Trwa ładowanie...

Trwały i prosty w konserwacji taras. Wybierz deskę kompozytową

Tarasy z desek kompozytowych cieszą się dużą popularnością, ponieważ dobrze wyglądają, ale jednocześnie nie są aż tak wymagające pod względem czyszczenia i konserwacji. Słyną również z tego, że doskonale znoszą kiepskie warunki pogodowe. Świadczą o tym również długie okresy gwarancyjne producentów. Wszystko zależy jednak od prawidłowego montażu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Taras kompozytowy jest trwalszy i mniej wymagający niż drewnianyTaras kompozytowy jest trwalszy i mniej wymagający niż drewnianyŹródło: Unsplash
dlig3f3
dlig3f3

Naturalny wygląd

Deski kompozytowe wykonuje się z materiałów naturalnych oraz tworzyw sztucznych. Taka mieszanka zapewnia naturalny wygląd i długoletnią trwałość, a także odporność na działanie warunków atmosferycznych. Wśród tworzyw sztucznych wykorzystuje się polichlorek winylu (PVC) lub gęsty polietylen (HDPE). Do tego dodawane są takie dodatki jak barwniki, uszlachetniacze, utrwalacze i tym podobne. Deski kompozytowe są odporne na butwienie, odbarwienia słoneczne i działanie szkodników.

Deski są puste w środku, dlatego producenci oferują dopasowane kolorystycznie maskownice i listwy. Można je myć przy pomocy szczotki lub myjki ciśnieniowej. W tym drugim przypadku ciśnienie nie powinno przekraczać 100 bar. Jeżeli traficie na uporczywe plamy, to warto mieć pod ręką specjalne środki, które się z nimi rozprawią. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy będzie tłuszcz.

Układanie tarasu

Najlepszym pomysłem jest zrobienie betonowej wylewki, ponieważ taras kompozytowy wymaga twardego i równego podłoża, które nie będzie się zapadać. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpływu wody i oczywiście uważać, żeby nie był on skierowany w stronę ściany budynku. Jeżeli zdecydujecie się budować taras na podłożu gruntowym, to należy je ubić i pokryć agrowłókniną, która zapobiegnie przerostom roślin. W takim przypadku warto również zastosować wsporniki tarasowe, które będą brały na siebie część obciążenia.

dlig3f3

W idealnej wersji najlepiej postawić właśnie na betonową wylewkę, na której następnie należy rozłożyć legary, które powinny być rozmieszczone w odległości nie mniejszej niż 40 cm. W miejscach, gdzie pojawi się łączenie desek, należy położyć dwa legary. Jak już je rozłożycie, to należy przymocować je do podłoża np. kołkami rozporowymi. Do desek należy użyć nakładek montażowych, które będą przykręcone do legarów. Najlepszym pomysłem jest stosowanie legarów i zestawów montażowych od jednego producenta. Dzięki temu unikniecie kwestii ewentualnego braku kompatybilności.

Deski powinny być ułożone od siebie w niewielkich odstępach, ponieważ taras będzie pracował pod wpływem obciążenia. Tak zwane szczeliny dylatacyjne pozwolą deskom swobodnie "pracować" i dodatkowo pomogą w oczyszczaniu z wody. Dodatkowo pomiędzy legarami i ścianą również powinna być niewielka szczelina. Może się zdarzyć, że deski okażą się za długie, wtedy z przycięciem najlepiej poczekać do końca układania, żeby całość była równa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dlig3f3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dlig3f3