Ogród"Trawniku, skoś się sam", czyli wszystko o robotach koszących

"Trawniku, skoś się sam", czyli wszystko o robotach koszących

Automatyczne koszenie to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale też sposób na polepszenie wyglądu i zdrowia trawnika. Nowoczesne roboty koszące potrafią tak zadbać o nasz zielony dywan, że w każdej chwili wygląda on doskonale. Co należy wiedzieć o tych urządzeniach i jak wybrać takie, które będzie najodpowiedniejsze do naszego ukochanego ogrodu?

stiga
stiga
Źródło zdjęć: © materiały partnera | stiga

23.05.2023 | aktual.: 25.01.2024 15:45

Nie ma nic przyjemniejszego niż poranny spacer bosą stopą po gęstym dywanie dokładnie skoszonego trawnika. Może poza zabawą z dziećmi na nim. Albo poza leniwym grillowaniem na świeżo przystrzyżonej trawie…

Niezależnie od tego, co lubisz robić w swoim ogrodzie najbardziej, na pewno przyznasz, że gęsty, zdrowy i równo skoszony trawnik to podstawa. Być może w sezonie raz czy dwa razy w tygodniu spędzasz czas, przemierzając swój ogród za kosiarką. Być może sprawia ci to nawet przyjemność, ale przecież można w tym czasie zająć się innymi pracami ogrodowymi lub zwyczajnie odpocząć.

Nasze otoczenie staje się coraz bardziej zautomatyzowane – rośnie znaczenie sztucznej inteligencji i robotów. Podobnie jest w ogrodzie – mamy automatyczne nawadnianie, automatyczne oświetlenie, coraz częściej też korzystamy z automatycznego koszenia.

Jedną z wiodących na tym rynku marek jest STIGA – znana z wysokiej klasy narzędzi do pielęgnacji ogrodu. Wśród jej najnowszych produktów są właśnie roboty koszące, w tym model A 1500, który jest doskonałym przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii w przydomowych ogrodach.

STIGA A 1500 to jeden z trzech oferowanych przez firmę modeli autonomicznych robotów koszących, dostosowany do pracy na obszarach do 1500 m2 i nachyleniu do 24 stopni. Producent oferuje jeszcze dwa większe modele (A 3000 i A 5000), które lepiej sprawdzają się na większych powierzchniach i przy większym nachyleniu.

Bez przewodów, bez granic

Tradycyjne roboty koszące wymagały instalacji przewodów granicznych, które wyznaczają obszar, na którym ma odbywać się koszenie. Taka metoda dla części osób stanowi przeszkodę. Instalacja kablowa wiąże się oczywiście z dodatkowym kosztem zestawu okablowania, który sprawdzi się najlepiej będąc wkopanym pod trawnik. Z kolei każda większa zmiana układu ogrodu, wymaga także zmiany w kablowej instalacji.

Te problemy mogą odejść w zapomnienie, bowiem STIGA stworzyła technologię, w której instalacja kablowa staje się zbędna. Model A 1500 korzysta z technologii GPS RTK i AGS, dzięki czemu przeszkody takie jak ogrodzenia, żywopłoty czy inne elementy ogrodu przestały być wyzwaniem.

STIGA A 1500 to jeden z trzech oferowanych przez firmę modeli robotów koszących
STIGA A 1500 to jeden z trzech oferowanych przez firmę modeli robotów koszących© materiały partnera | STIGA

Co kryje się pod tymi skrótami?

RTK GPS to system, który prowadzi robota przy użyciu nawigacji w czasie rzeczywistym (Real Time Kinematic), co pozwala na uzyskanie precyzji rzędu 2 cm. Początkowo używany przez profesjonalistów – geodetów, leśników i rolników – teraz wjechał do przydomowych ogrodów "pod maską" robotów marki STIGA.

Z kolei AGS to opatentowany przez STIGA system aktywnego prowadzenia (Active Guidance System), który przewiduje dostępność sygnału GPS i na tej podstawie planuje koszenie tak, aby korzystać z okresów, gdy ten sygnał jest najsilniejszy. Dzięki temu robot zawsze "wie", gdzie jest i w którym kierunku ma się poruszać, unikając przeszkód i minimalizując liczbę niepotrzebnych przejazdów. To sprawia, że A 1500 jest nie tylko wydajniejszy, ale również mniej uciążliwy dla trawnika w porównaniu z innymi modelami robotów koszących. Dokładność, na jaką pozwalają zastosowane systemy, m.in. sprawia, że możliwe jest takie zaplanowanie schematów systematycznego koszenia, które wyklucza wielokrotne przejazdy po tym samym miejscu, co nie jest korzystne dla zdrowego rozwoju trawnika.

Dodatkowo robot A 1500 jest wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwalają mu na samodzielne poznawanie ogrodu oraz przystosowywanie się do zmian w jego strukturze. Urządzenie jest w stanie szybko zareagować na nowe przeszkody, takie jak np. meble ogrodowe. Posiada czujniki zderzeniowe, które umożliwiają wykrywanie takich miejsc, zapewniając bezpieczną i efektywną pracę. Wszelkie zmiany w ogrodzie łatwo także zaznaczymy w aplikacji, tworząc strefy nie przeznaczone do koszenia ("no cutting zone").

Schematy koszenia są przy tym dopasowywane do aktywności domowników – są tak przygotowane, aby koszenie zrealizowane było maksymalnie efektywnie i szybko, w przeciwieństwie do robotów pracujących losowo. Dzięki temu zyskujemy więcej czasu do korzystania z trawnika i cieszenia się zielonym dywanem.

Ekologia na trawniku

Nie trzeba dodawać, że robot koszący nie potrzebuje również przewodów do zasilania, ponieważ korzysta ze stacji dokująco-ładującej. Tu kluczowa jest wydajność baterii. Model A 1500 wykorzystuje wysokiej jakości akumulatory litowo-jonowe STIGA ePower, które zapewniają długotrwałą i niezawodną pracę. Dzięki temu robot może działać przez długi czas na jednym ładowaniu (nawet do 150 minut), co przekłada się na większą efektywność koszenia. Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się także niższym samorozładowaniem oraz dłuższym okresem eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych baterii niklowo-kadmowych czy niklowo-metalowodorkowych.

Istotne jest to, że akumulatory ePower zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez STIGA specjalnie z myślą o wymaganiach stawianych przed narzędziami ogrodowymi. Ich żywotność znacznie przewyższa też standardy branżowe.

Robot koszący A 1500 jest także wyposażony w system szybkiego ładowania, który pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do napełnienia akumulatora. Dzięki temu urządzenie jest szybciej gotowe do kolejnych sesji koszenia, co zwiększa jego wydajność. Dodatkowo roboty korzystają z trybu Smart Cut, który dostosowuje wysokość koszenia do wysokości trawy tak, by efekt mulczowania był jak najlepszy.

STIGA - nowoczesne technologie w przydomowych ogrodach
STIGA - nowoczesne technologie w przydomowych ogrodach© materiały partnera

Koszenie zaplanowane w detalach

Zadaniem nowoczesnego robota koszącego jest nie tylko skrócenie trawy, ale też dbanie o jej zdrowie i wygląd. Model A 1500 oferuje funkcję zarządzania cyklami koszenia, która pozwala na optymalne planowanie pracy. Urządzenie dostosowuje swoje działanie do potrzeb roślin, biorąc pod uwagę ich nawodnienie i czas regeneracji po koszeniu. To sprawia, że trawnik jest zawsze w doskonałym stanie, a nie jest narażony na nadmierne obciążenia.

Co istotne dla wzrostu trawnika – robot koszący STIGA stosuje mulczowanie, czyli rozdrabnianie skoszonej trawy i równomierne rozkładanie jej na powierzchni. Jest to naturalny nawóz – skoszona trawa rozkłada się i wzmacnia glebę, dzięki czemu trawnik sam się zagęszcza i jest zdrowy. Funkcja Smart cut dostosowuje wysokość koszenia do wysokości trawy tak, aby efekt mulczowania był jak najlepszy.

Urządzenie korzysta także ze specjalnej aplikacji mobilnej STIGA.GO, dostępnej na Google Play i App Store, która umożliwia łatwą obsługę robota. Użytkownik może zarządzać wszystkimi funkcjami, takimi jak ustawienie harmonogramu koszenia, monitorowanie postępów pracy czy otrzymywanie powiadomień o ewentualnych problemach. Aplikacja jest intuicyjna i przyjazna dla użytkownika, co sprawia, że obsługa robota jest prosta nawet dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu urządzeniami.

Cichy i niezauważalny

Elastyczne planowanie przez aplikację sprawdza się także w chwilach, gdy w ogrodzie dzieje się coś, w czym robot nie powinien przeszkadzać. Trudno sobie wyobrazić koszenie podczas imprezy grillowej czy dziecięcych zabaw na trawie. W takim czasie można w aplikacji wskazać kosiarce miejsca, które ma omijać. Zostaną one skoszone podczas kolejnej sesji.

Warto też dodać, że doskonała izolacja robota sprawia, że dźwięki nie wydostają się na zewnątrz. Pamiętajmy przy tym, że silnik elektryczny sam w sobie jest bardzo cichy. Urządzenie działa więc niemal niezauważalnie.

Robot nie wymaga też specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Kiedy trzeba go przeczyścić, wystarczy zdjąć zewnętrzną obudowę (do czego nie potrzeba żadnych narzędzi), a wnętrze wyczyścić szczotką lub oczyścić wilgotną szmatką.

Do wyczyszczenia robota wystarczy szczotka lub wilgotna szmatka
Do wyczyszczenia robota wystarczy szczotka lub wilgotna szmatka© materiały partnera | STIGA

Robot koszący STIGA – wszystko co najważniejsze

Jak widzimy – robot robotowi nierówny i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Zastosowany w robotach autonomicznych STIGA system AGS, współpracujący z systemem RTK GPS, jest przykładem technologii, która w pełni sprawdza się w precyzyjnym sterowaniu koszeniem.

Po drugie – funkcja sterowania koszeniem, która nie pozwala na marnowanie energii i czasu na przejazdy po już skoszonych fragmentach. Roboty marki STIGA są pod tym względem przykładem urządzeń, które inteligentnie planują swoją pracę tak, by uzyskać jak najlepszy efekt w sposób jak najbardziej efektywny. Dają przy tym elastyczność w zarządzaniu koszeniem, co pozwala na zmianę harmonogramu w zależności od chwilowych potrzeb

Wreszcie po trzecie – jakość wykonania robota oraz trwałość i wytrzymałość baterii. Akumulatory ePower zastosowane w modelu A 1500 pozwalają na 2,5 godziny pracy, a system szybkiego ładowania sprawia, że trawnik jest zawsze przycięty w zaplanowanym czasie.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)