To jest modne! Wystrój wnętrz inspirowany origami
18.08.2016 11:46
Origami to sztuka żywa od stuleci, która ostatnimi czasy znajduje coraz ciekawsze zastosowanie chociażby w wystroju wnętrz. Nie do pomyślenia, jak niesamowite dekoracje można wyczarować z papieru... a tym bardziej poliuretanu, ceramiki, aluminium, stali czy drewna.
Origami to sztuka żywa od stuleci, która ostatnimi czasy znajduje coraz ciekawsze zastosowanie chociażby w wystroju wnętrz. Nie do pomyślenia, jak niesamowite dekoracje można wyczarować z papieru... a tym bardziej poliuretanu, ceramiki, aluminium, stali czy drewna.
Aby uzyskać misterne formy origami, wystarczy odpowiednio przycięty arkusz i zręczne dłonie. Wschodnia sztuka składania papieru, będąca jednym z najbardziej charakterystycznych rzemiosł Japonii, zachwyca precyzją i subtelnością. Od lat stanowi też inspirację dla światowej sławy projektantów, którzy nadają origami nowy wymiar. Objawia się to w wykorzystaniu niecodziennych materiałów, innowacyjnym procesie twórczym czy zastosowaniu typowych graficznych motywów w nieszablonowy sposób. Wystrój wnętrz inspirowany origami zdradzają geometryczne formy, kanty, wyraźne linie gięcia. Meble i dekoracje utrwalone w metalu czy tworzywach sztucznych są przy tym znacznie mniej ulotne niż ich papierowe pierwowzory.
Kanty dla wygodnickich
Do wykonania mebli inspirowanych origami często nie potrzeba kleju czy gwoździ - powstają poprzez odpowiednie kształtowanie tworzywa, zgodnie z podstawowymi prawidłami tradycyjnego rzemiosła. Kanciaste bryły okazują się wbrew pozorom niezwykle komfortowe, czego przykładem jest blaszane krzesło Buk Wound o głębokim siedzisku, futurystyczna i barwna seria stolików oraz siedzisk Vertex Karima Rashida czy fotel FX10 Thomasa Feichtnera.
Origami bez ograniczeń
O tym, że w duchu origami można projektować nawet całe serie mebli i akcesoriów, przekonuje projektantka Aljoud Lootah. W skład oferowanej przez nią kolekcji Oru wchodzi krzesło, szafka, lustro i lampa. W tym przypadku także tradycyjny materiał nie stanowił ograniczenia - poszczególne elementy zostały wykonane z drewna, wykończone filcem i miedzią.
Symetria łazienkowa
Geometra zwykle rządzi w łazience. Dlatego formy w stylu origami doskonale wpisują się także w łazienkowy wystrój. Doskonale widać to chociażby na przykładzie nablatowych umywalek konglomeratowych z serii Palera (Marmorin), przypominających kształtem łódeczki, czy modeli szwedzkiej firmy Altamarea, kojarzących się z arkuszami papieru z widocznymi śladami składania.
Płytki z fakturą
Origami w wystroju łazienki to także płytki. Seria Origami marki Dune nawiązuje do dawnej sztuki poprzez niecodzienną fakturę. Podobny pomysł, choć w nieco innym wydaniu, odnajdziemy też w ofercie Tile Warehouse w kolekcji o oczywistej nazwie.
Lampy jak kwiaty
Origami inspiruje firmy oświetleniowe. Serię lamp In-Ei (co w języku japońskim oznacza cień) charakteryzuje trójwymiarowa struktura, dzięki której po włączeniu pokrywają się one ciemnymi i świetlistymi punktami, podkreślającymi złożoność formy. Tak ubrane światło to propozycja, której twórcą jest Issey Miyake, znany przede wszystkim jako kreator mody. To, że klosze przypominające kwiat lotosu równie lekko wyglądają wykonane z papieru jak ze stali malowanej proszkowo, potwierdzają z kolei projekty Lukasa Dahlena. Takie świetlne dekoracje nad stołem to ukoronowanie sztuki origami oraz każdego wspólnego posiłku.
Złożone dekoracje
Dekoracje inspirowane dawnym rzemiosłem wiodą prym w wystroju wnętrz. W tej kategorii znajduje się niemal wszystko od zegarów (np. Origami, Karlsson) po wazony (np. Origami, Madam Stoltz). Japońska sztuka składania papieru zainspirowała też wspomnianego już Thomasa Feichtnera do stworzenia serii niezwykle oryginalnych sztućców. Origami kocha motywy roślinne i zwierzęce. Porcelanowa dalia czy żuraw będą jednak wzbogacać wystrój wnętrz o wiele dłużej niż ich papierowe odpowiedniki.
Utkane z origami
Tych, którzy nie lubią bibelotów, ucieszy zapewne, że dekoracje wnętrz w duchu kreatywnej geometrii znajdują swoje przedłużenie w grafice. Desenie na tkaninach czy tapetach dają niemałe pole do popisu. Zamiast statuetki popularnego żurawia można zastosować np. poduszkę z jego podobizną (np. Origami Crane Pillow, InDifferentGear), a tapeta z kolorowymi wzorami zwierząt (np. Wall, Double Room) ożywi nawet najnudniejszą ścianę.
Sztuka wielkiego formatu
W duchu origami powstają nie tylko elementy wystroju wnętrz, ale też całe budynki. Misterne formy to bowiem nie lada inspiracja dla architektów. Co więcej, nie trzeba ich szukać daleko. Polska pracownia Mobius Architekci za dom o wszystko mówiącej nazwie Origami otrzymała wyróżnienie w plebiscycie World Architecture Awards. Zlokalizowany w Poznaniu budynek liczący ponad 300 m2 zawdzięcza swój specyficzny wygląd oryginalnemu dachowi oraz wyrazistej i oszczędnej kolorystyce. To najlepsze potwierdzenie na to, że origami to dosłownie i w przenośni sztuka wielkiego formatu.