Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
wnętrzarskie trendy
Paulina Kurowska-Ciupka
13-03-2023 09:07
Materiał powstał przy współpracy z firmą Unicell International Sp. z o.o.

Trendy w wystroju wnętrz – jakie barwy i wykończenia najlepiej oddadzą styl twojego mieszkania?

Trendy wnętrzarskie co roku ulegają pewnym (mniejszym lub większym) zmianom. Na całe szczęście, by za nimi nadążyć, nie trzeba cyklicznie przeprowadzać generalnego remontu swojego mieszkania. Wystarczą już drobne zmiany, jak np. pomalowanie kilku ścian, by sprawić, że wnętrze stanie się trendy.

 Źródło: materiały partnera
d4a217m
d4a217m

Trendy w wystroju wnętrz 2023

Japandii

Japandii to nieco tajemniczo brzmiący styl, będący połączeniem dobrze znanego stylu skandynawskiego i japońskiej estetyki. Zbitka tych dwóch minimalistycznych kierunków zaowocowała modą na bardzo uporządkowane i przemyślane wnętrza, w których nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty. Przewodnim hasłem tego stylu jest "less is more". Japandii to stonowana, nieco surowa elegancja, która ma stanowić pewnego rodzaju remedium na nasze ciągłe przebodźcowanie, wyciszyć nas i stworzyć warunki do uporządkowania myśli. Dlatego w tego rodzaju wnętrzach dominują kolory ziemi, jasne i stonowane barwy, naturalne materiały (drewno, wiklina, rattan). Bibeloty, jeśli w ogóle, pojawiają się jedynie sporadycznie i przez swój minimalizm nie wybijają się na pierwszy plan.

d4a217m

We wnętrzach urządzonych w stylu japandii świetnie sprawdzą się dekoracyjne pasty i betony. Np. beton dekoracyjny Primacol, który doskonale imituje surowy beton i będzie stanowił piękne tło dla obecnych we wnętrzu naturalnych materiałów. Ciekawym pomysłem jest także użycie pasty dekoracyjnej Modern Stone - powstały efekt jest niejednorodny i kojarzy się z wnętrzem rozłupanego kamienia. Takie wyjątkowe rezultaty na ścianach można uzyskać samemu. Produkty Primacol przeznaczone są do samodzielnego użytku. Nie trzeba prosić o pomoc fachowca, by nadać swoim ścianom nowego wyrazu.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Kawai

Kawai to kolejna wnętrzarska inspiracja rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. To japońskie słowo w polskim tłumaczeniu oznacza po prostu "uroczy" i zawiera się w nim kwintesencja tego, jak wygląda wnętrze urządzone w stylu kawai. Ono jest po prostu urocze, czyli nie brakuje w nim pastelowych odcieni. Jednak, jak na styl rodem z Japonii przystało, zachowano tu umiar. Wnętrza nie są przesłodzone, kipiące różem. Pudrowe odcienie mieszają się tu z barwami ziemi. Miękki welur występuje obok zimnego marmuru. Wszystko, po to, by stworzyć idealnie zbalansowaną całość. Patrząc na wnętrza w stylu kawai, w głowie pobrzmiewa komplement, który często słyszy się w kontekście wyrobów cukierniczych – "dobre, nie za słodkie". Właśnie takie są wnętrza kawai. Dlatego pięknym tłem do japońskich słodyczy będą ściany pokryte farbą strukturalną Silver Sand dająca efekt rozwianego wiatrem piasku, która pod wpływem padania światła mieni się perłowymi refleksami, tworząc trójwymiarowy efekt głębi lub farba Mystic dająca efekt mieniących się kryształków, dostępna w gamie ośmiu kolorów.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Industrialny

Styl industrialny we wnętrzach ma się dobrze. Nie brakuje go na liście tegorocznych trendów. Cechują go przede wszystkim:

  • duże, niepodzielone przestrzenie, które łączą w sobie kilka funkcji,
  • paleta barw z odcieniami bieli i szarości w roli głównej,
  • surowe materiały w postaci imitacji drewna czy betonu
  • oraz metalowe elementy zawarte w drucianych lampach, czy nogach mebli.
d4a217m

Chcąc nadać swojemu wnętrzu industrialnego charakteru, wystarczy, że nałożysz na ściany odpowiednią farbę. Te, które udają beton, już na pewno dobrze znacie, ale równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie we wnętrzu industrialnym farby imitującej metal (np. Metaliq Primacol Decorative). To łatwy w stosowaniu i bezpieczny dla użytkownika produkt, który daje efekt wow! Podobnie jak tynk dekoracyjny Decorust dający efekt rdzy od marki Primacol Decorative. Najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zastosujesz tynk strukturalny na jedną ścianę w pomieszczeniu. Idealnie ją wyeksponujesz i nadasz charakteru całemu wnętrzu.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Glamour

Obok stylu industrialnego innym, który już na dobre zadomowił się w trendach, jest glamour. Jest on całkowitym przeciwieństwem wspomnianych wyżej trendów japońskich. We wnętrzach glamour dzieje się! I to dużo. Bardzo dużą rolę odgrywają tu dodatki. Są wręcz spektakularne, błyszczą się, mienią, połyskują. Towarzyszy im złoto, welwet, marmur, kryształy – nic więc dziwnego, że glamour utożsamiany jest z luksusem.

d4a217m

Do wnętrz w stylu glamour jak ulał pasują połyskujące farby. Jak np. Moonlight – farba dająca efekt księżycowej poświaty, która po oświetleniu mieni się tysiącem drobinek w odcieniach złota lub srebra, czy Polaris, która tworzy satynową powłokę, subtelnie mieniącą się delikatnymi refleksami. Innym pomysłem na "luksusową ścianę" jest zastosowanie farby Royal Silk Primacol Decorative, która strukturą przypomina powierzchnię jedwabnej tkaniny, a dodatkowo, dzięki zawartości perłowych wypełniaczy na jej powierzchni powstają migoczące refleksy.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Kolor!

Na koniec coś dla wszystkich spragnionych kolorów we wnętrzach. Jeśli macie dość bieli, szarości i pasteli, postawcie w tym roku na kolorowe ściany. One także są obecnie w trendach. Po części przyczynił się do tego Instytut Pantone, ogłaszając kolorem roku odcień Viva Magenta – odważną, soczystą purpurę. To sygnał, że włączanie do wystroju mocnych, wyrazistych kolorów jest odważne, ale popłaca i jest jak najbardziej mile widziane.

d4a217m

Do zastosowania wyrazistych odcieni we wnętrzach idealnie nadają się dodatki – poduszki, wazony, ramki do zdjęć. Jednak żądni naprawdę spektakularnej metamorfozy mogą pokusić się o przemalowanie ściany na soczyście kolorowy i do tego połyskujący kolor. Taki efekt zapewnią farby Primacol Decorative z linii "Let’s Shine!". Charakteryzują się one wysoką odpornością na zmywanie, doskonałym kryciem i bardzo subtelnym efektem brokatu, którego intensywność wzrasta przy dobrym oświetleniu.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera
Materiał powstał przy współpracy z firmą Unicell International Sp. z o.o.
d4a217m
d4a217m