Tunel na warzywa. W tym roku postaw na własne uprawy

Przydomowa szklarnia bądź tunel to sposób na wydłużenie sezonowych upraw od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dlatego warto pokusić się o jednorazowy wydatek i wybrać egzemplarz, który najbardziej ci odpowiada.

Tunel na warzywa. W tym roku postaw na własne uprawy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

24.03.2020 15:27

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Co hoduje się w tunelu

Tunele foliowe są proste w montażu i stosunkowo tanie. Ich zadaniem jest przyspieszenie plonowania roślin nawet o kilka tygodni, a dodatkowo pozwalają na hodowanie warzyw ciepłolubnych takich jak pomidory, ogórki czy papryka. Dodatkowo pozwala na hodowanie nowalijek. W szklarni ogrodowej najlepiej uprawiać również bakłażany, dynie. Ich rozsadzanie zaczyna się zwykle pod koniec marca, czyli w chwili, gdy powoli zaczyna się robić ciepło. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać sałaty, zioła czy pietruszkę.

Należy natomiast pamiętać, że uprawa warzyw w tunelu wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Przede wszystkim musisz pamiętać o regularnym podlewaniu – raz lub dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dodatkowo musisz pamiętać o wcześniejszym użyźnieniu gleby przy pomocy nawozów organicznych. Pamiętaj również, że warzywa rosnące w dużym zagęszczeniu są bardzo narażone na choroby i grzyby. Dlatego należy bacznie obserwować stan liści, regularnie pielić rośliny i wietrzyć tunel.

Folia perforowana czy bez perforacji?

Folia z drobnymi wypustkami pozwoli zabezpieczyć uprawy przed zabójczymi dla roślin grzybami. Zwiększa cyrkulację powietrza, a co za tym idzie zapobiega konieczności regularnego wietrzenia tunelu. Z drugiej strony użycie perforowanej folii może utrudnić utrzymanie ciepła wewnątrz tunelu i zwiększy wahania temperaturowe w ciągu doby.

Gdzie ustawić tunel?

Najlepiej będzie wybrać słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Zwykle ustawia się tunel w sporej odległości od domu czy budynków gospodarczych, by mógł korzystać z promieni słonecznych jak najdłużej. Tunel powinno się ustawić dłuższym bokiem na osi wschód-zachód i co najmniej 8-10 metrów od zabudowań.

Pamiętaj również, by nie stawiać tunelu w miejscu narażonym na silne wiatry, w przeciwnym wypadku wichura może go uszkodzić. Warto więc pomyśleć o tym, by w niedalekiej odległości posadzić rządek drzewek iglastych bądź owocowych, które nieco spowolnią siłę wiatru.

Odpowiednie wymiary

Zastanów się również nad wielkością i wysokością tunelu. Z jednej strony musi być bowiem dopasowana do rozmiarów posesji, z drugiej powinna pomieścić wszystkie niezbędne ci uprawy. Zwykle szerokość tunelu wynosi około 2,5 metra. Pozwoli ci to komfortowo podlewać nawet najbardziej oddalone rośliny. Długość zależy przede wszystkim od wielkości posesji i wynosi przeważnie od dwóch do sześciu metrów.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)