Trwa ładowanie...

Trawnik mały i duży – jakie sprzęty do koszenia warto wybrać?

Koszenie trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, niezależnie od powierzchni czy kształtu ogrodu. Wybór odpowiedniego sprzętu jest więc bardzo ważny. Jakie rodzaje urządzeń do koszenia przydadzą się właścicielom małych działek, a jakie właścicielom dużych ogrodów?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Trawnik mały i duży – jakie sprzęty do koszenia warto wybrać?Źródło: Fotolia, fot: Mariusz Blach
d12qayr
d12qayr

Sprzęt do koszenia – podkaszarki i wykaszarki

Podkaszarki i wykaszarki to specjalistyczny sprzęt uzupełniający, który służy usuwaniu trawy w trudno dostępnych miejscach. Podkaszarki radzą sobie świetnie przy ogrodzeniach, wokół drzew czy na krawędziach chodników i pracują z silnikiem z mocą od 300 W do 500 W. Wykaszarki z kolei służą okresowemu przycinaniu trawy na terenach, gdzie nie prowadzi się systematycznej pielęgnacji i tam, gdzie teren jest nierówny, niewielki i obrośnięty różnorodną roślinnością.

Sprzęt do koszenia – kosiarki

Kosiarki są najpowszechniejsze, bo nadają się zarówno do niewielkich, jak i średnich przydomowych trawników. Kosiarki z napędem ręcznym przeznaczone są do terenów o małej powierzchni, obficie obsadzonych drzewami i krzewami (optymalnie do 200 m2). Ten typ jest bardzo lekki oraz stosunkowo tani, bo kosztuje zwykle od ok. 200 zł do 500 zł. Kosiarki ręczne najczęściej nie zawierają bębna zbierającego trawę, ale do niektórych modeli można dodać ten element.

Kosiarki elektryczne świetnie radzą sobie na powierzchniach od 200 m2 do nawet 1000 m2 w zależności od typu sprzętu. Modele na akumulator wymagają ładowania, więc czas ich pracy jest niewątpliwie skrócony. Toteż, w zależności od pojemności akumulatora, mogą pracować na jednym cyklu ładowania na różnych powierzchniach, zarówno do 400 m2, jak i do 1000 m2 (36 V o pojemności 10 Ah). Modele zasilane bezpośrednio z sieci są nieco tańsze od modeli akumulatorowych i mogą pracować dłużej, jednak przewód bywa czasem niewygodny.

Kosiarki spalinowe, beznapędowe i z napędem, charakteryzują się większą mocą oraz szerszym zasięgiem koszenia, toteż świetnie sobie radzą na powierzchniach od ok. 1000 m2 do ok. 3000 m2. Kosiarki spalinowe zawierają silnik najczęściej o mocy od 3,5 KM do 6 KM i są w stanie poradzić sobie nie tylko z miękką trawą, ale też z obfitym zachwaszczeniem i twardymi łodygami.

Sprzęt do koszenia – traktory

Samobieżne kosiarki traktorowe zalecane są do koszenia powierzchni od 3000 m2. Można z nich korzystać nie tylko latem i wiosną, ale również jesienią oraz zimą do innych prac ogrodniczych dzięki dodatkowemu wyposażeniu, a więc np. odśnieżarce, zamiatarce ze zbiornikiem, piaskarce itp. Te modele wyposażone są zwykle w silniki o mocy od 10 do 15 KM.

Podkaszarka i kosa sprawdzą się w niewielkim ogródku Shutterstock.com
Podkaszarka i kosa sprawdzą się w niewielkim ogródku Źródło: Shutterstock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d12qayr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12qayr