Trencz, kurtka skórzana, wiosenna parka. Podpowiadamy, jak je odświeżyć bez wizyty w pralni
Jak prać wiosenne okrycia wierzchnie, żeby ich nie zniszczyć, ani nie zdeformować? Nie musisz wcale oddawać ich do pralni. Dzięki naszym poradom bez problemu odświeżysz wiosenny płaszcz i kurtkę domowymi sposobami.
05.05.2021 09:56
Dni są coraz cieplejsze a to oznacza, że możemy wreszcie pożegnać grube wełniane i puchowe płaszcze. Zanim jednak założymy cienkie trencze i kurtki, warto sprawdzić, czy po długich miesiącach spędzonych w pawlaczu czy w szafie nie wymagają odświeżenia. W przypadku większości okryć wierzchnich producent zaleca pranie chemiczne, ale są sposoby, żeby przywrócić im świeżość bez konieczności wizyty w pralni. Zobacz, jak to zrobić!
Czyszczenie skórzanej kurtki
Odzież skórzana nie jest łatwa do czyszczenia. Wiele zależy od tego, z jakiej skóry została zrobiona, ponieważ nie każdy jej rodzaj nadaje się do tradycyjnego prania. Dlatego też, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, przeczytaj dokładnie metkę, na której znajdują się informacje, z jakiego tworzywa została uszyta kurtka i jaki sposób czyszczenia zaleca producent.
Kurtka uszyta z gładkiej, pigmentowanej skóry, w którą nie wsiąka woda, może być odświeżana zwykłą wilgotną gąbką lub ściereczką z mydłem. W sytuacji, gdy kurtka wymaga dokładnego prania, najlepiej oddać ją do pralni. Ta metoda jest polecana szczególnie w przypadku okryć wierzchnich ze skóry porowatej, która nie nadaje się do prania lub czyszczenia wodą.
Zabrudzenia powstałe na kurtkach zamszowych można usunąć ręcznie przy pomocy szmatki lub delikatnej szczoteczki i mydła. Zamsz wymaga kompleksowego odświeżenia? Zamiast oddawać kurtkę do pralni, możesz uprać ją w domu, przy pomocy specjalnego płynu do prania odzieży skórzanej i kożuchów. Zamsz najlepiej prać ręcznie, albo w pralce, w temperaturze 30 st., w programie dla wełny i delikatnych tkanin.
Jak odświeżyć trencz i kurtkę – parkę w domowych warunkach?
Cienki płaszcz typu trencz lub wiosenna kurtka to okrycia, które wymagają specjalnego traktowania. Dlatego zanim zabierzemy się za pranie, warto przeczytać skład na metce – od tego w dużej mierze zależy sposób ich czyszczenia. Cenną wskazówką jest także informacja od producenta. Warto się z nią zapoznać, bo nie każda odzież wierzchnia nadaje się do prania ręcznego, a z kolei niektórych płaszczy nie powinno się prać chemicznie.
Jeżeli na metce nie ma przeciwwskazań do prania w pralce, możesz uprać swój płaszcz lub kurtkę w niskiej temperaturze (najbezpieczniejsza to 30 st.), najlepiej bez odwirowywania, które mogłoby zniszczyć materiał. Ten sposób dobrze sprawdzi się w przypadku bawełnianych i ortalionowych okryć. Nie radzimy jednak suszyć ich w suszarce bębnowej. Po upraniu powieś okrycia na wieszaku i poczekaj, aż wyschną naturalnie.