Tradycyjna dekoracja okna: firany do salonu, kuchni, sypialni. Zdjęcia

Tradycyjna dekoracja okna: firany do salonu, kuchni, sypialni. Zdjęcia

13.03.2014 11:07

Wbrew pozorom o wyborze tkaniny na firany do salonu, sypialni czy kuchni nie przesądza jedynie jej wygląd i styl wnętrza. Dla dekoracji okna równie istotna jest funkcjonalność firany: to, ile światła przepuszcza, czy trzeba ją prasować. Jak wybrać najlepszą tkaninę na firanę?

Wbrew pozorom o wyborze tkaniny na firany do salonu, sypialni czy kuchni nie przesądza jedynie jej wygląd i styl wnętrza. Dla dekoracji okna równie istotna jest funkcjonalność firany: to, ile światła przepuszcza, czy trzeba ją prasować. Jak wybrać najlepszą tkaninę na firanę?
Szukając tkaniny na tradycyjną dekorację okna, najwięcej możliwości znajdziesz w klasycznej bieli czy écru. Jednakże w bogatej ofercie rynkowej nie brakuje też firan ciemnych (na zasadzie kontrastu do jasnych pomieszczeń) czy w kolorowe wzory (choćby z bajkowymi postaciami do dziecięcego pokoju). To, jak się ułożą na oknie i ile wysiłku trzeba będzie włożyć w ich efektowny wygląd, zależy od rodzaju zastosowanego materiału...
Autor: Joanna Turakiewicz
Źródło: regiodom.pl

1 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© Haft SA

Markizeta to tkanina przypominająca wyglądem siatkę. Jej oczka mogą być mniejsze lub większe w zależności od gęstości splotu. Ta najgęstsza odznacza się równocześnie najwyższą trwałością, przepuszczając jednocześnie najmniej światła. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymaga prasowania - schnie powieszona na oknie, prostując się jednocześnie pod własnym ciężarem. Elegancko prezentująca się tkanina do wnętrz w stylu klasycznym.

2 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© Potterybarn.com

Wytrzymały i trwały żakard pasuje do wnętrz w stylu klasycznym dzięki bogatemu wzornictwu. Mniej lub bardziej gęsty splot nici poliestrowych - solo lub z dodatkiem bawełny - również wygląda z bliska jak drobna siateczka. Dobrze przepuszcza światło, stanowiąc doskonałą barierę dla oczu wścibskich podglądaczy, szczególnie jeśli wybierzesz tkaninę o gęstszym splocie lub z dużymi wzorami. Pranie żakardowych firan nie nastręcza zbyt wielu problemów: można czynić to w pralce w niskiej temperaturze z lekkim odwirowaniem. Podobnie jak markizety, nie trzeba ich prasować: wystarczy wilgotne zawiesić w oknie, a wyprostują się same pod własnym ciężarem. I całe szczęście, bo ich słabością jest podatność na kurz, przez co wymagają prania częstszego niż np. woal czy organtyna.

3 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© Macys.com

Organtyna, zwana też organzą, to niezwykle efektowna tkanina: błyszcząca i przejrzysta. Przepuszcza dużo światła, co jest sporą zaletą szczególnie w pomieszczeniach niedoświetlonych. Równocześnie duża przejrzystość może być wadą, jeśli firana zdobi okno na zbyt niskim parterze. Uniwersalność organzy wynika z rozmaitości wzorów. Organtyna może być całkiem gładka, haftowana, drukowana w różnokolorowe wzory czy flokowana. Cienka, zwiewna tkanina stanowi doskonałe tło dla wzorów. Może także być kreszowana, a wtedy staje się też mniej przejrzysta. Nie wymaga też wówczas prasowania. Gładką niestety należy prasować, a stopień trudności tego zadania zależy od jakości materiału.

4 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© Macys.com

Kreszowany bywa też woal. Lejąca, miękko układająca się tkanina odrobinę przypomina pod tym względem organtynę, ale jest zdecydowanie mniej przejrzysta. Zatrzymuje więc więcej promieni słonecznych i ciekawskich spojrzeń. Najczęściej spotykane są woale białe i écru, ale sporo się też w sklepach znajdzie materiałów wzorzystych i różnokolorowych. Sprawdzają się w wymyślnych aranżacjach okiennych, drapowane i upinane na różne sposoby. Świetnie też wypadają w duecie z organtyną jako ozdobnikiem. Nie wymagają obciążników, by ładnie się układać, ale dopuszczają też ich stosowanie.

5 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© IKEA

Pięknym akcentem dekoracyjnym są też firany tiulowe: delikatne, przejrzyste, ażurowe, wpuszczają do pomieszczenia sporo światła. Najczęściej wykonane z bawełny, ale dostępne też w droższym, luksusowym wydaniu jedwabnym. Może być całkiem gładki, ale też malowany, haftowany czy z gipiurą. Miękko układa się i faluje, dlatego używany jest zarówno w tradycyjnych firankach, jak i różnych fantazyjnych upięciach. Niestety po upraniu wypada włączyć żelazko.

6 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© Macys.com

Jedwabna może też być satyna, choć najczęściej spotyka się produkowaną z włókien poliestrowych lub bawełnianych. Z jednej strony błyszcząca, z drugiej gładka, doskonale nadaje się do salonu czy sypialni. Wieszamy ją błyszczącą stroną w kierunku pomieszczenia, bo to ona właśnie jest bardziej ozdobna. Ma jednak ten materiał jedną zasadniczą słabość - nie uniknie się prasowania, więc na dużych oknach tarasowych może być kłopotliwa. Chyba że wybierzesz satynę kreszowaną, bo i taką można znaleźć, choć chyba częściej wśród tkanin zasłonowych.

7 / 7

Dekoracja okna: firana

Obraz
© Prezentyidekoracje.com

Koronki są misternie tkane w subtelne wzory i pasują szczególnie do wnętrz umeblowanych antykami, bo podobnie jak one kosztują krocie. Lata temu z powszechnego użycia ręcznie tkaną koronkę wyparła zdecydowanie tańsza gipiura. Ta ostatnia to też rodzaj koronki - klockowej, często wykorzystywana do wykańczania firan. Czasem szerszą gipiurę można spotkać w roli samodzielnej firanki - zazdrostki na oknie w kuchni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)