Tapety do zadań specjalnych

Jaką tapetę ścienną wybrać do kuchni, jaką do salonu czy sypialni? Czy można kłaść tapetę ścienną w łazience? Odpowiadamy na pytania osób poszukujących pomysłu na oryginalną i trwałą ścianę.

Tapety do zadań specjalnych
Źródło zdjęć: © Michelle Chaplin Interiors

22.06.2017 | aktual.: 23.06.2017 16:22

Różnorodność tapet ściennych na rynku wnętrzarskim może przyprawiać o ból głowy. Choć wybór wzoru zajmuje na ogół dość dużo czasu, równie uważnie należy podejmować decyzję dotyczącą materiałó. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie przeznaczenie mają poszczególne z nich.

Współczesne tapety często bez trudu konkurują bowiem z trwałymi okładzinami ściennymi. Wytrzymałość i wielofunkcyjność dekoracji ściennych w rolce są wciąż udoskonalane. Dlatego oprócz tradycyjnych i wciąż dostępnych tapet papierowych, które należą do najtańszych na rynku, można też wybrać tapety akrylowe, winylowe, z włókna szklanego, korkowe, fizelinowe i wiele innych. Wraz z jakością wzrasta niestety ich cena, za to efekt, jaki dają, jest lepszy i trwalszy.

Rauhfaser i flizelina

Nowoczesne tapety ścienne często mają niejednolitą powierzchnię, dzięki czemu maskują niedoskonałości ściany. Do nich należy tapeta typu rauhfaser, do produkcji której dodaje się wióry papierowe lub drewniane. Wzmacniają one strukturę dwuwarstwowej, papierowej powłoki, a jednocześnie tworzą oryginalny wzór.

Tapeta rauhfaser przeznaczona jest do wielokrotnego malowania i nadaje się do wszystkich pomieszczeń oprócz tych, w których panuje wilgoć. Najlepiej sprawdzi się w pokoju dziennym i sypialni.

Niedoskonałości oraz nierówności pękającej ściany zamaskuje też tapeta na fizelinie, która wzmacnia warstwę winylową lub papierową. Dzięki temu pełni też funkcję wyciszającą we wnętrzu. Łatwo się ją przykleja, gdyż wystarczy pokryć klejem samą ścianę. Przy zdzieraniu fizelina pozostaje na tynku, co może utrudniać pracę, jeśli planujemy malowanie. Jednak dla zwolenników tapet nie jest to problem, gdyż fizelina może pozostać jako podkład pod nową tapetę. Doskonale nadaje się do zastosowania w pokoju dziennym, dziecięcym, sypialni i holu.

Obraz
© JVD, Catalina Estrada

Winyl i włókno szklane

Odporne na wilgoć, czyli nadające się do wyłożenia ścian w łazience, są tapety winylowe oraz wyprodukowane z użyciem włókna szklanego. Ale tnie jest to ich jedyny atut. Te tapety ścienne są też ognioodporne, co umożliwia ich zastosowanie również w kuchni.

Tapety winylowe produkuje się z warstwy papieru pokrytego winylem w postaci płaskiej lub spienionej. Pierwsza lepiej odbija promienie słoneczne, jest odporna na zarysowania, lecz – ponieważ jest cienka – gorzej maskuje nierówności. Spienione PCW tworzy z kolei grubszą warstwę, lecz łatwo je zarysować.

Winylowe tapety docina się i nakłada bez trudu, a w dodatku można je myć. Podobne właściwości mają tapety z włókna szklanego. Tego rodzaju dekoracje przypominają fakturą tkaninę, która oprócz efektownego wyglądu skutecznie maskuje niedoskonałości ściany.

Tapety winylowe mają dużą odporność na środki chemiczne, dzięki czemu można czyścić je detergentami. Są bardzo trwałe, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że dzięki swej strukturze pozwalają ścianie oddychać. Można je malować i stosować we wszystkich pomieszczeniach. Niestety przy wymianie odchodzą wraz z tynkiem.

Obraz
© Megan Pucak Interior Design

Papier, akryl, korek

Najdłużej obecne na rynku są tapety papierowe. Mogą być wyprodukowane z jednej lub dwóch warstw, co podnosi ich trwałość. Do wyboru mamy wzory drukowane lub tłoczone. Ponieważ te dekoracje ścienne są najmniej odporne na uszkodzenia, a czyścić można je najwyżej delikatnie przecierając szmatką, nadają się tylko do pokoju dziennego i sypialni. Trudno się je docina oraz nakleja, dodatkowo wymagają idealnie gładkiej ściany, gdyż uwidaczniaja wszelkie nierówności.

Równie delikatne i nieodporne na wilgoć oraz szorowanie są tapety akrylowe. Ich wierzchnia warstwa utworzona z pianki tworzy gustowne wzory i jest niezwykle estetyczna, łatwo jednak ulega uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego tapeta akrylowa nie może być wykorzystywana w często eksploatowanych miejscach.

Do każdego wnętrza nadają się natomiast, z pozoru delikatne, tapety korkowe. Ten naturalny i ciepły materiał ma bardzo liczne zalety. Jest wyjątkowo trwały, odporny na wodę i pleśń. Dzięki swym właściwościom tapeta korkowa wygłusza pomieszczenie, ma też dużą elastyczność, dlatego niestraszne jej nawet duże pęknięcia tynku. Często gości na kuchennych ścianach, gdzie sprawdza się bez zarzutów.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie