To dlatego w domu wciąż masz bałagan. Zgubne nawyki
03.07.2018 11:07
Wydaje nam się, że wczoraj sprzątaliśmy, a dzisiaj znowu mamy nieporządek w mieszkaniu? Czas z tym wreszcie skończyć. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze powody bałaganu w domu, i próbujemy im zaradzić.
"Żeby zrobić gruntowne porządki, czasem trzeba nabałaganić" – pisała niegdyś Katarzyna Grochola. Rzeczywiście, jeśli bałagan ma jakiekolwiek zalety, to takie, że skłania nas do porządnego zastanowienia się nad naszym życiem. Albo chociaż wynalezienia skutecznego sposobu na sprzątanie mieszkania. Zdaniem Adrienne Breaux, autorki bloga Apartment Therapy, bałagan w mieszkaniu najczęściej ma 5 podstępnych źródeł.
1. Pozwalamy, by przykryły nas sterty papieru
Gazety, magazyny, ulotki, nawet kupony zniżkowe – składujemy ich w domu całe mnóstwo i co gorsza, wciąż napływają nowe. A przecież czytamy je stosunkowo rzadko.
2. Nie odkładamy rzeczy na miejsce
Niby wszystko ma w naszej przestrzeni swoje miejsce, ale jednak ciągle je zmienia. Naczynia leżące w kuchni, zagracone biurko – wszyscy wiemy, o co chodzi.
3. Nie mamy skutecznego patentu na używane ubrania
Sterta ubrań przerzucona, wisząca na oparciu krzesła – skąd my to znamy? Bez spójnego systemu prania, suszenia, a także pozbywania się zużytych ubrań szybko się w nich zaplączemy.
4. Wydaje się nam, że sprzątamy częściej, niż naprawdę to robimy
Pamięć bywa zawodna. Kiedy ostatnio sprzątaliśmy? Tydzień temu? A może jednak trochę dawniej. Zwłaszcza kiedy mamy dużo pracy, kartki kalendarza latają jak szalone,
5. Prowadzimy nierówną walkę o porządek ze zwierzętami lub innymi domownikami
Pies i kot bywają strasznymi bałaganiarzami, jeśli się ich nie wychowa. Możliwe, że musimy na ten temat poważnie porozmawiać również z naszą rodziną bądź współlokatorami.
Walka o porządek: nie czekaj na odpowiedni moment
Znamy już przyczyny bałaganu, teraz spróbujmy mu zaradzić. Istnieją sposoby na utrzymanie porządku w mieszkaniu, które są proste, i na dodatek działają. Oto kilka z nich.
Po pierwsze, zacznijmy sprzątać, gdy tylko widzimy i czujemy, że robi się bałagan. Ewentualnie wyznaczmy jeden dzień sprzątania i trzymajmy się go.
Spróbujmy metody "wieszaka Oprah Winfrey"
Polega on na wieszaniu w szafie odwrotnie ubrań, które używamy. W ten sposób szybko zobaczymy, które ciuchy nie są nam potrzebne.
Porzućmy albo oddajmy każdego dnia jedną rzecz
Metoda popularyzowana przez autorkę Colleen Madsen. Jeśli każdego dnia pozbędziemy się jednej niepotrzebnej rzeczy, pod koniec roku będziemy mieli 365 mniej źródeł bałaganu.
Stosujmy "zasadę 2 minut" Davida Allena
"Jeśli czynność, jaką należy wykonać, nie zajmie ci więcej niż 2 minuty, powinieneś to zrobić natychmiast". Jak więc widać, słynna zasada Davida Allena idealnie nadaje się do sprzątania.
Bądźmy kreatywni
Nie traktujmy sprzątania jako przykrego obowiązku. Wykorzystajmy je dla kreatywnych rozwiązań w domu – zmiany designu albo wprowadzenia udogodnień, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie.
Sposobów na zachowanie porządku w domu jest oczywiście więcej. Rzecz w tym, żeby zachować otwarty umysł i nie dać wszechobecnemu bałaganowi przedostać się do innych dziedzin naszego życia.