Trend, który odmienia wygląd nowoczesnych domów jednorodzinnych

Do niedawna dachy jednospadowe kojarzyły się z mało estetycznymi rozwiązaniami. Jednak dziś coraz częściej spotykamy je na nowoczesnych domach oraz przydomowych budynkach użytkowych. Jak wygląda więźba dachowa? Jak kształtują się koszty i co warto wiedzieć o tego typu zadaszeniach? Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Trend, który odmienia wygląd nowoczesnych domów jednorodzinnych
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

15.03.2019 | aktual.: 17.03.2019 00:13

Wady i zalety

Konstrukcja ta stanowi kompromis pomiędzy połaciami płaskimi a dwuspadowymi. Dobrze sprawdza się w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych. Dach jednospadowy był niegdyś stosowany głównie na wiatach, pomieszczeniach gospodarczych czy garażach. Jednak dziś coraz chętniej zauważamy go w nowoczesnych projektach obiektów mieszkalnych.

Przewaga cenowa

Budowa dachu jednospadowego jest szczególnie polecana na wąskich posesjach. W niektórych wypadkach taki dach jest nawet jedyną możliwą do wykonania konstrukcją. Do dużych zalet tego rozwiązania zaliczamy także atrakcyjny koszt inwestycji. Budowa takiego dachu może być nawet kilkukrotnie tańsza w porównaniu z kosztami, jakie musielibyśmy ponieść na budowę wielospadowej połaci dachowej. Jest to związane z prostą konstrukcją więźby dachowej oraz mniejszą ilością materiału potrzebnego na więźbę, poszycie oraz główne pokrycie. Warto jednocześnie dodać, iż brak załamań w bryle dachowej ogranicza konieczność docinania materiału pokryciowego. Wiąże się to z przyspieszeniem prac montażowych, mniejszymi stratami pokrycia oraz z bardziej atrakcyjnym kosztem usługi dekarskiej. Jeśli planujesz remont dachu, sprawdź koszty tego typu usługi w zależności od jego rodzaju. Znajdziesz je w tym artykule.

Więźba dachowa kontra kąt nachylenia połaci

Budowa wymaga starannego rozplanowania. Więźba dachowa z reguły powstaje z zaimpregnowanego drewna rodzimego. Specyfika budowy więźby będzie ściśle uzależniona od rozmiarów budynku oraz planowanego kąta nachylenia połaci dachowej. Poniżej zaprezentujemy najczęściej wykonywane rodzaje dachów:

Małe pochylenie dachu

Przy małym pochyleniu połaci można wykonać trzy rodzaje dachów.

  • Konstrukcja krokwiowa – krokwie opierają się na słupie oraz ścianie zewnętrznej. Tego rodzaju więźba dachowa jest łatwa do wykonania i nie generuje wysokich wydatków. Możemy ją wykonać w przypadku budynków, w których rozpiętość ścian nie przekracza 6 m.
  • Konstrukcja płatwiowo-kleszczowa – tego rodzaju więźba dachowa może być stosowana na dachach o rozpiętości nieprzekraczającej 12 m. Jej charakterystycznymi elementami są tak zwane płatwie pośrednie oraz oparcie na murłatach. Więźba jest też dodatkowo wzmocniona przez słupy podporowe, które zapewniają jej większą sztywność. Niestety tego rodzaju więźba dachowa będzie też bardziej kosztowna w wykonaniu (w porównaniu z więźbą krokwiową).
  • Konstrukcja krokwiowo-zastrzałowa – zastrzał to innymi słowy ukośna belka, która wzmacnia i usztywnia więźbę dachową. Przy jej zastosowaniu można wykonać dach na budynku o rozpiętości ścian do 7 m.

Większe pochylenie połaci dachowej

Przy większym pochyleniu dachu możemy wykonać więźbę na dwa popularne sposoby. Jednym jest omówiona wcześniej konstrukcja płatwiowo kleszczowa. Musimy jednak zaznaczyć, że większy kąt nachylenia połaci ogranicza dopuszczalną rozpiętość ścian. Dlatego płatwiowo kleszczowy dach możemy w tym wypadku wykonać jedynie na budynkach o rozpiętości w świetle ścian do 6 m.

Projekty domów z dachem jednospadowym czasem przewidują także budowę więźby z wiązarów kratowych. Elementy na tego typu więźbę są z reguły prefabrykowane i docierają na miejsce budowy w stanie gotowym. Budowa dachu jednospadowego nie wymaga wtedy docinania elementów. Dzięki temu ogranicza się czas montażu więźby. Warto także dodać, że więźba z wiązarów kratowych może być z powodzeniem stosowana na większych budynkach. Jedyną niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność bardzo dokładnego rozplanowania i wymierzenia wszystkich elementów więźby. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiązary kratowe powstają na hali produkcyjnej i przyjeżdżają na miejsce budowy w gotowej postaci. Wszystkie elementy są do siebie dobrze spasowane. Dlatego nie mamy możliwości ich docinania i zmiany rozmiaru.

Montaż blachy trapezowej

Największą popularnością cieszy się blacha trapezowa. Jej montaż na dachu jednospadowym jest stosunkowo prosty. Co więcej, zastosowanie tego materiału nie generuje zbyt wysokich wydatków (np. w porównaniu z dachówką ceramiczną). Dostępna w ofertach sprzedaży blacha posiada różne kolory oraz sposób wykończenia. Dzięki temu bez trudu dopasujemy ją do stylu zabudowań. Montaż blachy trapezowej polega na przytwierdzeniu arkuszy do łat. Można do tego wykorzystać wkręty z plastikowymi uszczelkami. Układając kolejne arkusze stosujemy zakładkę szerokości przynajmniej jednego wytłoczenia. Dzięki temu zagwarantujemy szczelność naszego pokrycia dachowego. Blacha trapezowa może posiadać specjalne rowki kapilarne. Należy je przykryć kolejnymi arkuszami materiału. Budowa dachu składa się z kilku głównych etapów. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Montaż może wydawać się dość prosty. Jednak do prac warto zatrudnić doświadczonego dekarza. Dzięki temu upewnimy się, że nasze pokrycie dachowe zostało wykonane w sposób należyty. Dekarz zadba też o rynny dachowe, okna dachowe oraz o dodatkowe akcesoria dachowe, które ułatwią odprowadzanie wody opadowej.

Ile kosztuje budowa?

Więźba dachowa
Ostateczny koszt budowy dachu jednospadowego będzie uzależniony od wielu czynników. Pierwszym z nich okazuje się jakość drewna na więźbę dachową. Załóżmy, że do budowy dachu kupujemy dobrej jakości, sezonowane i zaimpregnowane drewno. Cena materiału osiągnie wtedy ok. 600 zł/m3 w przypadku drewna jodłowego lub 700 – 900 zł/m3 w przypadku świerka bądź sosny. Koszt 1 m3 drewna modrzewiowego niejednokrotnie przekracza kwotę 1 000 zł. Za sezonowane drewno dębowe moglibyśmy zapłacić jeszcze więcej.

Poszycie
Dodatkowym wydatkiem będzie poszycie dachowe. Załóżmy, że dach jednospadowy zostanie wykończony papą na deskowaniu. Uśredniony koszt materiałów osiągnie wtedy ok. 35 zł/m2. Za ułożenie poszycia zapłacimy następne 20 zł/m2.

Na koszt budowy składa się także zakup oraz montaż głównego pokrycia dachowego. Zakładamy, że dobrej jakości blacha trapezowa będzie kosztowała ok. 30 – 40 zł/m2. Na koszt całkowity wpłynie również stawka robocizny dekarza. Budowa dachu jednospadowego jest dość prosta, dlatego zakładamy, że stawka robocizny za montaż pokrycia wyniesie ok. 20 – 30 zł/m2.

Do kosztów całkowitych musimy doliczyć także okna dachowe wraz z montażem oraz dodatkowe akcesoria dachowe.

Źródło artykułu:Kalkulatory Budowlane
kalkulatory budowlanedachbudowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)