Trwa ładowanie...

Tynki strukturalne: nietuzinkowe wykończenie ściań

Monotonię ścian pokrytych zwykłą farbą przełamują modne obecnie tynki strukturalne. Oryginalny efekt, na który składa się faktura i barwa, zmieni każde wnętrze, nadając mu niepowtarzalny charakter. Tynki dekoracyjne należy jednak stosować z umiarem...

Tynki strukturalne: nietuzinkowe wykończenie ściańŹródło: Valpaint.pl
d25g777
d25g777

Efekty, jakie gwarantują tynki strukturalne, są niezwykłe i bardzo różnorodne. Ich spektakularność podnoszą dodatkowo przeróżne narzędzia polecane do nakładania ich na ściany. Producenci prześcigają się w pomysłach, co powoduje, że regularnie rośnie oferta tynków dekoracyjnych. Co mamy do wyboru?

Do czego przydają się tynki dekoracyjne?

Wymagającym inwestorom poszukującym nietypowego wykończenia ścian poleca się tynki dekoracyjne, które zastąpią oryginalne sposoby malowania, naklejanie tapet czy montowanie wyszukanych okładzin ściennych. Są alternatywą dla mozolnych prac i - co nie jest bez znaczenia - dają szybki efekt. Dodatkowo przed nałożeniem tynków strukturalnych nie trzeba wyrównywać ścian oraz naprawiać drobnych pęknięć czy ich powierzchownych niedoskonałości. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli dana struktura ci się opatrzy, bez trudu zmienisz ją na inną.

Tynki strukturalne: efekty dekoracyjne

Tynki strukturalne mogą do złudzenia przypominać naturalne materiały wykończeniowe. Imitują okładziny kamienne: trawertyn, granit, piaskowiec, marmur czy wapień. Inne z kolei pozwolą osiągnąć efekt zbliżony do metalu czy betonu. Stosując modelowanie tynku, można stworzyć drobny lub bardzo wyrazisty wzór baranka, fal, pokruszonych skał czy popękanych antycznych murów. Służą do tego pace o różnych zakończeniach - zaokrąglone lub grzebieniowe; wałki o różnej długości włosia; pędzle; szczotki i szpachelki.

Masy o ziarnistych elementach pozwalają na uzyskanie efektu kornika na ścianach. Dodatkowo tynk można malować lub barwić w trakcie rozrabiania. Dostępne są także kolorowe produkty - możemy wybrać od jasnych bieli, przez szarości po żółcie, pomarańcze, czerwienie, a nawet zielenie. Dla zwolenników wyrazistych efektów są również tynki z dodatkami takimi jak brokat, ozdobne kamyki czy włókna tkanin.

d25g777

Jak nakładać tynki dekoracyjne?

Wewnętrzne tynki dekoracyjne można kupić w formie mieszanki do rozrobienia z wodą lub jako gotowe masy. Wyróżniają się odmiennym stopniem uziarnienia, w zależności od efektu, jaki mają dać po nałożeniu. Nanosi się je na ściany otynkowane lub pomalowane farbą o strukturze nośnej. W wielu przypadkach producenci polecają uprzednie zastosowanie gruntu, głęboko penetrującego lub sczepnego.

Tynki strukturalne nakłada się pacą w taki sposób, by uzyskać cienką warstwę od 3 do 5 mm. Jeśli zamiast chropowatego chcesz uzyskać efekt gładzi, zaprawę należy wyrównać, a następnie zaimpregnować. Imitację kamienia czy metalu osiągniesz przez polerowanie ścian.

Gdzie sprawdzi się tynk strukturalny?

Pamiętaj, że tynk strukturalny może przytłoczyć wnętrze, jeśli jest zastosowany na kilku ścianach. Dobrze jest używać go z umiarem. Lepiej będzie się prezentował na pojedynczej ścianie lub jako wykończenie fragmentu pomieszczenia. Dobrze komponuje się z wnętrzem nowoczesny lub rustykalnym. Wprowadza do niego śródziemnomorski akcent.

d25g777
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25g777