Trendy w oświetleniu: pierwszoplanowe lampy

W projektowaniu oświetlenia obserwuje się dwa główne trendy. Po pierwsze - światło ukrywa się w oprawach podtynkowych, które dyskretnie rozjaśniają wnętrze. Po drugie - właśnie za sprawą lamp wbudowanych w sufit - żyrandole wybiera się głównie dla ich urody. A tu można poszaleć!

Trendy w oświetleniu: pierwszoplanowe lampy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.03.2018 | aktual.: 09.03.2018 12:15

Techniczne i solidne

Modne, surowe wyposażenie wnętrz sprawia, że wiele osób poszukuje oświetlenia o prostej, ale masywnej formie i technicznym wyrazie. Są to nie tylko lampy wzorowane na tych, jakie można oglądać w fabrykach i warsztatach, lecz także nowe pomysły, trzymające jednak finezyjny design w ryzach. Industrialne trendy lubią solidne, metalowe ramy, grube szkło, sznury i czerń, ale w najbardziej współczesnej odsłonie cechuje je szczypta wyrafinowania czy błysk w stylu glamour.

Geometryczne i obramowane

Takie oświetlenie to alternatywa dla bogato dekorowanych lamp. Trendy oparte na kreślonej grubą kreską geometrii kształtów zachwycają miłośników prostoty i symetrii we wnętrzach. Takie lampy nie wstydzą się własnej konstrukcji. Nie ukrywają rusztowania pod tekstylnymi kloszami, wręcz przeciwnie - objawiają swoje piękno poprzez eksponowanie struktury.

Lustrzane i lśniące

To inne wydanie metalicznych trendów. Lampy z chromowanymi kloszami to prawdziwe gwiazdy we wnętrzu. Nawet wyłączone biją wspaniałym blaskiem. W srebrzystym wydaniu doskonale prezentuje się np. Reflexio (Kokoon Design) czy Motown (Herstal) o kaskadowej budowie. Ta ostatnia daje dość skoncentrowane światło, dlatego dobrze wypada np. zawieszona nad stołem w jadalni.

Obraz
© HERSTAL

Spektakularnie prezentują się też lampy z kryształów, zwłaszcza jeśli są one bardzo zagęszczone.

Ciepłe i luksusowe

Niezaprzeczalnym hitem są lampy o kloszach z miedzianym połyskiem, jak Cooper Ball (Invicta Interior) czy Brasa (Bloomingville). Ich nowszą wersją, która także powstała na fali zainteresowania stylem vintage, są lampy z kloszami w kolorze złota, dające ciepły, żółtawy poblask, doskonale ożywiające wnętrza zwłaszcza w lubianych brązach.

Obraz
© Shutterstock.com

Ultramodne jest też oświetlenie wykonane ze szkła pokrytego warstewką złota. Metaliczne lampy ciekawie wyglądają w różnych wymiarach czy nawet kształtach, zawieszone obok siebie na kilku wysokościach.

Organiczne i plastyczne

To często śmiałe interpretacje dzieł matki natury. Taki (nie)naturalny efekt osiągnęły np. lampy Heracleum (Moooi). Udało się to za sprawą zaawansowanej technologii powłok przenoszących światło. Delikatności i subtelności dodają metalowej konstrukcji białe listki z poliwęglanu. Oprócz flory inspiracją dla projektów jest też fauna. Medusa II nawiązująca kształtem do morskiego żyjątka to propozycja Kare Design. W duchu nowych trendów producent oferuje wspomniane oświetlenie nie tylko w niebanalnej formie, lecz także kolorystyce, np. słonecznym bursztynie czy fiolecie.

Obraz
© MOOOI

Lekkie i ażurowe

Jednym z najdelikatniejszych trendów oświetleniowych są lampy, które łączą organiczną formę z mlecznym oświetleniem. Czasem przypominają origami. Są złożone z oryginalnie formowanych modułów, białe, srebrne lub złote, czasem w wyrazistych barwach albo ciekawie zadrukowane. Niekiedy zamiast papieru wykorzystuje się do ich produkcji cienkie tworzywo. Kojarzą się z chmurami wykonanymi z dmuchanego szkła. Odmianą ultralekkich lamp unoszących się pod sufitem niczym obłoki są na przykład delikatne abażury Fog (Beliani). Filigranowe oprawy przywodzą też na myśl skojarzenia z kwiatami, a nawet z ptakami.

Obraz
© VITA
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)