z kolei ułatwi aplikację tynku ozdobnego. Przed nałożeniem masę podkładową dobrze jest zabarwić na kolor zbliżony do barwy tynku nawierzchniowego – zabezpieczy to jego powierzchnię przed ewentualnymi przebarwieniami, które mogą się pojawić podczas zacierania tynku.

d3m7kt2

Właściwe warunki pogodowe podczas tynkowania

Aplikacja tynków cienkowarstwowych na elewacji domu powinna być prowadzona przy ściśle określonych warunkach pogodowych. Przede wszystkim temperatura nie powinna być niższa niż 5°C, a także nie wyższa niż 25°C. Niska temperatura może skutkować „przemrożeniem” tynku, a następnie jego odpadaniem od powierzchni ścian.

Z kolei zbyt wysoka temperatura połączona z dużym nasłonecznieniem mogą doprowadzić do pojawienia się przebarwień na świeżym tynku – dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek osłonowych. Podobnym problemem jest wilgotność. Nie wolno podejmować się aplikacji tynku podczas opadów oraz okresów wysokiej wilgotności powietrza, gdyż skutkuje to przebarwieniami i długimi okresami „wiązania” tynku.

Nakładanie tynku

Przed przystąpieniem do nakładania tynku należy go dokładnie wymieszać, trzymając się wskazań producenta. Ważne, aby narzędzia i pojemniki były czyste - wszelkie zbrudzenia, które podczas mieszania i aplikacji dostaną się do masy tynkarskiej, pozostaną na elewacji. Do nakładania najlepiej wybrać dużą pacę z nierdzewnej stali kwasoodpornej (użycie zwykłej stali węglowej może skutkować pojawieniem się rdzawych plam lub smug na tynku).

Tynk cienkowarstwowy aplikuje się w formie jednej warstwy, której grubość nie powinna przekraczać grubości ziarna tynku. Po nałożeniu na powierzchnię tynk należy dokładnie rozprowadzić i wyrównać. Ważne, aby duże i płaskie powierzchnie tynkować w jednym cyklu roboczym. Jeśli pojawia się konieczność zrobienia przerwy, miejsce łączenia zakrywa się taśmą papierową.

d3m7kt2

Po zakończeniu tynkowania trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wyprawy siatką ochronną. Pierwsze 24 godziny mają kluczowe znaczenie w procesie wiązania się świeżych tynków, a zbyt silne słońce lub opady atmosferyczne mogą skutecznie zakłócić ten proces.

Błędy podczas tynkowania, których należy unikać

  • Stosowanie tynków o różnych datach produkcji. Czasem zdarzają się minimalne różnice w odcieniu lub uziarnieniu różnych partii produktu. Dlatego bezpieczniej stosować tynki z jednej partii, aby mieć pewność pełnej powtarzalności koloru oraz uziarnienia.
  • Pominięcie warstwy podkładowej. Nakładanie tynku dekoracyjnego z pominięciem warstwy podkładowej powoduje powstanie nietrwałej powłoki dekoracyjnej, która w krótkim czasie zaczyna się odspajać i odpadać od ściany. Jeżeli producent nie zaleca innej metody aplikacji, to zawsze przed nałożeniem tynku dekoracyjnego trzeba przygotować warstwę z masy podkładowej.
  • Nakładanie tynków na wilgotne podłoże. Podobnie jak pominięcie warstwy podkładowej, tak też aplikacja tynku na podłożu mokrym prowadzi do odspajania się wyprawy. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to, aby podłoże było zawsze suche. Ponadto wilgoć uwięziona pod zaschniętym tynkiem może zamarzać przy niskich temperamentach, co oczywiście powoduje dodatkowe problemy.

Niestaranne wyrównanie podłoża

Częstym problemem na otynkowanej elewacji są także widoczne nierówności. Aby uniknąć tego defektu, należy – po zatopieniu siatki w zaprawie klejącej – wyrównać dokładnie warstwę kleju. Po wyschnięciu można ją w razie potrzeby delikatnie przeszlifować, osuwając ewentualnie nierówności. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię można na nieść masę podkładową.

d3m7kt2

Nakładanie tynków przy niskiej temperaturze

Zbyt niska temperatura poczas tynkowania sprawia, że tynk nie wiąże się z podłożem w sposób prawidłowy. W temperaturze 0°C lub niższej proces ten właściwie ulega zatrzymaniu. W efekcie dochodzi do przemrożenia tynku i jego odpadania od ścian. Nie wolno też zapominać, że poważnym błędem jest tynkowanie w sytuacji, gdy temperatura powierza jest właściwa, lecz samo podłoże jest zmrożone.

Tynkowanie przy wysokiej temperaturze i silnym słońcu

Wysoka temperatura i silne słońce również nie sprzyjają aplikacji - tynk szybko zasycha na powierzchni „pod pacą”, utrudniając właściwe i równomierne wyprowadzenie (zatarcie) struktury. Prowadzi to do powstawania plam i przebarwień na powierzchni elewacji, których nie da się usunąć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie siatek ochronnych podczas aplikacji produktu. Alternatywą jest też właściwe zaplanowanie prac i wykonywanie elewacji południowej rano lub wieczorem, kiedy na powierzchnię ścian nie świeci silne słońce.

Niestaranne wykonanie finalnej zaprawy

Niestaranna aplikacja tynku dekoracyjnego często skutkuje powstaniem nierównej, mało estetycznej wyprawy, na której widoczne są zaciągnięcia i ruchy pacą. Z tego powodu w trakcie nakładania tynku należy bardzo dbać o staranność, gdyż na gotowej elewacji nie można już dokonywać żadnych poprawek.

Od staranności i umiejętności ekipy wykonującej elewację w ogromnej mierze zależy ostateczny wygląd naszego domu. Dlatego warto bacznie przyglądać się pracy fachowców podczas aplikacji tynków cienkowarstwowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że powstała fasada będzie naprawdę elegancką wizytówką domu.

d3m7kt2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m7kt2