Trwa ładowanie...
d3pgmps

Trendy w oświetleniu: pierwszoplanowe lampy

W projektowaniu oświetlenia obserwuje się dwa główne trendy. Po pierwsze - światło ukrywa się w oprawach podtynkowych, które dyskretnie rozjaśniają wnętrze. Po drugie - właśnie za sprawą lamp wbudowanych w sufit - żyrandole wybiera się głównie dla ich urody. A tu można poszaleć!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Producenci oferują lampy, które nawet po wyłączeniu pełnią we wnętrzu funkcję estetycznej dominanty.
Producenci oferują lampy, które nawet po wyłączeniu pełnią we wnętrzu funkcję estetycznej dominanty. (Shutterstock.com)
d3pgmps

Techniczne i solidne

Modne, surowe wyposażenie wnętrz sprawia, że wiele osób poszukuje oświetlenia o prostej, ale masywnej formie i technicznym wyrazie. Są to nie tylko lampy wzorowane na tych, jakie można oglądać w fabrykach i warsztatach, lecz także nowe pomysły, trzymające jednak finezyjny design w ryzach. Industrialne trendy lubią solidne, metalowe ramy, grube szkło, sznury i czerń, ale w najbardziej współczesnej odsłonie cechuje je szczypta wyrafinowania czy błysk w stylu glamour.

Geometryczne i obramowane

Takie oświetlenie to alternatywa dla bogato dekorowanych lamp. Trendy oparte na kreślonej grubą kreską geometrii kształtów zachwycają miłośników prostoty i symetrii we wnętrzach. Takie lampy nie wstydzą się własnej konstrukcji. Nie ukrywają rusztowania pod tekstylnymi kloszami, wręcz przeciwnie - objawiają swoje piękno poprzez eksponowanie struktury.

Lustrzane i lśniące

To inne wydanie metalicznych trendów. Lampy z chromowanymi kloszami to prawdziwe gwiazdy we wnętrzu. Nawet wyłączone biją wspaniałym blaskiem. W srebrzystym wydaniu doskonale prezentuje się np. Reflexio (Kokoon Design) czy Motown (Herstal) o kaskadowej budowie. Ta ostatnia daje dość skoncentrowane światło, dlatego dobrze wypada np. zawieszona nad stołem w jadalni.

HERSTAL

Spektakularnie prezentują się też lampy z kryształów, zwłaszcza jeśli są one bardzo zagęszczone.

Ciepłe i luksusowe

Niezaprzeczalnym hitem są lampy o kloszach z miedzianym połyskiem, jak Cooper Ball (Invicta Interior) czy Brasa (Bloomingville). Ich nowszą wersją, która także powstała na fali zainteresowania stylem vintage, są lampy z kloszami w kolorze złota, dające ciepły, żółtawy poblask, doskonale ożywiające wnętrza zwłaszcza w lubianych brązach.

Shutterstock.com

Ultramodne jest też oświetlenie wykonane ze szkła pokrytego warstewką złota. Metaliczne lampy ciekawie wyglądają w różnych wymiarach czy nawet kształtach, zawieszone obok siebie na kilku wysokościach.

Organiczne i plastyczne

To często śmiałe interpretacje dzieł matki natury. Taki (nie)naturalny efekt osiągnęły np. lampy Heracleum (Moooi). Udało się to za sprawą zaawansowanej technologii powłok przenoszących światło. Delikatności i subtelności dodają metalowej konstrukcji białe listki z poliwęglanu. Oprócz flory inspiracją dla projektów jest też fauna. Medusa II nawiązująca kształtem do morskiego żyjątka to propozycja Kare Design. W duchu nowych trendów producent oferuje wspomniane oświetlenie nie tylko w niebanalnej formie, lecz także kolorystyce, np. słonecznym bursztynie czy fiolecie.

MOOOI

Lekkie i ażurowe

Jednym z najdelikatniejszych trendów oświetleniowych są lampy, które łączą organiczną formę z mlecznym oświetleniem. Czasem przypominają origami. Są złożone z oryginalnie formowanych modułów, białe, srebrne lub złote, czasem w wyrazistych barwach albo ciekawie zadrukowane. Niekiedy zamiast papieru wykorzystuje się do ich produkcji cienkie tworzywo. Kojarzą się z chmurami wykonanymi z dmuchanego szkła. Odmianą ultralekkich lamp unoszących się pod sufitem niczym obłoki są na przykład delikatne abażury Fog (Beliani). Filigranowe oprawy przywodzą też na myśl skojarzenia z kwiatami, a nawet z ptakami.

VITA
d3pgmps

Podziel się opinią

Share

d3pgmps

d3pgmps