Tani sposób na ochłodę w upalne dni. Jak wybrać wentylator?

Lato na dobre rozgościło się w Polsce i choć uwielbiamy piękną, słoneczną pogodę, to czasami nawet od takiej przyjemności chce się odpocząć. Mówiąc o ochłodzie, mamy na myśli klimatyzatory, ale jest też tańszy i prostszy sposób dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą sobie pozwolić na montaż tego typu urządzeń. Mowa o wentylatorach, które co prawda nie zapewniają spektakularnego chłodzenia, ale są najlepszą i najtańszą alternatywą.

Wentylator zapewni ochłodę w gorące dni
Wentylator zapewni ochłodę w gorące dni
Źródło zdjęć: © Unsplash | Siebe Warmoeskerken

04.07.2023 12:24

Naciskasz przycisk, śmigło zaczyna wirować z dużą prędkością, co wprawia zastane powietrze w ruch. Następnie jest ono schładzane pod wpływem pędu śmigieł, a ty czujesz przyjemny powiew świeżości. Tak właśnie działają wentylatory. Okazuje się jednak, że wentylator wentylatorowi nierówny, dlatego warto wiedzieć, jakie urządzenia są dostępne i które będzie najlepiej dopasowane do twoich potrzeb. Dlatego zapraszamy na wycieczkę po świecie budżetowego ochłodzenia.

Rodzaje wentylatorów

Wbrew pozorom ta kategoria urządzeń zapewniających przyjemne uczucie ochłodzenia jest dość rozbudowana. Najmniejsze są wentylatory biurkowe, które działają na niewielkiej powierzchni, ale za to można je łatwo przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Są też wentylatory kolumnowe, które dobrze wyglądają, odznaczają się niskim poziomem hałasu i czasami producenci stosują w nich dodatkowo funkcję filtrowania powietrza i inne udogodnienia. Uchodzą za równie skuteczne jak stojące, ale ze względu na budowę i atrakcyjny wygląd są od nich droższe.

Prawdopodobnie najpopularniejszą kategorią są klasyczne wentylatory stojące. Choć nie grzeszą urodą i bywają głośne, to rekompensują te niedogodności swoją skutecznością. Alternatywą mogą być wentylatory podłogowe, które są równie mocne, ale mają wysokość zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Na deser zostawiliśmy największy kaliber – wiatraki sufitowe. To urządzenia, które wymagają pomocy przy montażu, ale jednocześnie swoim zasięgiem obejmują dużą powierzchnię pomieszczenia. Jeśli wybierzecie odpowiedni model, to mogą też pełnić funkcję lampy i doskonale uzupełniać wygląd pomieszczenia.

Co warto wiedzieć o wentylatorach?

Budowa klasycznych wentylatorów jest dość prosta, bo mamy śmigło osadzone na wirniku, który wprawia je w ruch. Nieco inaczej sprawa wygląda przy urządzeniach kolumnowych, bo tu stosuje się kilka małych śmigieł, które są zamocowane do obracającego się walca. Ich budowa sprawia, że doskonale nadają się również do małych pomieszczeń. Niezależnie od wyboru urządzenia, przy zakupie warto zwrócić uwagę na moc, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, a także kwestię regulacji – im więcej poziomów prędkości, tym łatwiej dobrać odpowiednią do potrzeb.

Skąd będzie wiadomo, że dany wentylator jest odpowiedni do pomieszczenia, w którym będzie używany? Producenci często określają wydajność swoich urządzeń i robią to na dwa sposoby – albo poprzez deklarowany maksymalny przepływ powietrza, albo przez deklarowaną maksymalną powierzchnię, na której wentylator zachowuje swoją skuteczność. W przypadku wentylatorów stojących z ruchomym mechanizmem warto też zwrócić uwagę na kąt pracy.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie