Tanie sokowirówki i wyciskarki. Postaw na szklankę soku z rana
Świeżo wyciśnięty sok potrafi pobudzić z rana lepiej niż kawa. Każdy, komu zależy na zdrowym odżywianiu i dostarczeniu organizmowi codziennej porcji witamin, powinien postawić na najprostszy sposób – szklankę pożywnego soku, najlepiej własnej roboty.
27.08.2021 15:47
Aby urządzenie nie zawalało miejsca i z czasem nie stało się tylko kolejną ozdobą używaną "od wielkiego dzwonu", postaw na łatwą w czyszczeniu i wydajną sokowirówkę. Jeżeli natomiast zależy ci na tym, by sok dłużej leżał w lodówce, postaw na wyciskarkę wolnoobrotową.
Które urządzenie wybrać?
Wyciskarka i sokowirówka to sprzęt, który przypadnie do gustu innym grupom konsumentów. Osoby, którym zależy na czasie powinny wybrać sokowirówkę – działa o wiele szybciej i świetnie rozdrobni zarówno miękkie, jak i twarde warzywa. Jest prosta w obsłudze i łatwo utrzymać ją w czystości, szczególnie jeśli wybierzeszmodel o prostej budowie bez drobnych elementów. Wiele tego typu sokowirówek można bez problemu myć w zmywarce. Wyciskarka obrotowa pozwoli uzyskać sok z niemal wszystkich warzyw, owoców i ziół, a nawet pokrzywy. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku miękkich owoców. Szczególnie dobrze sprawdzi się podczas wyciskania soku z cytrusów, truskawek czy brzoskwiń. Sok przygotowywany w wyciskarce jest gęstszy i o wiele bardziej sycący.
Jak przechowywać sok
Żaden świeżo wyciskany sok nie utrzyma świeżości tyle czasu, co soki w kartonach. To zasługa pasteryzacji, która sprawia, że gotowy produkt jest w stanie wytrzymać w kartonie czy butelce o wiele dłużej. Nie oznacza to jednak, że świeżo wyciskane soki trzeba od razu wypić, trzymając się kilku prostych zasad możesz utrzymać sok w dobrym stanie przez dłuższy czas. Przyjmuje się, że sok z sokowirówki zachowuje świeżość około osiem godzin. Jeśli więc przygotowujesz go rano, najlepiej wypić go najpóźniej późnym popołudniem. Z kolei sok z wyciskarki z powodzeniem zachowa świeżość w lodówce nawet przez 48 godzin, pod warunkiem, że przechowujesz je w szklanych, wypełnionych do pełna i szczelnie zamkniętych butelkach. Jeśli więc rzadko przygotowujesz sok, wyciskarka będzie lepszym rozwiązaniem.
Sposób na uporczywy osad
Niektóre z warzyw czy owoców, jak chociażby marchewka czy pomidory sprawiają, że na wewnętrznej stronie sokowirówki pojawia się nieestetyczny osad. Wnętrze zmienia kolor również wtedy, gdy urządzenie nie zostało wyczyszczone zbyt starannie. Aby usunąć nalot bez sięgania po silne środki chemiczne, wykonaj pastę z sody oczyszczonej połączonej z niewielką ilością wody. Nałóż pastę na szczoteczkę i wyszoruj, osad zniknie w zaledwie kilka chwil.