Twarda woda. Jak ją zmiękczyć?
Twarda woda to problem spotykany w wielu polskich miastach. Przyczyną utraty przez nią miękkości jest zazwyczaj podwyższone stężenie związków mineralnych: soli magnezu, wapnia, manganu i żelaza. Zasada jest prosta – im jest im więcej, tym większy kamień pojawiający się na bateriach, umywalkach, a nawet w czajnikach. Na tym nie koniec! W domach, w których woda z sieci wodociągowej jest twarda, domownicy mogą zmagać się z podrażnieniami skóry, a sprzęty AGD szybciej się zużywać. W jaki sposób poradzić sobie ze zmiękczeniem twardej wody w domu? Poznaj nasze porady!
19.11.2020 19:30
Czy twarda woda jest szkodliwa?
Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne zmiękczanie twardej wody. Czy oznacza to, że jest ona szkodliwa? O ile nie zagraża twojemu zdrowiu, tak jej codzienne stosowanie może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Zaliczamy do nich między innymi:
- osłabienie działania środków piorących i detergentów do sprzątania,
- biały, uporczywy osad na armaturze kuchennej i łazienkowej oraz płytkach,
- sztywność ubrań po praniu,
- wysuszenie i podrażnienie skóry,
- szybsze zużycie sprzętów AGD – pralki, kuchenki, czajnika, zmywarki,
- obniżenie sprawności urządzeń instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Warto jednak wspomnieć, że twarda woda, choć może okazać się kłopotliwa w gospodarstwie domowym, to jest o wiele zdrowsza dla ludzkiego organizmu. W końcu ciało potrzebuje takich minerałów jak wapń, magnez czy żelaz do prawidłowego funkcjonowania.
Jak poradzić sobie z twardą wodą domowymi sposobami?
Chcesz uporać się z twardą wodą, jednak masz ograniczony budżet? Zanim zdecydujesz się na instalację specjalnych filtrów, warto wypróbować domowe sposoby na jej zmiękczenie. Jednym z nich jest zwykłe przegotowanie wody – wysoka temperatura bez problemu poradzi sobie z wytrąceniem minerałów.
Drugim domowym sposobem na zmiękczenie twardej wody jest odstawienie jej w garnku lub innym naczyniu na przynajmniej 24 godziny. W ciągu doby minerały odpowiedzialne za twardość cieczy osadzą się na dnie, a chlor się ulotni. Przed wykorzystaniem takiej wody możesz ją dodatkowo przegotować.
A może filtry z odwróconą osmozą lub narurowe?
Innym pomysłem jest zastosowanie rozwiązań do zadań specjalnych, czyli filtrów zmiękczających, które należy zamontować wewnątrz armatury łazienkowej lub kuchennej. Równie doskonale poradzą sobie w wężach podłączonych do pralki.
Oprócz nich możesz zdecydować się na filtry narurowe, które są sprzedawane w zestawie z odpowiednimi wkładami. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość dopasowania do specyfiki instalacji wodnej w danym gospodarstwie domowym oraz nieskomplikowany montaż. Za zmiękczanie i oczyszczanie wody w tego typu filtrach odpowiadają wkłady z żywicą jonowymienną.
W ostatnich latach rośnie popularność filtrów odwróconej osmozy, które bez problemu radzą sobie z twardą wodą. Zastosowanie półprzepuszczalnej membrany pozwala na usunięcie z niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – nie tylko związków chemicznych zwiększających twardość cieczy, ale także metali ciężkich czy bakterii. Warto jednak pamiętać, że instalacja filtrów z odwróconą osmową wymaga montażu dodatkowego mineralizatora. Dzięki niemu woda będzie miękka i jednocześnie bogata w cenne dla zdrowia minerały.
Poradnik przygotowany przez redakcję Homebook.
Materiał Partnera: Homebook.pl