Tanio ozdobisz ogród. Lampki solarne, które nie obciążą portfela

Tradycyjne oświetlenie podwórka coraz częściej ustępuje miejsca lampom solarnym. Energooszczędne rozwiązanie jest również wyjątkowo wygodne, możesz udekorować dom tak, jak to sobie wymarzysz.

Tanio ozdobisz ogród. Lampki solarne, które nie obciążą portfela
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.07.2019 | aktual.: 26.07.2019 13:57

Lampy solarne z roku na rok są coraz tańsze, a to powoduje, że cieszą się coraz większą popularnością i coraz częściej można spotkać je w ogrodzie, gdzie tworzą wspaniałe i delikatne iluminacje.

Bez problemów z podłączeniem

Aby zamontować lampy solarne, nie potrzebujesz żadnych kabli ani specjalnego sprzętu. Wystarczy umieścić je na ziemi bądź wbić w darń i gotowe. Obejdzie się bez rozkopywania trawnika w celu podłączenia lampy do prądu. Lampy działają na zasadzie przemiany fotowoltaicznej, czyli pobierają energię z promieniowania słonecznego.

W ciągu dnia lampa "zbiera" światło poprzez ogniwo fotowoltaiczne i magazynuje je w akumulatorze. Gdy nadejdzie noc, lampa włącza się automatycznie i gaśnie wraz z nastaniem dnia. Wszystkie komponenty są wyjątkowo trwałe, mogą posłużyć ci przez setki, a nawet tysiące godzin. Przy zakupie zwróć przede wszystkim uwagę na jakość zastosowanych komponentów. Tylko to zagwarantuje ci, że lampa będzie działać bez zarzutu.

Obraz
© Shutterstock.com

W sklepach można znaleźć urządzenia, których moc waha się od jednego do kilku watów. To niewiele, jednak kilka lampek ustawionych w niewielkiej odległości od siebie będzie w stanie zapewnić przytulny klimat w ogrodzie. Im większa moc, tym mocniejsze światło jest w stanie wygenerować urządzenie. Poszczególne lampki różnią się od siebie budową, barwą światła i wielkością.

Jak umiejscowić lampkę

Aby lampa należycie spełniała swoje zadanie, musi być umieszczona w miejscu, które w ciągu dnia jest dobrze nasłonecznione. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że ogniwo będzie w stanie naładować akumulator w całości tak, by lampka świeciła przez całą noc. Zadbaj również o to, by lampka była położona z dala od innych źródeł światła, w przeciwnym wypadku czujnik może nie świecić poprawnie.

Pamiętaj również, że aby urządzenie działało jak najdłużej bez żadnych problemów, powinno być regularnie czyszczone. Zalegający kurz może odbić się na możliwościach ogniwa fotowoltaicznego. Na chłodniejsze miesiące należy schować lampy w ciepłym miejscu. Niskie temperatury mogą wpłynąć na żywotność akumulatora.

Zwykła czy z czujnikiem

Poza klasycznymi modelami, które świecą nieprzerwanie przez całą noc, możesz wybrać również modele wyposażone w czujnik ruchu, który zapala diodę za każdym razem, gdy ktoś pojawi się w zasięgu. To bardzo dobry sposób na podświetlenie ścieżki ogrodowej bądź schodów. Niestety, nie sprawdzi się raczej u właścicieli psów. Zwierzę może nieumyślnie aktywować lampkę, po prostu koło niej przechodząc.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)