To już 100 lat. Magazyn LABEL i PURO Hotels świętują jubileusz Bauhaus
W 1919 r. Walter Gropius założył w Weimarze szkołę rzemiosła, sztuki użytkowej i architektury, której filozofia podbiła świat. Z okazji stulecia Bauhaus w PURO Hotels odbędzie się cykl wystaw plakatów nawiązujących do ogromnego dorobku tej szkoły.
06.06.2019 | aktual.: 06.06.2019 13:59
Pędzel artysty i ekierka rzemieślnika
- Dobra architektura jest odwzorowaniem samego życia, co zakłada dogłębną znajomość zagadnień biologicznych, społecznych, technicznych i artystycznych. – Temu stwierdzeniu Walter Gropius wierny był przez całe swoje życie.
Zakładając w marcu 1919 r., po wielu perturbacjach zresztą, swoją szkołę architektury w Niemieckim Weimarze, nie miał zamiaru tworzyć nowego stylu czy zbioru designerskich dogmatów. Wręcz przeciwnie, Gropius chciał ożywić świat projektowania, uwolnić go od dotychczasowych ograniczeń. Szkoła Bauhaus miała to osiągnąć dzięki wszechstronnemu wykształceniu swych uczniów. Ci ostatni mieli być zarówno rzemieślnikami, jak i artystami.
Zapewne połączenie kreatywności z wiedzą techniczną sprawiło właśnie, że pomimo upływu stu lat, idee Bauhausu wciąż żyją i ewoluują. Nie udało się ich zatrzeć w pamięci projektantów ani nazistom, którzy doprowadzili do zamknięcia szkoły w 1934 r., ani kolejnym szkołom designu, które powstawały po wojnie, jak grzyby po deszczu. Niemała w tym również zasługa prostego faktu, że Gropius w swoim myśleniu zawsze był otwarty na innowacje. W przyszłość patrzył wręcz z optymizmem. Uważał, że technologia:
- […] nie ma na celu wyeliminować jak największej ilości pracowników i pozbawić ich pracy, a więc i zarobków. Zamiast tego maszyna ma być narzędziem, które odciąża człowieka z mozolnej i monotonnej pracy, żeby ten mógł się skupić na kreatywnych zadaniach.
Dziedzictwo Bauhausu
Chociaż założyciel weimarskiej szkoły za wszelką cenę unikał zaszufladkowania, z czasem powstał styl, którego dzisiaj utożsamiamy z Bauhausem. Cechowała go funkcjonalność, innowacyjność oraz optymalizacja. Zarówno meble, jak i domy zaprojektowane przez absolwentów oraz zwolenników szkoły są oszczędne w formie, a także geometrycznie wyważone. Do wnętrz wykonanych w tym stylu światło wpada przez obszerne okna, wszelkie zaś dekoracje sprowadzone są do minimum.
Przez lata ów styl zdobył sobie zwolenników na całym świecie. Jego znane pomniki to:
• Główny budynek szkoły w Weimarze. Powstał w 1919 r., a w 1996 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
• Siedziba szkoły w Dessau. Budowę zakończono w 1926 r., projekt wykonał sam Walter Gropius.
• Villa Tugendhat w czeskim Brnie. Wybudowana w 1930 r. wg. projektu Ludwiga Miesa van der Rohe.
• Białe miasto w izraelskim Tel Awiwie. Kompleks ponad 4 tys. budynków stworzony przez absolwentów szkoły Bauhaus w latach 1933 – 1948.
• Willa w Parku Chopina na terenie Drawska Pomorskiego. Zaprojektował ją Walter Gropius jeszcze w 1906 r., zanim założył sławną szkołę.
Oprócz tego filozofia Bauhausu znalazła również zastosowanie np. we wzornictwie mebli (np. krzesło MR 10 Ludwiga Miesa van der Rohe) czy sztukach plastycznych. Pełnymi garściami czerpali z niego chociażby malarze abstrakcjonizmu, np. Wassily Kandinsky czy Paul Klee.
Stulecie szkoły
Wobec tak pokaźnego dziedzictwa, trudno się dziwić, że stulecie Bauhausu jest obchodzone w jego ojczyźnie uroczyście. Oprócz okolicznościowych wystaw w Weimarze, Dessau czy Berlinie, zobaczymy w 2019 r. także niemiecki serial telewizyjny "Nowy czas" opowiadający o losach Waltera Gropiusa. Również w Polsce 100-lecie szkoły Bauhaus nie przejdzie bez echa.
Z tej właśnie okazji czasopismo LABEL Magazine zaprosiło do współpracy najlepszych plakacistów i ilustratorów w Polsce, celem stworzenia wyjątkowej wystawy. Składa się na nią 20 plakatów (w limitowanej liczbie po 10 egzemplarzy) nawiązujących do historii i dziedzictwa szkoły Bauhaus. Wystawa zadebiutowała na idealnym w tym celu wydarzeniu, czyli Łódź Design Festival w maju br.
Miłośnicy designu, którzy jej jeszcze nie widzieli, na szczęście mogą nadrobić zaległości. Wystawę LABEL Magazine x Bauhaus będzie można bowiem zobaczyć w obiektach należących do sieci PURO Hotels w następujących terminach:
• Warszawa, 14-30 czerwca 2019
• Gdańsk, 10-21 lipca 2019
• Wrocław, 5-19 sierpnia 2019
• Poznań, 27 września - 11 października
• Kraków, 11-27 października 2019